PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

Sabałowe Bajania zakończone

Wtorek, 14 sierpnia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Wojciech KubinaW niedzielę w Bukowinie Tatrzańskiej zakończyły się 46. Sabałowe Bajania. Wzięło w nich udział 42 gawędziarzy, 56 instrumentalistów, 49 śpiewaków solistów, 47 grup śpiewaczych oraz 5 starostów weselnych, pytacy i drużbów weselnych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. W ramach imprezy odbyły się także: Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej, degustacja potraw regionalnych oraz zawody strzeleckie.


Protokół posiedzenia komisji oceniającej przesłuchania konkursowe odbywające się w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 46. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, które odbyły się w dniach 9 - 11 sierpnia 2012 r. 

Komisja w składzie:

  1. mgr Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog
  2. dr Artur Czesak - dialektolog
  3. mgr Benedykt Kafel - etnograf
  4. mgr Dorota Majerczyk - etnolog
  5. dr Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy 

po przesłuchaniu i gruntownej ocenie - zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie 201 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych, w tym: 42 gawędziarzy (30 dorosłych, 7 młodzieżowych, 5 dziecięcych); 56 instrumentalistów (30 dorosłych, 14 młodzieżowych, 12 dziecięcych); 49 śpiewaków solistów (34 dorosłych, 7 młodzieżowych, 8 dziecięcych); 47 grup śpiewaczych (33 dorosłych, 7 młodzieżowych, 7 dziecięcych); 5 starostów weselnych oraz pytacy i drużby weselnego z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: 

I. Konkurs gawędziarzy

1. Kategoria dorosłych

  • pięć równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł otrzymują:

- Dorota Adamczyk z Szaflar

- Henryk Bartos z Leopoldowa

- Anna Łukaszczyk z Szaflar

- Stanisław Ptaszek z Pasierbca

- Ewa Siudajewska z Bęczkowa 

  •  sześć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują:

- Maria Grzegorek z Juszczyny

- Helena Łasut z Soli

- Józef Niesyt z Jasienicy

- Anna Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego

- Zofia Sordyl z Korbielowa

- Barbara Wandzel z Juszczyny 

  • sześć równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:

- Stefania Buda z Nosówki

- Anna Gil z Szaflar

- Anna Kawalec ze Smrokowa

- Dominik Matys z Białki Tatrzańskiej

- Zofia Michałek z Dobrej

- Krystyna Połomka z Dąbrówki Wielkopolskiej 

  • dziesięć równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- Maria Heldt z Zembrzyc

- Marta Komasara z Celin

- Janina Komenda ze Smrokowa

- Cecylia Korban z Nidy

- Anna Krypczyk z Rybnika

- Józef Krzak ze Śleszowic

- Kazimiera Malinowska z Baranowa Sandomierskiego

- Joanna Mąka z Leśnicy

- Andrzej Murański z Juszczyny

- Zofia Samul z Dębów

W konkursie gawędziarzy nagrody pieniężne dla laureatów pierwszych miejsc zostały ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. 

2. Kategoria  młodzieżowa

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z małymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł  otrzymują:

- Robert Kaczmarczyk z Miętustwa

- Piotr Kuruc z Białki Tatrzańskiej 

  • dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują:

- Andrzej Adamczyk z Szaflar

- Paweł Waras z Łopusznej

  •  trzy równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi otrzymują:

- Sabina Mąka z Leśnicy (korale)

- Jolanta Rafacz z Wróblówki (korale)

- Andrzej Szaflarski z Szaflar (torba juhaska)

3. Kategoria dziecięca

  • pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki otrzymuje:

- Maria Kowal z Raby Niżnej

  • trzy równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Weronika Biber z Glinki

- Izabela Ciszek z Szaflar

- Marcin Dusza z Odrowąża

  • trzeciego miejsca nie przyznano
  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:

- Magdalena Bukowska z Bukowiny Tatrzańskiej

 

II. Konkurs instrumentalistów

A.  Kategoria dorosłych

  • siedem równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami  pieniężnymi w wysokości po 400 zł otrzymują:        

- Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (skrzypce)

- Bartłomiej Spyrka z Zawoi (skrzypce)

- Grzegorz Kowalczyk z Łapsz Niżnych (skrzypce)

- Czesław Joniak ze Skrzypnego (skrzypce)

- Dawid Czernik z Poronina (złóbcoki, skrzypce i basy)

- Mirosław Lassak z Krakowa (piszczałka podwójna i skrzypce)

- Eugeniusz Kopera z Brzysk (skrzypce)

  • siedem równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują:

- Iwona Cichoń z Łukowicy (skrzypce)

- Piotr Haza z Olczy (dudy, piszczałka bez otworów bocznych i złóbcoki)

- Zenon Kaczyński z Łysych (harmonia polska pedałowa)

- Marcin Korbut z Siedlca (klarnet, heligonka)

- Andrzej Makoś z Zawoi (skrzypce)

- Jan Prządka ze Zbąszynia (kozioł biały weselny, skrzypce)

- Przemysław Żurek ze Stryszawy (dudy) 

  • dziewięć równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:

- Joanna Jezierczak z Czarnej Góry (skrzypce)

- Antoni Gluza ze Szczyrku (dudy, piszczałka, okaryna i heligonka)

- Adam Dziadkowiec z Gronia (skrzypce)

- Dawid Jasiura z Lipnicy Wielkiej na Orawie (skrzypce)

- Andrzej Jędryczka z Przysiek (cymbały)

- Sławomir Kukuc z Olczy (skrzypce)

- Zbigniew Przychodzki ze Szczawnicy (skrzypce i oktawki pienińskie)

- Jan Skupień Salamon ze Stasikówki (złóbcoki)

- Paweł Walkosz-Jambor z Białego Dunajca (skrzypce) 

  • siedem równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- Bogdan Mrowca z Szaflar (skrzypce)

- Emanuel Orlewicz z Rudołowic (cymbały)

- Adam Kocerba z Działoszyc (harmonia polska )

- Przemysław Pasierb z Zawoi (skrzypce)

- Jan Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy)

- Jerzy Bracki z Makoszyn (klarnet)

- Karol Żołądek z Frydmana (skrzypce) 

B.     Kategoria młodzieżowa

  • pierwsze miejsce wraz z małą spinką góralską oraz nagrodą pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje:

- Kamil Bukowski z Zakopanego (skrzypce) 

  • osiem równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują:

- Teresa Potańska z Widełki (skrzypce)

- Katarzyna Lassak-Helios z Zakopanego (skrzypce i piszczałka)

- Adriana Złahoda z Czarnej Góry (skrzypce)

- Jakub Złahoda z Czarnej Góry (skrzypce)

- Jacek Marchwicki ze Zbąszynia (kozioł biały weselny)

- Patryk Kaczyński z Łysych (harmonia polska pedałowa)

- Kinga Klaczek ze Szczyrku (okaryna i skrzypce)

- Wojciech Waksmundzki z Ostrowska (skrzypce) 

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi otrzymują:

- Agata Korban (skrzypce) z Dębskiej Woli (korale)

- Bartłomiej Mrowca (skrzypce) z Bukowiny Tatrzańskiej (książka z bukowiańskimi gadkami)

  • dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Sabina Drożdż z Łopusznej (skrzypce)

- Dominik Olszowy z Lipnicy Wielkiej na Orawie (skrzypce) 

C.    Kategoria dziecięca

  • pięć równorzędnych pierwszych miejsc wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują: 

- Kamil Wiercigroch z Rajczy (heligonka)

- Izabela Wacławik z Raby Niżnej (skrzypce)

- Iwona Waluś ze Szczyrku (okaryna, heligonka)

- Jan Trebunia-Tutka z Zakopanego (złóbcoki)

- Samuel Guzik z Juszczyna (heligonka) 

  • trzy równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Wiktoria Sąder z Szaflar (skrzypce)

- Bartosz Kluj ze Zbąszynia (skrzypce i mazanki)

