PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Czarny Dunajec

Kultura

„Katarzynki Poetyckie”

Wtorek, 1 grudnia 2015 r.
Autor: Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu

„Katarzynki Poetyckie”26 listopada 2015 roku w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec odbyło się spotkanie ludzi piszących wiersze z terenu Gminy Czarny Dunajec pod nazwą „Poetyckie Katarzynki”. Wieczór rozpoczął się wręczeniem „Nagród Wójta Gminy Czarny Dunajec” za szczególne osiągnięcia dla kultury w Gminie Czarny Dunajec”. W tym roku nagrodzeni zostali: - Grupy teatralne „Koneser” i „Rumcajsy” prowadzone przez Martę Sadowy-Chorąży działające przy ZSPiG nr 2 w Cichem nagrodą w wysokości 2500 zł przede wszystkim za: „Koneser” - Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…” w Zakopanem oraz I miejsce zdobyte podczas Małopolskich Spotkań Teatrów Gimnazjalnych w Krakowie...


„Rumcajsy” – za uczestnictwo w Finale Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” w Nowym Sączu oraz wyróżnienia na Małopolskich Spotkaniach Teatrzyków Dziecięcych w Krakowie.

- Zespół regionalny „Mali Miętusianie” działający przy Oddziale Związku Podhalan nagrodą w wysokości  1500 zł przede wszystkim za I miejsca zdobyte na Międzykulturowym Festiwalu Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej, Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Przeglądzie „Muzykowanie na Duchową Nutę”, „Przeziyracce” w Ratułowie, podczas „Papieskiej Majówki” na Bachledówce, za wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej „Stabat Mater” w Jabłonce oraz za częste występy poza terenem gminy: „Majowe Granie” w Kościelisku, Kasprowy Wierch dla „Przyjaciół Ludzi Gór”, w Sosnowcu, Witkowicach, Żmiącej (Dom Dziecka), Zaskalu (Dom Pomocy Społecznej).

- Zespół regionalny „Piekielnicanie” działający przy Oddziale Związku Podhalan w Piekielniku nagrodą w wysokości  1000 zł przede wszystkim za II miejsce w Konkursie Młodych Toniecników w Białym Dunajcu oraz liczne nagrody zdobyte podczas gminnych przeglądów zespołów regionalnych, jak również za uświetnianie lokalnych uroczystości i reprezentowanie gminy poza jej granicami (Jastrzębia k/Rożnowa).

Statuetki  okolicznościowe odebrali przedstawiciele nagrodzonych.

Podczas wieczoru rozdano też nagrody uczestnikom Konkursu Poezji Uczniowskiej „Święto Młodych Poetów” zorganizowanym przez Zespół Szkół Integracyjnych SPSK w Czerwiennem oraz fundację „Da się”, w którym wzięło udział 40 autorów ze Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Laureaci odebrali z rąk dr Anny Mlekodaj z Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej, przewodniczącej jury tego konkursu. W pięknych słowach zachęcała młodych ludzi do podejmowania prób przelewania swych myśli na papier nie tylko w języku literackim, ale też gwarą, która w naturalny sposób zmusza do porzucenia górnolotnych  sformułowań na rzecz szukania piękna w prostocie i szczerości.

- Dalsza część spotkania upłynęła w kameralnej atmosferze i jesiennym zadumaniu nad twórczością prezentowaną przez samych autorów lub ich przedstawicieli. Usłyszeliśmy wiersze Seweryna Słodyczki z Czerwiennego, Marii Garbaruk i Agnieszki Michniewicz z Cichego, Renaty Lipkowskiej z Pieniążkowic, Moniki Kosakowskiej, Józefa Zatłoki i Józefa Szaflarskiego z Czarnego Dunajca oraz reprezentującego Nowy Targ Adama Kwiatka – mówi Anna Trebunia-Wyrostek, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec.

Poetyckie posiady uświetniła muzyka góralska w wykonaniu kapeli zespołu „Piekielnicanie” prowadzonej przez Katarzynę Sęk z Miętustwa.
- Centrum Kultury pragnie serdecznie podziękować wszystkim obecnym na tej uroczystości a w szczególności tym, którzy zechcieli z nami podzielić się swoją twórczością. Mamy nadzieję, że te posiady z poezją zagoszczą trwale w kalendarzu gminnych imprez – dodaje Anna Trebunia-Wyrostek.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.