PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Chicago

Wiadomości

W trosce o zdrowie Polonii

Niedziela, 15 listopada 2015 r.
Autor: B. Orawiec

W trosce o zdrowie Polonii29 oraz 31 października 2015 r. przeprowadzono bezpłatne badania na wybrane czynniki ryzyka chorób serca, szczepienia przeciwko grypie oraz konsultacje kardiologiczne dla Polonii i Podhalan w Chicago. Organizatorem akcji był honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, lekarz Związku Podhalan w Północnej Ameryce – dr Bronisław Orawiec. W celu podniesienia świadomości zdrowotnej oraz poprawy stanu zdrowia polonijnej i podhalańskiej społeczności dr B. Orawiec przeprowadził kolejną akcję badań na wybrane czynniki ryzyka chorób serca, w tym badania poziomu cukru we krwi, pomiary ciśnienia tętniczego krwi, obliczanie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz szczepienia przeciwko grypie.


Darmowe badania zostały przeprowadzone 29 listopada w Domu Podhalan oraz 31 listopada 2015 r. w klinice dr. B. Orawca. Była to już dziewiętnasta tego typu akcja zapoczątkowana w 1994 roku. Głównymi sponsorami tegorocznych szczepień i badań byli: Orawiec Cardiac Fund PAMS, Handzel Open Inc., Presence Resurrection Medical Center, Związek Lekarzy Polskich w Chicago, Związek Podhalan w Północnej Ameryce oraz organizator.

Należy podkreślić, że ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, lipidów, cukru we krwi i otyłość to czynniki, które po przekroczeniu określonych norm, mogą powodować zagrożenie zdrowia i życia. Są one głównymi czynnikami choroby wieńcowej oraz miażdżycy naczyń. Pomimo ogromnego postępu w kardiologii, a także pewnego spadku występowania chorób sercowo-naczyniowych oraz udarów mózgu, choroby te nadal są najczęstszymi przyczynami zgonów nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie.

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie to warto przypomnieć, że każdego roku szczepionkę powinny otrzymać osoby starsze, które mają problemy zdrowotne m.in.: choroby serca, choroby płuc, anemię, astmę, choroby nerek, cukrzycę, a także osoby prowadzące prace o charakterze usługowym z dużą ilością kontaktów. Szczepionki nie powinny otrzymać osoby, które kiedykolwiek miały wykrytą alergię na jajka czy szczepionki przeciwgrypowe oraz osoby z wywiadem zespołu Guillain-Barre-Syndrome (jest to rzadka choroba układu nerwowego). Jeśli ktoś ma objawy przeziębienia czy grypy w czasie szczepień, lepiej poczekać, aż te objawy zupełnie ustąpią.

Grypa jest schorzeniem wirusowym, a najbardziej sprzyjającymi jej rozwojowi porami roku są jesień i zima. Niestety, grypa nie oszczędza nikogo i może zaatakować osobę w każdym wieku. Najczęściej objawy choroby trwają tylko przez kilka dni. Bywają jednak przypadki zachorowań wymagające nawet leczenia szpitalnego. Wirusy powodujące grypę zmieniają się często, dlatego szczepionka przeciw grypie jest zmieniana każdego roku, by zapewnić jej skuteczność. Uodpornienie po szczepieniu wytwarza się w ciągu 2 tygodni i może trwać do roku.

W czasie akcji była także możliwość otrzymania szczepionki przeciw chorobie pneumokokowej. Choroba ta wywoływana jest przez bakterię Streptococcus pneumoniae i jest ona wiodącą przyczyną choroby i zgonów w Stanach Zjednoczonych, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Podczas badań były dostępne broszury informujące o sposobach zwalczania głównych czynników ryzyka miażdżycy oraz zalecenia dietetyczne w języku polskim i angielskim.

W tegorocznej akcji uczestniczyły społecznie następujące osoby: Mariana Wrzosek, RN (Event Manager), Lisa Byers, RN, Marcia Tenezaca, RN, Lena Won, LPN z Presence Resurrection Medical Center oraz Elżbieta Dąbrowa i Joanna Sewillo z kliniki dra Orawca. Wszystkim tym osobom składam gorące podziękowania za zaangażowanie i czas. Szczególnie gorąco dziękuję Pani Marianie Wrzosek z Presence Resurrection Medical Center, która dostarczyła wiele upominków dla uczestników badań oraz materiałów edukacyjnych. Dziękuję także Panu Józefowi Cikowskiemu – Prezesowi Związku Podhalan w Północnej Ameryce oraz Pani Irenie Golden – manadżerowi Domu Podhalan za udostępnienie pomieszczenia na przeprowadzenie badań.
Dziękuję również red. Marcie Koseckiej z Super Expressu, red. Krystynie Teller z Polish News, red. Miłoszowi Sowie z Tygodnika Podhalańskiego oraz red. Wojciechowi Doruli z ZPPA za patronat medialny. Jako praktykujący kardiolog od przeszło 40 lat, mogę zapewnić, że kontrola czynników ryzyka miażdżycy, a także szczepienia profilaktyczne są bardzo ważna dla naszego zdrowia. Życzę wszystkim determinacji w walce o swoje zdrowie i życie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.