- Gabriel Woźny z Juszczyna (heligonka) 

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Wiktoria Krawczyk z Łopusznej (skrzypce)

- Karol Adamczyk z Poręby Wielkiej (skrzypce) 

  • dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Sabina Surowczyk z Lipnicy Wielkiej na Orawie (skrzypce)

- Andrzej Mrowca z Szaflar (skrzypce) 

III. Konkurs śpiewu solowego

1. Kategoria dorosłych

  • cztery równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości  po 200 zł otrzymują:

- Lidia Błachut z Łapsz Niżnych

- Józefa Sordyl z Korbielowa

- Zofia Wydro z Baranowa Sandomierskiego

- Maria Żebrowska z Dębskiej Woli 

  • dziesięć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują:

- Emilia Czeluśniak z Wójtowej

- Maria Dębska z Rudna

- Anna Dunat z Pewli Wielkiej

- Anna Kaciczak z Poręby Wielkiej

- Jan Kubik z Krościenka n. Dunajcem

- Władysława Lach z Brzezin

- Bogdan Mucha z Zagórza

- Wanda Piekarska z Łabędziowa

- Zofia Sokół z Rzeszowa

- Maria Śmiłowska z Marzysza 

  • dwanaście  równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują:

- Feliksa Rysińska z Dębskiej Woli

- Ewa Drożniak z Maszkowa

- Marzena Pawłowska ze Zbąszynia

- Klaudia Jurkowska z Frydmana

- Anna Mrożek z Nowego Targu

- Barbara Kosobucka z Zalasu

- Łucja Niemiec z Dąbrówki Wielkopolskiej

- Barbara Jezierczak z Czarnej Góry

- Ludwik Młynarczyk z Lipnicy Wielkiej na Orawie

- Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego

- Maria Łakomiec z Podkonarza

- Danuta Kozłowska z Rudna

  • pięć równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- Julianna Adamek z Pewli Wielkiej

- Agnieszka Chmiel z Niedzicy

- Jadwiga Malinowska z Baranowa Sandomierskiego

- Zofia Kordecka z Poręby Spytkowskiej

- Stanisława Myrta z Leśniaków 

2. Kategoria młodzieżowa

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z małymi spinkami góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują:

- Maria Błachut z Łapsz Niżnych

- Joanna Master z Suchej Beskidzkiej 

  • dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują:

- Agata Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego

- Dorota Węglarczyk z Krakowa

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi otrzymują:

- Marta Mrowca z Szaflar (korale)

- Aleksandra Solarska z Baranowa Sandomierskiego (korale)

  • dwa  równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Sylwia Gał z Małego Cichego

- Monika Żegleń z Małego Cichego 

3. Kategoria dziecięca

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Michał Zubek z Brzegów

- Karolina Stachoń-Groblowy z Poronina

  •  drugie miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki otrzymuje:

- Dawid Bobak z Odrowąża

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Natalia Bartol z Bukowiny Tatrzańskiej

- Katarzyna Bukowska z Bukowiny Tatrzańskiej

  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:

- Anna Rusin z Kluszkowiec

IV. Konkurs śpiewu grupowego

1. Kategoria dorosłych

  • sześć równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Podrzewianka” z Podrzewia (żeńska)

- zespołu „Gorce” z Kamienicy (żeńska)

- zespołu „Pieniny” z Krościenka n. Dunajcem i Sromowiec (męska)

- zespołu „Porębiański Ród” z Poręby Wielkiej (żeńska)

- zespołu „Porębianie” z Poręby Spytkowskiej (męska)

- ze Spytkowic (żeńska)

  • dziewięć  równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300,-zł  otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Babiogórzanie” z Makowa Podhalańskiego (żeńska)

- „Karcmy pod Stancyjom” z Bukowiny Tatrzańskiej (żeńska)

- zespołu „Leśnianie” z Kamiennej Góry (żeńska)

- zespołu „Potakowianki” z Potakówki (żeńska)

