PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Bułgaria

Kultura

Barbara Baniecka Dziadzio i Bogdan Dziadzio w Bułgarii

Czwartek, 10 kwietnia 2014 r.
Autor: Małogorzata Wonuczka-Wnuk

Barbara Baniecka Dziadzio i Bogdan Dziadzio w BułgariiZnani zakopiańscy artyści Barbara Baniecka Dziadzio i Bogdan Dziadzio od kilku dni prezentują swe prace w gościnnych progach Instytutu Polskiego w stolicy Bułgarii – Sofii. Wernisaż wystawy zatytułowanej „Paleta tradycji” poprzedziły warsztaty malowania na szkle, które zgromadziły bardzo wielu chętnych. Technika ta jest bowiem nieznana w Bułgarii. Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc, a wśród pragnących zapoznać się z tajnikami tej trudnej dziedziny sztuki znalazł się także Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczpospolitej Polskiej w Bułgarii Leszek Hensel. Wernisaż otworzyła dyrektor Instytutu Polskiego Agnieszka Kościuszko.


Pełne życia, barwne obrazy i ikony zostały bardzo ciepło przyjęte przez wspaniałą publiczność bułgarską, wywołały także wiele wzruszeń wśród licznie przybyłych przedstawicieli polonii bułgarskiej. Nie zabrakło także poczęstunku w postaci zakopiańskich oscypków.

W tej właśnie pięknej scenerii odbyła się także promocja książki Danuty Wałęsowej „Marzenia i tajemnice” przetłumaczonej na język bułgarski przez znanego tłumacza i wieloletniego przyjaciela Polski Bożko Bożkowa. W promocji książki uczestniczyła sama autorka. Spotkanie prowadził Bożko Bożkow.


Barbara Baniecka-Dziadzio - artystka - malarka, kontynuuje rodzinne tradycje malarstwa na szkle, które przejęła od swojego ojca znanego malarza na szkle Władysława Walczaka - Banieckiego. Jej pierwsze prace nawiązują do stylu malarstwa ojca, ale w krótkim czasie artystka znalazła własną formę wypowiedzi na szklanej tafli. Barbara Baniecka -Dziadzio uczestniczyła w wielu konkursach i wystawach indywidualnych i zbiorowych  w kraju i za granicą, między innymi we Francji, Hiszpanii, Finlandii, Austrii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, swoje prace wystawiała w galerii; African Window" w Republice Południowej Afryki. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych w Polsce i za granicą, a także w zbiorach prywatnych. Zdobią też obiekty sakralne. Droga Krzyżowa autorstwa Barbary Banieckiej - Dziadzio ozdobiła prywatną kaplicę w apartamentach papieskich Jana Pawła II w Licheniu. Malarka jest też autorką wyposażenia kaplic w innych domach zakonnych Księży Marianów. Każdego roku latem w kaplicy Księży Marianów na Jaszczurówce można oglądać obrazy, a także malarka wspólnie z mężem zapraszają do swojej autorskiej galerii przy ulicy Ubocz 22 w Zakopanem. Prowadzi także warsztaty malarstwa na szkle, oraz warsztaty technik  hobbystycznych. Artystka za swój dorobek twórczy otrzymała prestiżową  Państwową Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego, a także medal Zasłużony Działacz Kultury;

BOGDAN DZIADZIO - Urodzony w 1958 roku w Zakopanem z zawodu pedagog, Działalność twórczą rozpoczął w 1985 r. malując ikony. Obecnie nadal maluje, rzeźbi oraz wykonuje rysunki medyczne; chirurgiczne. Główna tematyka jego prac, w przeważającej części kolorowanych, to sceny religijne. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Zajmuje się także wystrojem obiektów sakralnych. Chęć poszukiwania wypowiedzi w innych technikach zaowocowała rzeźbami oraz malarstwem na szkle połączonym z wykonanym przez siebie obramowaniem. Prace malarskie i rzeźbiarskie Bogdana Dziadzio zdobią kilka kaplic i kościołów. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wystawiał między innymi w USA, Finlandii, Francji Niemczech. Swój dorobek pokazywał na wielu krajowych wystawach. Jego rzeźby zdobią m.in. kościół w Cruz Machadoz w Brazylii, w klasztorze Ojców Paulinów w Passau w Niemczech, a także w domu Rekolekcyjnym Księży Marianów na Cyrhli.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    130 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.