PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Podsumowujemy Sabałowe Bajania

Wtorek, 16 sierpnia 2011 r.
Autor: AKS

fot. Krzysztof HaładynaSabałowe Bajania to przedewszystkim przesłuchania konkursowe gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków i starostów weselnych. W tym roku wzięło w nich udział ponad 150 uczestników oraz 44 grupy śpiewacze. Odbyła się także degustacja potraw regionalnych, zawody strzeleckie oraz Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej. Było także wiele innych atrakcji i ciekawych koncertów. Przez pięć festiwalowych dni Bukowina tętniła życiem.


W serwisie WATRA publikujemy kolejną foto-relacje z Sabałowych Bajań oraz protokoły podsumowujące poszczególne konkursy i wydarzenia.

 

Protokół posiedzenia komisji oceniającej przesłuchania konkursowe odbywające się w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego
45. „Sabałowych Bajań”
w Bukowinie Tatrzańskiej,
które odbyły się w dniach 11 - 13 sierpnia 2011 r.

 

Komisja w składzie:

  1. mgr Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog
  2. dr Artur Czesak - dialektolog
  3. mgr Benedykt Kafel - etnograf
  4. mgr Dorota Majerczyk - etnolog
  5. dr Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy

 

po przesłuchaniu i gruntownej ocenie - zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie - 195 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych, w tym: 47 gawędziarzy (30 dorosłych, 8 młodzieżowych, 9 dziecięcych); 65 instrumentalistów (37 dorosłych, 17 młodzieżowych, 11 dziecięcych); 38 śpiewaków solistów (21 dorosłych, 8 młodzieżowych, 9 dziecięcych); 44 grup śpiewaczych (28 dorosłych, 14 młodzieżowych, 2 dziecięce); 1 starosty weselnego z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Konkurs gawędziarzy:

Kategoria dorosłych.

Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka” wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 700 zł za wybitną prezentację otrzymuje gawędziarz Stanisław Kurek z Koniny.

  • siedem równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują:

- Anna Dunat z Pewli Wielkiej

- Maria Markiewicz z Porąbki k. Dobrej

- Michał Matys z Białki Tatrzańskiej

- Janina Pawlikowska z Gliczarowa Górnego

- Józefa Sordyl z Korbielowa

- Irena Stopa z Jordanowa

- Jadwiga Trebunia-Tutka z Szaflar

  • sześć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują:

- Dorota Adamczyk z Szaflar

- Maria Dębska z Rudna

- Katarzyna Grobarczyk-Piekło z Zubrzycy Górnej

- Jadwiga Hutyra z Rajczy

- Zofia Jania z Brzeszcz

- Józef Niesyt z Jasienicy

  • osiem równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:

- Katarzyna Bafia z Chochołowa

- Anna Dziadkowiec z Jawiszowic

- Anna Krypczyk z Rybnika

- Józef Krzak ze Śleszowic

- Helena Masłowska z Jastrzębia-Zdroju

- Zofia Michałek z Dobrej k.Limanowej

- Otylia Rusek z Jastrzębia-Zdroju

- Anna Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego

  • cztery równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Stefania Buda z Nosówki

- Dominik Matys z Białki Tatrzańskiej

- Mirosława Matysik z Siedlca

- Stanisław Ptaszek z Pasierbca

W konkursie gawędziarzy nagrody pieniężne w kwocie do 2000 zł zostały ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Kategoria młodzieżowa

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z małymi spinkami góralskimi i nagrodami rzeczowymi otrzymują:

- Kamil Basta z Kadczy (telefon komórkowy)

- Jadwiga Łaś z Szaflar (komplet: korale i kolczyki)

  • dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek       otrzymują:

    - Mariusz Najduch z Zagorzyna

    - Andrzej Szaflarski z Szaflar

  • cztery równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

      - Piotr Kuruc z Białki Tatrzańskiej

      - Iwona Mieszała z Mirosławki

      - Joanna Śleziak ze Zwardonia

       - Paweł Waras z Łopusznej

Kategoria dziecięca

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz nagrodami rzeczowymi w postaci książek
    otrzymują:

        - Angelika Łabas z Rajczy

        - Michał Zubek z Brzegów

  •  dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Katarzyna Kaczmarczyk z Krempach