- zespołu „Słomcanki” z Mszany Dolnej (żeńska)

- zespołu „Sykowni” z Załucznego (żeńska)

- zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej (żeńska)

- z Jurgowa (żeńska)

- z Rajczy (żeńska)

  • siedem  równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200,- zł otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Dąbrowszczanka” z Dąbrówki Wielkopolskiej (żeńska)

- duet rodzinny Janina i Stanisława Pawlikowskie z Gliczarowa Górnego

- zespołu „Zbyrcok” z Juszczyna (męska)

- zespołu „Kumotry” z Tarnowa (mieszana)

- zespołu „Karniowianie” z Karniowic (żeńska)

- zespołu „Skalni” z Krakowa (żeńska)

- zespołu „Wójtowiacy” z Wójtowej (mieszana) 

  • jedenaście równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Lisowianki” z Lisowa (żeńska)

- zespołu „Talizman” z Pawłowic (żeńska)

- zespołu „Nowianecki” z Nowego (żeńska)

- zespołu „Wspomnienie” z Rawy Mazowieckiej (żeńska)

- zespołu „Naramianki” z Naramy (żeńska)

- zespołu „Wiślanki” z Wisły Małej (żeńska)

- zespołu „Hamernik” z Krakowa (żeńska)

- zespołu „Nidzianecki” z Nidy (żeńska)

- zespołu „Pogorzycanki” z Pogorzyc (żeńska)

- zespołu „Rudnianie” z Rudna (żeńska)

- zespołu „Babicanki” z Babic (żeńska) 

2. Kategoria młodzieżowa

  • pierwsze miejsce wraz z małą spinką góralską oraz nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł otrzymują grupa śpiewacza:

- zespołu „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej (żeńska)

  • drugie miejsce wraz z nagrodą  pieniężną w      wysokości 150 zł otrzymuje grupa śpiewacza:

- zespołu „Krzesany” z Cichego (żeńska) 

  • trzy równorzędne  trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Tatry” z Ratułowa (żeńska)

- zespołu „Regle” z Poronina (żeńska)

- zespołu „Miętusianie” z Miętustwa (żeńska) 

  • dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Działoszanki” z Działoszyc (żeńska)

- zespołu „Ślebodni” z Leśnicy (żeńska) 

3. Kategoria dziecięca

  • pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki otrzymuje grupa śpiewacza:

- zespołu „Rabianki” z Raby Niżnej (dziewczęca) 

  • dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Turliki” z Zakopanego (dziewczęca)

- zespołu „Zornica” z Zakopanego (chłopięca) 

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z  nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Mali Miętusianie” z Miętustwa (dziewczęca)

- zespołu „Frydmanianki” z Frydmana (dziewczęca) 

  • dwa równorzędne wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymują grupy śpiewacze

- zespołu „Mali Brzegowianie” z Brzegów (dziewczęca)

- zespołu „Mali Rudnianie” z Rudna (dziewczęca) 

V. Konkurs śpiewu drużbów weselnych i pytacy

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po  400 zł i nagrodami rzeczowymi otrzymują:

- drużba weselny Rafał Kasieczka z Klęczan (wałaska)

- pytace Bartłomiej Koszarek i Jan Stasik z Bukowiny Tatrzańskiej (korbace) 

VI. Konkurs na mowę starosty weselnego

  • pierwsze miejsce wraz z dużą spinką góralską i nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje

- Kazimierz Lassak z Krakowa

  • drugie miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje:

- Mieczysław Połomka z Dąbrówki Wielkopolskiej

  • trzecie miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje

-Eugeniusz Buczek z Widełki

  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:

- Aleksander Czapka z Lipinek 

Halina Durlik z Łabędziowa ze względu na niespełnienie warunków regulaminowych nie została sklasyfikowana.

