PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ciche

Wiadomości

Mali dziennikarze z Cichego najlepsi w Polsce

Środa, 4 kwietnia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Zuzanna KamińskaZespół redakcyjny gazetki „Bez tytułu” wydawanej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Cichem zajął III miejsce w najstarszym, jedynym ogólnopolskim konkursie gazetek szkolnych MAM Forum Pismaków 2012.


Gala finałowa odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 90 gazetek z całej Polski. W gronie nagrodzonych znaleźli się szkolni żurnaliści z cichowiańskiej podstawówki. – Można powiedzieć z wielką radością, iż nie są to gazetki, ale gazety, bardzo profesjonalne wydawane wydawnictwa, przy których pracuje cały sztab ludzi – podkreśliła Aleksandra Zieleniewska z fundacji Nowe Media, głównego organizatora konkursu. Zwróciła uwagę na wielkie zaangażowanie nauczycieli opiekunów.

Gala poprzedzona była dwudniowymi warsztatami dziennikarskimi i fotograficznymi.

Gazetka „Bez tytułu” od kilku już lat utrzymuje się w ścisłej czołówce najlepszych gazetek w Polsce. W 2009 r. szkolny miesięcznik otrzymał zaszczytne pierwsze miejsce i od tej pory przy winiecie jest napis: Mistrz Pismaków 2009. Szkolne czasopismo wydawane jest od 1994 r. Od kilku lat to miesięcznik, drukowany obecnie w jednej z nowotarskich drukarni. Oprócz szkolnych aktualności na łamach „Bez tytułu” (liczącego zwykle od 16 do 24 stron) można przeczytać ciekawe rozmowy z mieszkańcami wioski. Żurnaliści z Cichego wyjeżdżają również w teren, odwiedzili pilota Józefa Wójtowicza, kapitana samolotów boeing 767. – Na interesujące tematy nie mamy co narzekać – mówi Jan Głąbiński, od 2004 r. opiekun szkolnego czasopisma. Dodaje, że podczas warsztatów jury zachęcało uczniów i opiekunów do podejmowania trudnych tematów związanych ze szkołą, np. obecność narkotyków, alkoholizom, przemoc, przezwiska, wulgaryzmy. – Takie tematy są bardzo niewygodne dla dyrekcji i organu prowadzącego szkołę, ale takich spraw najbardziej brakuje w przysłanych wydawnictwach. Ponadto każdy taki dobry tekst dziennikarski spotka się z odzewem, a o to przecież nam chodzi – zaznacza Aleksandra Zieleniewska. – Spróbujemy zająć się taką tematyką również – zapewnia opiekun szkolnej gazetki.

Dziennikarze z „Bez tytułu” często wyjeżdżają również poza Podhale. Kilka razy gościli na planie serialu „Plebania”. Zwiedzali krakowską i warszawską siedzibę Telewizji Polskiej, przyglądali się kuchni radiowej na Kopcu Kościuszki, skąd nadaje RMF FM. Co roku mają kontakt z Bogdanem Rymanowskim, który oprowadza ich po stacji tvn i tvn24. – Sztuki dziennikarskiej uczymy się od najlepszych – puentuje opiekun „Bez tytułu”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość...
    130 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.