        - Karolina Kontek z Wielkiej Wsi

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

        - Magdalena Bukowska z Bukowiny Tatrzańskiej

        - Emilia Stopka z Szaflar

  • trzy równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

        - Iwona Ciszek z Szaflar

        - Szymon Kluś z Zakopanego

        - Roman Obrochta z Zakopanego

 

 

Konkurs instrumentalistów

Kategoria dorosłych

  • dziewięć równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują:

        - Szymon Bafia z Zakopanego-Olczy (dudy, złóbcoki) – nagroda ufundowana przez Koło nr 57 Związku Podhalan w Ameryce Północnej

        - Tomasz Buńda z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce) ) –nagroda ufundowana przez Koło nr 57 Związku Podhalan w Ameryce Północnej

        - Sylwester Fic z Łapsz Niżnych (skrzypce)

        - Bronisław Kaczor z Poręby Wielkiej (skrzypce)

        - Jan Kubik z Krościenka n. Dunajcem (oktawka, skrzypce, trembita)

        - Andrzej Lasak ze Skrzypnego (skrzypce) - nagroda specjalna ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Bukowiny Tatrzańskiej, za wielokrotny udział w imprezie oraz wykonywanie muzyki ludowej na wysokim poziomie artystycznym i zgodnie z tradycją ludową reprezentowanego przez siebie regionu,

- Józef z Bochni (heligonka)

- Marian Tabaszewski z Nowego Sącza (heligonka)

- Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza (heligonka)

 

  • cztery równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł. otrzymują:

        - Edward Grucela z Piwnicznej-Zdroju (okaryna, róg pasterski)

         - Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (skrzypce)

         - Grzegorz Kowalczyk z Łapsz Niżnych (skrzypce)

         - Bartłomiej Spyrka z Zawoi (skrzypce)

 

  • sześć równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:

        - Jan Czesław Joniak ze Skrzypnego (skrzypce)

        - Jan Kuchta z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)

        - Ludwik Młynarczyk z Lipnicy Wielkiej na Orawie (listek, dwojnica)

        - Zbigniew Przychodzki ze Szczawnicy (skrzypce)

        - Marcin Zaziąbło z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)

        - Przemysław Żurek ze Stryszawy (dudy)

 

  • trzynaście równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- Maksymilian Bargiel z Lachowic (dudy)

- Iwona Cichoń z Łukowicy (skrzypce)

- Jan Fąfrowicz z Szaflar (skrzypce)

- Joanna Jezierczak z Czarnej Góry (skrzypce)

- Andrzej Jędryczka z Przysieki (cymbały)

- Adam Kocerba z Działoszyc (harmonia polska)

- Eugeniusz Kopera z Brzysk (skrzypce)

- Wiesław Majerczak z Krościenka n. Dunajcem (skrzypce)

- Andrzej Makoś z Zawoi (skrzypce)

- Dominika Malinowska z Nowego Kramska (kozioł biały)

- Jan Skupień z Poronina (złóbcoki)

- Grzegorz Smoleń z Niskowej (heligonka)

- Małgorzata Zapletal z Jurgowa (skrzypce)

 

Kategoria młodzieżowa

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z małymi spinkami góralskimi oraz nagrodami rzeczowymi otrzymują:

- Jakub Guzik z Juszczyna (heligonka, skrzypce) - odtwarzacz MP3

- Andrzej Krzysztofiak z Koniny (skrzypce) – ładowarka do baterii

  • sześć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Maciej Malinowski z Nowego Kramska (mazanki)

- Agnieszka Nowak z Podrzecza (klarnet, skrzypce)

- Przemysław Pasierb z Zawoi (skrzypce)

- Konrad Poręba z Małej Wsi (heligonka)

- Anna Sobolewska z Katowic (harmonia polska)

- Janusz Turza z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)

 

  • trzy równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

         - Dawid Jasiura z Lipnicy Wielkiej na Orawie (skrzypce)

  - Jan Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy)

  - Przemysław Zadora z Brzegów (skrzypce)

 

  • sześć równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- Kamil Bukowski z Zakopanego (skrzypce)

- Magdalena Dziurka z Jurgowa (skrzypce)

- Anna Plucińska z Jurgowa (skrzypce)

