PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

„Ciardasie”

Czwartek, 24 lipca 2014 r.
Autor: Alicja Wierzbanowska

„Ciardasie”Ubiegło czwartkowe „Posiady góralskie” tym razem były na „spiską nutę”. Swoją jakże podobną, a zarazem odmienną kulturę Spisza zaprezentował na deskach Domu Ludowego zespół „Ciardasie” z Czarnej Góry. Podczas występu publiczność mogła przyjrzeć się dziecięcym zabawom, tańcom, a także posłuchać muzyki, śpiewu oraz gawęd snutych przez kierownika zespołu Mariana Kiklę. Największy aplauz zyskali młodzi chłopcy podczas „Mazura” – tańca wymagającego bardzo dużej sprawności fizycznej.


Zespół „Ciardasie” działa przy szkole podstawowej nr 1 w Czarnej Górze. Składa się z dwóch grup wiekowych: młodszej, której członkami są uczniowie klas szkoły podstawowej od IV do VI oraz gimnazjum, a także starszej – uczniów szkół średnich. Kierownikiem zespołu jest Pan Marian Kikla – nauczyciel miejscowej szkoły a zarazem muzykant, zaś instruktorem Pan Andrzej Rusnak z Rzepisk, poeta i tancerz.

W ciągu 19 lat swojej działalności zespół „Ciardasie” występował na festiwalach w całej Polsce m. in. w Częstochowie, Krakowie, Nowym Sączu, Przemyślu, Wiśniowej, Szczytnie, Złotowie, Zakrzewiu, Kamieniu Pomorskim, Kórniku, Gniewnie, Zakopanem i oczywiście w Bukowinie Tatrzańskiej.  Za granicami naszego kraju reprezentowali góralską kulturę na Słowacji, Węgrzech, w Czechach i Francji.

Warto wspomnieć chociaż o kilku zdobytych przez zespół nagrodach i wyróżnieniach: Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Młodzieży Szkolnej w Częstochowie, II miejsce na Międzykulturowym Festiwalu „Zagłębie i sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej, wyróżnienie i nagroda specjalna na Ogólnopolskim Festiwalu „Dziecko w folklorze”. Zespół nagradzany jest również podczas „Małych Bajań” i „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, „Spiskich Zwykach” w Niedzicy i „Fašiongach” w Krempachach.

Zespół „Ciardasie” na stałe utrzymuje przyjacielskie kontakty z zespołem „Jedwabno” z Jedwabna i „Jelenka” z Jeleńca na Słowacji.

Przy zespole działa szkółka muzyczna, w której instruktorem jest Pan Marian Kikla. Jej członkowie również mają wiele osiągnięć, m.in.: II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Karpat w Trzcinicy koło Jasła, dwukrotnie III miejsce w Dąbrowie Górniczej, wyróżnienie w kategorii Duży – Mały podczas festiwalu w Kazimierzu Dolnym oraz II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu „Dziecko w kulturze”, nagrody w Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu. 

Kontakt z zespołem i kapelą: tel. 18 20 824 24, e-mail: mrkikla@o2.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.