PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chabówka

Kultura

Dożynki w gminie Rabka-Zdrój

Wtorek, 23 sierpnia 2011 r.
Autor: Joanna Lelek

fot. Jan Ciepliński21 sierpnia w Chabówce odbyły się gminne Dożynki, podczas których zaprezentowały się sołectwa Chabówka, Ponice, Rdzawka oraz zespoły „Majeranki” i „Robcusie”.


Protokół Jury

Konkursów Dożynkowych

Dożynki w gminie Rabka-Zdrój – Chabówka’2011

 

Jury w składzie:

Ks. Paweł Skowron – przedstawiciel sołectwa Chabówka

Anna Skawska-Kapłon – przedstawicielka sołectwa Ponice

Barbara Rapacz – przedstawicielka sołectwa Rdzawka

Renata Żaczek - przewodnicząca Komisji Ochrony środowiska, Rolnictwa i Utrzymania Czystości RM

Po obejrzeniu prezentacji dożynkowych sołectw Chabówka, Ponice, Rdzawka oraz zespołów „Majeranki” i „Robcusie” stwierdza, że wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością, oryginalnością, kunsztem i różnorodnością formy przy zachowaniu tradycji regionalnej. Każdy wieniec został wykonany z wykorzystaniem wszystkich zbóż występujących na naszym terenie: owsa, pszenicy, żyta, jęczmienia i pszenżyta oraz kwiatów ogrodowych i owoców.

Wieniec sołectwa Chabówka – w kształcie koła osadzonego na podstawie kolistej, zwieńczony krzyżem. W centrum serce z korona cierniową, w otoczce promieni z kłosów zboża na wzór serca Pana Jezusa.

Wieniec sołectwa Ponice - replika kościoła parafialnego z Ponic, ściany wyklejone ziarnami kaszy, schody z ziaren maku, postacie księdza i klęczącego parafianina, misterne ogrodzenie otaczające kościół wykonane ze słomy i warkoczy zbóż.

Wieniec sołectwa Rdzawka - w kształcie korony zwieńczonej krzyżem, w centrum wieńca bochenek chleba, udekorowany koszami kwiatów, jarzębiny i zbożami.

Wieniec zespołu „Majeranki” – w kształcie bramy z centralną, dużą postacią górala z ciupagą stojącego na pniaku, postać wyklejona ziarnami kasz, maku, siemienia lnianego, grochu, gorczycy. Całość ozdobiona kwiatami, zbożami i mchem.

Przyśpiewki wykonane w przez duże grupy śpiewacze z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. Teksty chwalące trud rolnika i owoce jego pracy oraz księży, radnych, sołtysów, gospodynie wiejskie i inne osoby znaczące w społeczności sołectwa. W każdej prezentacji dominowały teksty mówiące o szacunku dla chleba, umiłowania ziemi i dziękczynienie do Boga za tegoroczne plony. Humorystyczne spojrzenie dotyczyło aktualnych spraw wiosek.

Jury proponuje, aby nie prezentować melodii obcych kulturowo, nie pochodzących z naszego regionu, tylko częściej sięgać do rodzimych, tradycyjnych przyśpiewek.

Jury postanowiło przyznać równorzędne nagrody w kwocie po 700 zł.

W konkursie stoisk dożynkowych i potraw regionalnych jury pragnie podkreślić przepiękną estetykę stoisk, różnorodność zaprezentowanych potraw regionalnych, wyśmienite ciasta i nalewki oraz tradycyjne wyroby mleczarskie i masarskie. Wystroje stołów dożynkowych tworzyły artystyczną całość z wykorzystaniem regionalnych serwet i obrusów, glinianych naczyń, kompozycjami kwiatów, ziół, owoców, warzyw i runa leśnego.

Jury przyznaje równorzędne nagrody w wysokości po 500 zł dla każdego sołectwa.

Jury serdecznie dziękuje organizatorom i wszystkim osobom współpracującym przy tegorocznych Dożynkach za przygotowanie tak pięknej uroczystości. Gratulujemy pani sołtys Renacie Wdówce i mieszkańcom Chabówki wspaniałej organizacji święta plonów.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.