- Tomasz Stopka ze Skrzypnego (skrzypce)

- Andrzej Szczepaniak-Bajscorz z Zakopanego (skrzypce)

- Paweł Zawadzki z Witobla (skrzypce podwiązane)

 

Kategoria dziecięca

  • cztery równorzędne pierwsze miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Jakub Bednarz z Żabnicy (heligonka)

- Grzegorz Dziadoń z Rzepisk (skrzypce)

- Jakub Kluś z Zakopanego (dudy)

- Paweł Majerczyk z Zakopanego (dudy, złóbcoki)

 

  • cztery równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Karol Adamczyk z Poręby Wielkiej (skrzypce)

- Dominik Olszowy z Lipnicy Wielkiej na Orawie (skrzypce)

- Wiktoria Sąder z Szaflar (skrzypce)

- Jakub Złahoda z Czarnej Góry (skrzypce)

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Wiktoria Krawczyk z Łopusznej (skrzypce)

- Przemysław Wach z Ostrowska (złóbcoki)

  • wyróżnienie w postaci dyplomów otrzymuje:

- Justyna Kamoń z Łopusznej (skrzypce)

 

Konkurs śpiewu solowego

Kategoria dorosłych

  •  dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości  po 300 zł otrzymują:

- Józef Kapołka z Łapsz Niżnych

- Zofia Sordyl z Korbielowa

  • siedem równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:

- Julianna Adamek z Pewli Wielkiej

- Barbara Kosobucka z Zalasu

- Katarzyna Kozik z Boguszyc

- Alicja Krzysiaczek z Niedzicy

- Artur Majerczak z Krościenka n. Dunajcem

- Elżbieta Majerczyk z Chicago

- Zofia Wydro z Baranowa Sandomierskiego

 

  • trzy równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują:

- Danuta Kozłowska z Rudna

- Wanda Piekarska z Łabędziowa

- Barbara Stożek z Mszany Dolnej

  • dziewięć równorzędnych wyróżnień wraz z dyplomami otrzymują:

- Anna Chmielewska z Nowogrodu

- Krystyna Duda z Podegrodzia

- Karolina Galica z Bukowiny Tatrzańskiej

- Cecylia Korban z Nidy

- Jadwiga Malinowska z Baranowa Sandomierskiego

- Barbara Mrówka z Olkusza

- Mieczysław Połomka z Dąbrówki Wielkopolskiej

- Piotr Woźniak z Będkowa

- Iwona Wyderka z Sosnowca

Kategoria młodzieżowa

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • trzy równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci kompletów korali i kolczyków otrzymują:

- Barbara Jezierczak z Czarnej Góry

- Agata Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego

- Kamila Skowyra z Brzegów

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Edyta Buksa ze Spytkowic

- Adam Knobel z Lasek

  • trzy  równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Danuta Duda z Białki Tatrzańskiej

- Anna Kaciczak z Poręby Wielkiej

- Dominika Trębacz z Baranowa Sandomierskiego

 

Kategoria dziecięca

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Julita Kapołka z Łapsz Niżnych

- Daniel Strama z Poronina

  •  trzy równorzędne drugie miejsce wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Natalia Bartol z Bukowiny Tatrzańskiej

- Dawid Bobak z Odrowąża

- Urszula Łabuz z Mszany Dolnej

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Sabina Chrustek z Mszany Dolnej

- Anna Wojtanek z Brzegów

  • dwa równorzędne wyróżnienia wpostaci dyplomów otrzymują:

- Karolina Gąsienica-Roj z Zakopanego

- Sabina Kalata z Krempach.

 

Konkurs śpiewu grupowego

Kategoria dorosłych

  • cztery równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej (żeńska)

- zespołu „Bolęcanie” z Belęcina (męska)

- zespołu „Pomorzany” z Olkusza” (męska)

- zespołu „Regle” z Poronina (żeńska)

 

  • sześć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300,-zł. otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej (męska)

- zespołu „Błankowiany” z Piwnicznej-Zdroju (żeńska)

- duet rodzinny Błachutów z Łapsz Niżnych (żeńska)

- zespołu „Kończanki” z Sułoszowej (żeńska)

- zespołu „Wolanecki” z Dębskiej Woli (żeńska)

