PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

42. Góralski Karnawał trwa...

Sobota, 8 lutego 2014 r.
Autor: Wojciech Kubina

42. Góralski Karnawał trwa...Czwartek w ramach "Góralskiego Karnawału" w Bukowinie Tatrzańskiej wypełniony był kolędowaniem i świąteczną atmosferą. Pasterze, turoń, Herod i inne barwne postacie śpiewały, przedstawiały zwyczaje bożonarodzeniowe ze swoich regionów, życząc publiczności "syńścio, zdrowio, jak zeście nom dawali, tak niek Wom Pon Bog dowali". Jury bacznym okiem przyglądało się wszystkim grupom kolędniczym, które przyjechały do Bukowiny Tatrzańskiej: z Mystkowa, Mszalnicy, Kamionki Wielkiej, Satrej Wsi, Ptaszkowej, Rzepiennika Suchego, Czyżowic, Lipnicy Wielkiej, Mszany Górnej i Kasiny Wielkiej. Scenki świąteczne były prezentowane na rozmaite sposoby - na prawdę było co oglądać!


Wieczorny program rozpoczął wyjątkowy koncert bukowiańskich muzykantów "W Bukowinie słychno śpiywanie i granie". Podczas tego występu została zaprezentowana pokrótce, ale w niesamowity sposób ewolucja – historia podhalańskiej muzyki. Wśród grających i śpiewających muzykantów było czuć swobodę i zamiłowanie do góralskiej nuty. Można było odnieść wrażenie, iż grupa przyjaciół spotkała się wieczorem, by jak to drzewiej bywało, wspólnie, miło, radośnie spędzić czas. Zaprezentowane zostały instrumenty zarówno te tradycyjne jak dudy podhalańskie, złóbcoki, gęśle, piszczałki i basy jak również te nietypowe: gitara akustyczna, harmonia czy łyżki. Koncert zakończyła śpiywka "Hej z Bukowiańskik wiyrchów tatrzańskie widoki”. Niejednokrotny gromki aplauz i brawa publiczności były wyrazem wielkiego uznania dla artystów.

Ostatnia część tego niesamowitego wieczoru należała do zespołów regionalnych a właściwie par tanecznych i krzepkich górali próbujących się w konkursie tańca zbójnickiego. Ciupagi zbyrkały, skry leciały, tancerze sprawiali, że chciałoby się zatańczyć razem z nimi. Wysoki kunszt i poziom prezentacji zapierały dech w piersiach licznie zgromadzonej publiczności.

Bądźcie z nami w Domu Ludowym!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem...
    950 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.