PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

42. Góralski Karnawał - sobota

Poniedziałek, 10 lutego 2014 r.
Autor: Wojciech Kubina

42. Góralski Karnawał - sobotaTaniec, zabawę, muzykę, śmiech, dzwonków dźwięk, strzelanie z bata słychać było wczoraj w całej Bukowinie Tatrzańskiej! To kolędnicy 42. Góralskiego Karnawału prezentowali swoje umiejętności i programy nie tylko na scenicznych deskach, ale również przed Domem Ludowym i na bukowiańskich ulicach. Zgoła spokojna wieś przeistoczyła się w karnawałową stolicę Podhala , a może nawet całej Polski....


Obejrzyj relację filmową z soboty w Domu Ludowym...

Iście wiosenna aura towarzyszyła IV Zimowej Krajowej Wystawie Owczarków Podhalańskich. Podczas konkursowej  prezentacji hodowcy z wielkim sercem i zaangażowaniem prowadzili swoich podopiecznych. Słońce nadawało jeszcze większego blasku zadbanym futrom czworonogów. Najwyższe trofeum "Zwycięzca Rasy - Zwycięzca Wystawy" zdobyła MIŚKA z Miętustwa, której właścicielem jest Tadeusz Wirmański z Cichego. Tytuł "Najlepsze Szczenię" otrzymała AZALIA Urszuli Machaj z Zarzecza. "Najlepszy Junior" to ATENA spod Skałki Rogoźnickiej  Władysława Fudali zRogoźnik. Najlepsi w kategorii dorosłych psów okazali się: MIŚKA z Miętustwa Tadeusza Wirmańskiego z Cichego i REZOLUTNY ROGER Psi Detektyw Andrzeja Załuskiego z  Lublina. Gratulujemy zwyciezcom!

Sobotni wieczór rozpoczęła gra na fujarkach i pszczałkach własnego wyrobu,  Dušana Holikia ze Słowacji - stałego gościa podczas bukowiańskich imprez. Planowo o 19.00 rozpoczął się koncert zespołu folkowego SöNDöRGő z Węgier. Istniejąca od 1995 roku grupa gra serbskie, macedońskie i chorwackie rytmy. Już po pierwszym utworze nogi zgromadzonej publiczności rwały się do tańca, a każda piosenka nagradzana była gromkimi owacjami. Na koniec koncertu zespół bisował ku wyraźnemu zadowoleniu gości.

Ostatni tegoroczny konkurs tańca zbójnickiego i popis par tanecznych rozpoczęli niejako gospodarze – zespół regionalny "Wiyrchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej. Wszem i wobec rozległo się donośne "Hej z bukowiańskik wiyrchow tatrzańskie widoki, cały świat łobyńdzies ni ma takik nika". Jury bacznie przyglądało się też występom, popisom przybyłych do Bukowiny tancerzy z poroniańskich "Regli", dursztyńskiego "Honaju", "Zbójeckiej Famili" z Cichego, krakowskiego "Hmernika", "Wierchów" z Gliczarowa Górnego  i "Ślebodnyk" z Leśnicy – Gronia. Za wszystkich uczestników trzymiemy kciuki. Dzisiaj ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Serdecznie zapraszamy na godzinę 18.00!

42. "Góralski Karnawał" zakończy sztuka wykonana przez Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Będzie to "Skąpiec" Moliera w przekładzie na gwarę góralską i adaptowany do podhalańskich realiów przez Jana Gutta – Mostowego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31...
    60 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół...
    35 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.