PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

42. Góralski Karnawał trwa...

Sobota, 8 lutego 2014 r.
Autor: Wojciech Kubina

42. Góralski Karnawał trwa...Czwartek w ramach "Góralskiego Karnawału" w Bukowinie Tatrzańskiej wypełniony był kolędowaniem i świąteczną atmosferą. Pasterze, turoń, Herod i inne barwne postacie śpiewały, przedstawiały zwyczaje bożonarodzeniowe ze swoich regionów, życząc publiczności "syńścio, zdrowio, jak zeście nom dawali, tak niek Wom Pon Bog dowali". Jury bacznym okiem przyglądało się wszystkim grupom kolędniczym, które przyjechały do Bukowiny Tatrzańskiej: z Mystkowa, Mszalnicy, Kamionki Wielkiej, Satrej Wsi, Ptaszkowej, Rzepiennika Suchego, Czyżowic, Lipnicy Wielkiej, Mszany Górnej i Kasiny Wielkiej. Scenki świąteczne były prezentowane na rozmaite sposoby - na prawdę było co oglądać!


Wieczorny program rozpoczął wyjątkowy koncert bukowiańskich muzykantów "W Bukowinie słychno śpiywanie i granie". Podczas tego występu została zaprezentowana pokrótce, ale w niesamowity sposób ewolucja – historia podhalańskiej muzyki. Wśród grających i śpiewających muzykantów było czuć swobodę i zamiłowanie do góralskiej nuty. Można było odnieść wrażenie, iż grupa przyjaciół spotkała się wieczorem, by jak to drzewiej bywało, wspólnie, miło, radośnie spędzić czas. Zaprezentowane zostały instrumenty zarówno te tradycyjne jak dudy podhalańskie, złóbcoki, gęśle, piszczałki i basy jak również te nietypowe: gitara akustyczna, harmonia czy łyżki. Koncert zakończyła śpiywka "Hej z Bukowiańskik wiyrchów tatrzańskie widoki”. Niejednokrotny gromki aplauz i brawa publiczności były wyrazem wielkiego uznania dla artystów.

Ostatnia część tego niesamowitego wieczoru należała do zespołów regionalnych a właściwie par tanecznych i krzepkich górali próbujących się w konkursie tańca zbójnickiego. Ciupagi zbyrkały, skry leciały, tancerze sprawiali, że chciałoby się zatańczyć razem z nimi. Wysoki kunszt i poziom prezentacji zapierały dech w piersiach licznie zgromadzonej publiczności.

Bądźcie z nami w Domu Ludowym!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.