PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska, Kościelisko

Kultura

Patronat medialny WATRA

O Goralenvolku raz jeszcze...

Wtorek, 26 czerwca 2012 r.
Autor: Bartosz Namaczyński

Fot. Krzysztof KudłaciakPo udanej premierze w Dworcu Tatrzańskim w miniony weekend promocja książki "Goralenvolk. Historia zdrady" autorstwa Wojciecha Szatkowskiego odyła się także w Kościelisku i Bukowinie Tatrzańskiej. Czas więc na podsumowanie.


Biorąc pod uwagę krótki okres przygotowań do spotkania (np. plakaty zawisły na dzień przed), frekwencja w Dworcu była wysoka. Ale i na książkę niecierpliwie czekano. O wielkim zainteresowaniu oraz o wywołanych emocjach niech świadczy fakt, że w dyskusji po prelekcji zabrało głos spore grono osób. Jednak trudno prowadzić dyskusję nad książką, którą nikt jeszcze nie zdołał przeczytać.

Z całkiem innym, nieprzyjemnym doświadczeniem przyszło nam się spotkać w Kościelisku. Najpierw doszło do pewnego incydentu. Otóż pozrywano niemal wszystkie plakaty informujące o sobotnim spotkaniu. Czy ten akt wandalizmu jest jedynie wybrykiem chuligańskim, a może komuś nie na rękę poruszanie tego tematu? Czy zwykły chuligan byłby tak mocno zdeterminowany, aby fatygować się od Czajek po Kiry? To niewątpliwie wpłynęło na nie najwyższą frekwencję. Następnie prelekcja wielokrotnie była przerywana przez pewne osoby, które miały wiele do powiedzenia, kwestionowały wiarygodność autora lub zbaczały na zupełnie inne tematy z zakresu wydarzeń całej II wojny światowej. Można było odnieść wrażenie o pewnej celowości takiego kierunku dyskusji - odwieść od tematu.

Bardzo interesująco przebiegło natomiast spotkanie w Bukowinie. Pełna sala zainteresowanych osób. Górali, mieszkańców Bukowiny, ale również i gości, których zaintrygował tytuł. I głównie wokół niego rozgorzała najbardziej zajadła dyskusja. Część górali (ze Spisza) zbulwersował głównie tytuł, zarzucając, że zdrada w tytule kojarzy im się jednoznacznie ze zdradą górali.

Odmiennego zdania pozostali mieszkańcy i górale bukowiańscy oraz przyjezdni. Im się tytuł kojarzył jednoznacznie ze sztucznym, przez Niemców ukutym tworem pod pojęciem „narodu góralskiego” – „Goralenvolk”.

Całe spotkanie zaplanowane na godzinę trwało przeszło trzy godziny. To wymownie świadczy o emocjach panujących na sali i wielkim zainteresowaniu gości dyskusją. 

W miniony piątek ukazał się interesujący artykuł na temat książki pióra Bartłomieja Kurasia w Gazecie Wyborczej w dodatku krakowskim.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31...
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.