Ponadto dyplomy uczestnictwa otrzymali:

  • Stanisława Żurek ze Smrokowa
  • Elżbieta Makoś z Zawoi
  • Krystyna Jachymczyk z Chrzanowa
  • Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej
  • Anna Sobolewska z Katowic
  • Irena Stopa z Jordanowa
  • Dominika Migiel z Małego Cichego
  • Kamil Mrowca ze Szaflar

Komisja z zadowoleniem stwierdza, że w bieżącym roku w Sabałowych Bajaniach wzięło udział bardzo wielu wykonawców z obszaru całej Polski. Poziom wykonawczy w poszczególnych konkurencjach był wysoki, dobór repertuaru zgodny z tradycją własnego regionu. Na uwagę zasługuje pojawienie się wielu młodych, zdolnych uczestników we wszystkich konkursach. Zachęcamy w dalszym ciągu do prezentacji instrumentów pasterskich oraz par pytacy i starostów weselnych. 

Serdecznie dziękujemy organizatorom 46. „Sabałowych Bajań”, szczególnie pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury na czele z Dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem - za ogrom pracy, troskę okazywaną uczestnikom i wyjątkowo serdeczną atmosferę. Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Joannie Stachura, Stanisławowi Sularzowi i Januszowi Łukaszczykowi za atrakcyjny sposób prowadzenia imprezy. Równie serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy przyczynili się do uświetnienia festiwalu. Lista sponsorów stanowi załącznik do protokołu. 

Na tym protokół zakończono i podpisano.


Protokół z degustacji potraw regionalnych która odbyła się w dniu 11 sierpnia 2012 r. jako impreza towarzysząca Festiwalowi Folkloru Polskiego 46. Sabałowym Bajaniom
w Bukowinie Tatrzańskiej.
 

Komisja w składzie:

  1. Stanisław Łukaszczyk
  2. Ryszard Rabeszko
  3. Andrzej Pietrzyk 

oceniła 27 potraw przygotowanych przez gaździny i zakłady gastronomiczne. Jury stwierdza wysoki poziom regionalnych potraw, wierność tradycji w doborze składników oraz zastosowanie tradycyjnych receptur Wszystkie potrawy należały do potraw wyjątkowo smacznych i zasługują na wyróżnienia. Komisja postanowiła przyznać równorzędne nagrody w wysokości po 50,-zł. dla: 

  • Marii Bukowskiej – za groch z grulami i moskole z bockiym i masłym;
  • Grażyny Bukowskiej – za sałote i moskole z masłym cosnokowym i bockiym
  • Marii Kuchty „Jutrzenka” – za marchwianke i smolec ze skwarkami;
  • Heleny Łapki – Gospoda „U Michałków” – za zupe oscypkowom i moskole z masłym cosnokowym ;
  • Piekarni Tradycyjnej GS Bukowina Tatrzańska Spółka z o.o. – za chlyb pasterski
    i chlyb bukowiański;
  • Cukierni „Łasuch” – za kołoc z syrym i grulami, drozdzówki z borówkami
    i drozdzówke z marmóladom i krusonkom;
  • Heleny Madeja – za ser owcy ;
  • Zofii Budz – Pensjonat „Zofijówka” – za kluski scykane z susonymi śliwkami i kluski scykane ze skwarkami;
  • Marii Cikowskiej – za  moskole z masłym i bryndzom;
  • Anny Mrowcy – za gulaś z jelynia i potrawke myśliwską;
  • Karcmy „U Leśnego” za sałote na maślonce i hałuski z bryndzom;
  • Józefa i Danuty Chowańców „ Pensjonat U Mikołaja” – za gulaś segedyński dziadka Mikołaja;
  • Małgorzaty i Kazimierza Stachoniów – Pensjonat „Cichy Kącik” – za tarcioki z wyndzonkom;
  • Zofii i Józefa  Czerników – za sałote  warzonom z grulami;
  • Maria Hodorowicz – Karcma „U Ignatka” – za kwaśnice góralskom z chlebym owsianym i kołoc z syrym.
  • Katarzyna Kusiołek, Magdalena Hryc – Studio Urody „Estetica” – za sałote warzonom na kwaśnym mlyku

Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Wystawy Twórczości Ludowej, zorganizowanej podczas Festiwalu Folkloru Polskiego 46. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach: 7 - 12 sierpnia 2012 r. 