- zespołu „Zbyrcok” z Juszczyna (żeńska)

 

  • trzy równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200,-zł otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Kombornia” z Korczyny (męska)

- zespołu „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego (żeńska)

- zespołu „Nowianecki” z Ożarowa

 

  • siedem  równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Hamernik” z Krakowa (żeńska)

- zespołu „Mszanicanki” z Mszany Dolnej (żeńska)

- zespołu „Porębianie” z Poręby Spytkowskiej (męska)

- zespołu „Potakowianki” z Potakówki (żeńska)

- zespołu „Rudnianki” z Rudna (żeńska)

- zespołu „Siumni” z Chochołowa (żeńska)

- zespołu „Wiślanie” z Wisły Małej (żeńska)

 

Kategoria młodzieżowa

  • trzy równorzędne pierwsze miejsca wraz z małymi spinkami góralskimi oraz nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują grupy śpiewacze:

- z Boguszyc (dziewczęca)

- zespołu „Odrowązanie” z Odrowąża (dziewczęca)

- zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej (dziewczęca)

 

  • pięć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami rzeczowymi
    w postaci książek otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej (dziewczęca)

- zespołu „Juzyna” z Zawoi (mieszana)

- zespołu „Regle” z Poronina (dziewczęca)

- zespołu „Skrzypnianie” ze Skrzypnego (dziewczęca)

- zespołu „Zbójnik” ze Skawicy (dziewczęca)

 

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- zespołu „Krzesany” z Cichego (dziewczęca)

- z Nowogrodu (dziewczęca)

Kategoria dziecięca

  • pierwszego i drugiego miejsca nie przyznano -
  • trzecie miejsce wraz z  nagrodą rzeczową w postaci książki otrzymuje grupa śpiewacza:

- zespołu „Małe Brzegowianki” z Brzegów (dziewczęca)

  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje grupa śpiewacza

- z Krempach

 

Konkurs na mowę starosty weselnego

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugie miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje:

- Mieczysław Rzadkosz z Poronina

 

Komisja z satysfakcją stwierdza, że poziom wykonawczy prezentacji podczas
45. „Sabałowych Bajań” był wysoki. Ze szczególnym zadowoleniem odnotowujemy dużą liczbę gawędziarzy, instrumentalistów i solistów śpiewaków, natomiast ze smutkiem zauważamy brak prezentacji w konkursie śpiewu drużbów weselnych i pytacy oraz mowy starosty weselnego. Cieszy nas pojawienie się gry na instrumentach pasterskich, zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci.

Serdecznie dziękujemy organizatorom 45. „Sabałowych Bajań”, szczególnie pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury na czele z Dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem - za ogrom pracy, troskę okazywaną uczestnikom i wyjątkowo serdeczną atmosferę. Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Stanisławowi Sularzowi i Januszowi Łukaszczykowi za atrakcyjny sposób prowadzenia imprezy. Równie serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy przyczynili się do uświetnienia festiwalu.

Bukowina Tatrzańska, 14 sierpnia 2011 r.


Protokół
z degustacji potraw regionalnych, która odbyła się w dniu 13 sierpnia 2011 r. jako impreza towarzysząca Festiwalowi Folkloru Polskiego 45. Sabałowym Bajaniom w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

Komisja w składzie:

  1. Stanisław Łukaszczyk
  2. Ryszard Rabeszko
  3. Waldemar Ludwisiak

Oceniła 29 potraw przygotowanych przez gaździny i zakłady gastronomiczne. Jury stwierdza wysoki poziom regionalnych potraw, wierność tradycji w doborze składników oraz zastosowanie tradycyjnych receptur. Wszystkie potrawy należały do potraw wyjątkowo smacznych i zasługują na wyróżnienia. Komisja postanowiła przyznać równorzędne nagrody w wysokości po 50,-zł. dla:

