PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Bukowina Tatrzańska

Kultura

„Dusza na dłoni”

Wtorek, 8 września 2015 r.
Autor: Wojciech Kubina

„Dusza na dłoni”4 września w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbył się ostatni tego lata wernisaż wystawy z cyklu „Dusza na dłoni”. Po raz kolejny spotkały się tutaj dwa różnorodne światy: malarstwa na płótnie autorstwa pani Jolanty Placzyńskiej z Sosnowca oraz kożuchów i serdaków pana Stanisława Gąsienicy-Wawrytki z Poronina. W ten piątkowy wieczór sale wypełniły się gośćmi, którzy z wielkim sercem przysłuchiwali się opowiadaniom Artystów o tym „co im w duszy gra”. Wypowiedziom towarzyszyły pełne wzruszeń i radości wspomnienia, a także ściśle związane z pasją, plany na przyszłość. Pani Jolanta od najmłodszych lat pasjonowała się malarstwem. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym. Studia podyplomowe z plastyki ukończyła na Wydziale Artystycznym w cieszyńskim Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.


Pracuje w szkole, prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, jest autorką i organizatorką Regionalnego Festiwalu Plastycznego w Sosnowcu, autorką okładki do książki Roberta Mołdysza „Dziobem do fali”.

Malarstwo stało się jej główną, wielką pasją. Zajmuje się malarstwem sztalugowym olejnym i akrylowym, ikonopisaniem, rysunkiem oraz maluje porcelanę.  Jej prace  znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą głównie w Anglii, Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Maluje głównie pejzaże, a także martwą naturę, ukochane anioły, oraz abstrakcje. Ostatnio fascynuje ją spontan realism, który przejawia się w malowaniu głównie motywów kobiecych na dużych formatach. Eksperymentuje z różnymi technikami. Lubi  mocne kolory choć dla kontrastu używa czasem czerni. Ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne. W czerwcu 2013 r. zdobyła Grand Prix w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Art Passion Festival, a rok później III miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Pejzaże osobliwe” im. Jana Świderskiego. Od 2012r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

Kontakt pana Stanisław z kuśnierstwem rozpoczął się w szkole zawodowej o tejże specjalności. Najpierw pracował w zakładzie kuśnierskim u Stefana Dziadkowca w Zakopanem, a następnie rozpoczął działalność gospodarczą  o tym profilu. Jeden z serdaków, który wyszedł spod igły Pana Stanisława został podarowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Wykonał on również strój dla góralki – figury z watykańskiej szopki. Nie tylko praca zawodowa Pana Stanisława jest związana z tradycyjną kulturą Podhala. Jest również członkiem  Zespołu Regionalnego im. Bartusia Obrochty, z którym czterokrotnie zdobył złotą ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, prezesem Związku Podhalan oddział Poronin, członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Ochotniczej Straży Pożarnej w Poroninie, Radnym Gminy Poronin. Jest również inicjatorem założenia dziecięcego zespołu regionalnego „Małe Regle” , którego był kierownikiem do 2004 roku. W 2000 roku podczas „Sabałowych Bajań” został pasowany na Zbójnika, zaś rok później wybrany na Harnasia Roku podczas Tatrzańskich Wici w Białce Tatrzańskiej. W 2011 roku był uczestnikiem opery góralskiej „Jan Paweł II na Podhalu”. Pan Stanisław za swoje zaangażowanie i pracę artystyczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami  i nagrodami. Należą do nich m.in.: „Zasłużony dla Związku Podhalan” (2002 r.), I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Ludowej (2003 r.), „Zasłużony dla kultury regionalnej” (2004 r.) „Zasłużony dla Gminy Poronin” (2007 r.), „Marka Tatrzańska” w kategorii wyroby i produkty rękodzielnicze (2009 r.), Odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej” .

Pamiątkowe dyplomy wręczyła Artystom Maria Kuchta – Sołtys Wsi Bukowina Tatrzańska, a słowa uznania skierował Wójt Gminy Poronin – Bronisław Stoch, obecny na wernisażu wraz z małżonką, swoim zastępcą Andrzejem Buńdą i Katarzyną Różak z Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie.

Wernisaż ten był również okazją do szczególnych podziękowań ludziom, którzy wsparli tegoroczny cykl wystaw „Dusza na dłoni”: Staroście Tatrzańskiemu Piotrowi Bąkowi, Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisławowi Łukaszczykowi, Prezesowi Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego Edwardowi Tyborowi, który tego wieczoru był z nami, a także bukowiańskim restauratorom: Wiolecie Kowalczyk - Pensjonat „Orlik”, Bogusławie Śledź - Restauracja Regionalna „Skalnica”, Karczmie Widokowej  „Szymkówka”, Magdalenie i Andrzejowi Głodom - Karczma „Pod Dębem”,  Mirosławowi Krzysikowi - Karczma „Giewont”, Renacie Bieniek - „Karczma Szarotka” oraz  Helenie Łapce – Gospoda „U Michałków”.  Wasza „cegiełka” przyczyniła się, aby pod strzechą Domu Ludowego, przez dwa miesiące mogło zaprezentować swoją twórczość 19 Artystów z całej Polski. Goście, którzy nas odwiedzali byli z różnych zakątków nie tylko naszego kraju,  ale i z zagranicy.  Wiele pozytywnych słów zostało zapisanych na kartach kroniki pamiątkowej.  

Dziękujemy również muzyce z Jurgowa, która uświetniła to piątkowe spotkanie ze sztuką.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.