W wystawie wzięło udział 61 twórców, którzy zaprezentowali łącznie 363 prace
w dziedzinach: rzeźba, snycerka, haft, skórnictwo, kuśnierstwo, metaloplastyka, kowalstwo artystyczne, koronkarstwo, odlewnictwo, malarstwo na szkle, malarstwo, meblarstwo, garncarstwo, plastyka obrzędowa, bibułkarstwo, pisanki.

Podkreślamy celowość organizowania wystaw w kolejnych edycjach „Sabałowych Bajań”i „Góralskiego Karnawału” oraz podczas innych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Jest to ważne ze względu na charakter wystawy, gdzie ukazywanie właściwych form tradycyjnej twórczości plastycznej winno przyświecać kolejnym ich organizatorom.

Wielkie dzięki należą się wolontariuszom, a zarazem komisarzom wystawy za ich poświęcony czas i serce. 

Komisarze wystawy:

  1. Helena Chowaniec
  2. Zuzanna Sularz

 

Protokół Zawodów Strzeleckich zorganizowanych w dniu 11 sierpnia 2012 r. 

Z okazji 46 „Sabałowych Bajań”, organizowanych w Bukownie Tatrzańskiej, zgodnie z tradycją, zostały rozegrane zawody strzeleckie, które zostały rozegrane w okolicy Hotelu Bukovina. 

Konkurencja: karabinek pneumatyczny

Odległość: 25: metrów. 

W poszczególnych kategoriach uczestnicy uzyskali następujące wyniki: 

Kategoria dorosłych:

  1. Mężczyźni 

1,-       miejsce:         Ryszard Marcinków z Leśnicy                             47 pkt. 

2,-       miejsce:         Donat Gawinowski z Huty Dłutowskiej              43 pkt. 

3,-       miejsce:         Paweł Stasiak z Łodzi                                        37 pkt. 

4,-       miejsce:         Jan Chowaniec z Bukowiny Tatrzańskiej         36 pkt. 

5,-       miejsce:         Krzysztof Chowaniec z Bukowiny Tatrzańskiej 36 pkt. 

6,-       miejsce:         Rafał  Szumielewicz z Chlewisk                         33 pkt. 

 

  1. Kobiety

1,-       miejsce:         Agnieszka Łukaszczyk z Murzasichla               47 pkt. 

2,-       miejsce:         Barbara Budz z Bukowiny Tatrzańskiej             41 pkt. 

3,-       miejsce:         Joanna Skawiniak  z Bukowiny Tatrzańskiej    34 pkt. 

4,-       miejsce:         Maria Buńda   z Bukowiny Tatrzańskiej              28 pkt.

 

Kategoria młodzieżowa 

1,-       miejsce: Andrzej Chowaniec z Bukowiny Tatrzańskiej 43 pkt.            

2,-       miejsce:         Dawid Skawiniak z Bukowiny Tatrzańskiej       43 pkt. 

3,-       miejsce:         Maciej Bieniek z Bukowiny Tatrzańskiej          33 pkt.

 

Kategoria dziecięca

1,-       miejsce:         Kinga Klamerus z Leśnicy                         44 pkt.

2,-       miejsce:         Marcin Marcinków z Leśnic                                  43 pkt.

3,-       miejsce:         Klemens Budz z Bukowiny Tatrzańskiej           43 pkt.

4,-       miejsce:         Michał Chowaniec z Bukowiny Tatrzańskiej    32 pkt.

5,-       miejsce:         Kacper Budz z Bukowiny Tatrzańskiej               26 pkt.

Wszystkich sympatyków zapraszamy na następne zawody, które planujemy
w zimowej scenerii z okazji Karnawału Góralskiego. 

Na tym posiedzenie zakończono i podpisano.

Kierownik zawodów st. sierżant  rez. Stanisław Klamerus   

Sędzia główny  sierżant rez. Józef Bafia        

Sędzia plutonowy rez. Zbigniew Skawiniak                                                  

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor...
    40 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.