PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Odznaczeni za zasługi dla kultury

Poniedziałek, 14 lutego 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaPodczas 39. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis odznaczony został Józef Pitoń, natomiast Andrzej Gąsienica Buk otrzymał Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W ten sposób zostali oni uhonorowani przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego za wieloletnią pracę i działalność na rzecz zachowania tradycji góralskiej, popularyzację rodzimej kultury Podhala i wkład wniesiony do kultury narodowej. Odznaczenia wręczyła Dorota Ząbkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


- Minister Bogdan Zdrojewski uhonorował odznaczeniami resortowymi dwóch wspaniałych górali, znawców i propagatorów folkloru góralskiego, oddanych góralszczyźnie. Tak się składa, że obaj są choreografami tańca góralskiego, byli instruktorami zespołów regionalnych i to tych najlepszych zespołów na Podhalu, są też dokumentalistami, badaczami kultury ludowej Podhala i jej animatorami. Pasja, zaangażowanie i profesjonalizm, z jakim obaj panowie przez wiele lat organizowali kolejne przedsięwzięcia artystyczne, kulturalne, dokumentacyjne i edukacyjne przyczyniły się do podtrzymania tego, co w kulturze góralskiej jest bezcenne, autentyczne i oryginalne. To dzięki takim ludziom przykazywane są tradycje tańca, muzyki i śpiewu na Podhalu – wyjaśniała Dorota Ząbkowska.

Obaj odznaczeni otrzymali liczne gratulacje, odśpiewano im także gromkie ”Sto lat!”. Ponieważ obaj byli kierownikami artystycznymi w zespole im. Bartusia Obrochty szczególne gratulacje i życzenia przekazała od całego zespołu Zofia Majerczyk-Owczarek.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i...
    100 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor...
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.