  • Grażyny Bukowskiej - za sałote z grulami, moskole z masłem czosnkowym
     i boczkiem;
  • Marii Kuchty „Jutrzenka”-  za smolec ze skwarkami;
  • Heleny Łapki, Gospoda „U Michałków” - hałuski z kapustą i moskole;
  • Piekarni Tradycyjnej w Bukowinie Tatrzańskiej - za chlyb pasterski, zwykły bukowiański;
  • Cukierni „Łasuch” - za kołoc z syrym i grulami, rogaliki drożdżowe z jagodami, placek drożdżwy ze śliwkami;
  • Heleny Madeja - za ser owcy i zyntyce;
  • Zofii Budz- Pensjonat „Zofijówka”- za kluski scykane z susonymi śliwkami i kluski scykane ze skwarkami;
  • Marii Cikowskiej za moskole z masłem;
  • Zofii Babiarz – za fizoły z pyncokiem na maślance;
  • Małgorzaty Kozielec – za kwaśnice z żeberkiem;
  • Anny Mrowcy – Górnik – za gulaś z jelenia, kapuste biołom z pomidorami;
  • Karcmy „U Leśnego” za zupe krzonowom z grzankami i skwarkami;
  • Józefa i Danuty Chowańców „U Mikołaja” – za gulaś segedyński;
  • Małgorzaty i Kazimierza Stachoniów – Pensjonat „Cichy Kącik” – za kwaśnice i kluski tarcioki z żeberkiem;
  • Zofii i Józefa  Czerników – wynajem pokoi – za kwaśnice góralskom z żeberkiem;
  • Marii Budz – za kapuste na maślonce;
  • Stowarzyszenia Kobiet – Zgorzałe gmina Stężyca (Kaszuby) – za chleb ze smalcem i skwarkami, śledzie i galaretę „Zylc”;

 


Protokół z Zawodów Strzeleckich
przeprowadzonych jako impreza towarzysząca
Festiwalowi Folkloru Polskiego
45. Sabałowym Bajaniom

 

Konkurencja karabinek pneumatyczny- odległość 20 metrów

Mężczyźni:

    1. Sieczka Jan              46 pkt
    2. Sieczka Wojciech               44 pkt
    3. Marcinków Ryszard             43 pkt

Kobiety:

  1. Sieczka Anna               35 pkt
  2. Miśkowiec Renata               32 pkt
  3. Duda Maria                30 pkt

Młodzież:

  1. Skawiniak Dawid                   16 pkt
  2. Marcinków Bernadetta      15 pkt
  3. Budz Klemens                 14 pkt

      Dzieci:

    1. Walasik Jakub            39 pkt
   2. Cedro Tadeusz.               29 pkt
3. Polok Jan.                28 pkt


Sprawozdanie

z Ogólnopolskiej Wystawy Twórczości Ludowej, zorganizowanej podczas
 Festiwalu Folkloru Polskiego 45. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej

w dniach: 10 - 14 sierpnia 2011r.

 

W wystawie wzięło udział 49 twórców, którzy zaprezentowali łącznie 365 prac w dziedzinach: rzeźba, snycerka, haft, wyroby ze skóry, metaloplastyka, kowalstwo artystyczne, ubrania regionalne, koronkarstwo, instrumenty muzyczne, odlewnictwo, malarstwo na szkle, meblarstwo, ceramika, plastyka obrzędowa.

Podkreślamy celowość organizowania wystaw w kolejnych edycjach „Sabałowych Bajań” i „Góralskiego Karnawału” oraz podczas innych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”.

Przekazujemy wyrazy uznania organizatorom wystawy za wprowadzanie w życie uwag komisji oceniającej wystawę zorganizowaną w poprzednich „Sabałowych Bajaniach”. Jest to ważne ze względu na charakter wystawy, gdzie ukazywanie właściwych form tradycyjnej twórczości plastycznej winno przyświecać kolejnym ich organizatorom. Cennym byłoby, żeby w każdej dziedzinie ludowej plastyki oprócz wzorów popularno – komercyjnych, eksponowane były dzieła twórców wybitnych, stanowiących odniesienie twórcze dla młodych wykonawców.

Dziękujemy Prezesowi Tatrzańskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz całemu Zarządowi za współorganizację wystawy.

Komisarze wystawy:

Helena Chowaniec i Zuzanna Sularz

Zobacz w naszym sklepie:
  • Lampka nocna z parzenicąLampka nocna z parzenicąLampka nocna z naniesionym na kloszu motywem ludowym (po dwóch stronach klosza) w kolorze czarnym, malowanym ręcznie. Klosz w kolorze kremowym. Podstawa lampki...
    120 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek...
    160 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.