PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Głodówka

Zaproszenia

Słowianie i Wikingowie u stóp Tatr

24–25 września 2011 r.
Autor: AKS

Słowianie i Wikingowie u stóp TatrZlot Słowian i Wikingów „Góra Peruna” przy Schronisku Głodówka w dniach 24-25 września to spotkanie rekonstruktorów kultury wczesnego średniowiecza (X-XI wiek) – swoiste święto ludzi, którzy kultywują tradycje starając się odtwarzać rzemiosło, obyczaje i codzienne życie naszych przodków z czasów, gdy ziemie porastały puszcze pełne dzikiego zwierza.


Dlaczego wierzymy, że to bocian przynosi dzieci? Dlaczego w Wielkanoc malujemy jajka? Dlaczego nie witamy się i nie żegnamy podając sobie rękę przez próg?

To będzie fantastyczna, ożywiona lekcja historii, w jak najbardziej wiernym odwzorowywaniu kultury materialnej i niematerialnej, opartym na badaniach, pracach naukowych i archeologii. Rekonstruktorzy to pasjonaci historii, którzy zrzeszają się w nieformalne lub bardziej formalne grupy i wspólnie przeżywają przeszłość. Zjedzie tu ok. 120 wojowników, którzy sami warzą strawy i śpią w namiotach z tamtych odległych czasów, wystawiają swoje kramy z rękodziełem i przede wszystkim toczą ze sobą walki, czy też wyprawiają się na zajazdy. Pokazy i warsztaty rzemiosła dawnego; rzeźba i snycerka, wykonywanie krajek, garncarstwo, wiklina, rogownictwo, filcowanie… i kto się tam jeszcze pojawi. Każdy będzie mógł porozmawiać, być może wykonać lub kupić jakiś przedmiot aby mieć pamiątkę z tej niezwykłej lekcji historii.

Wraz z przybyciem wojowników spodziewamy się przybycia niewiast, otroków, pachołków, rzemieślników z Małopolski, Śląska, Mazowsza, spod Częstochowy, Ziemi Łódzkiej i Ziemi Sieradzkiej, a nawet spod Szczecina i z dalekiego wyspiarskiego Dublina.

 

Program Zlotu Słowian i Wikingów „Góra Peruna”:

Sobota 24 września
10: 00 -12.00 – prezentacja drużyn, walka w szóstkach, walka w kręgach
13: 00 – turniej łuczniczy (eliminacje) i zapasy
14: 00 – pojedynki – eliminacje
15: 00 – wczesnośredniowieczne gry i zabawy z publicznością m. in. (m.in. przeciąganie liny, kręcenie na mieczu, gry średniowieczne – Kubb, Pentanka)
18: 00 – bitwa o ziemie Gryfitów – inscenizacja bitwy na 120 wojów walczących na miecze, łuki i broń drzewcowa
19: 00 – walka w kręgach – pokazy techniki walk

Niedziela 25 września
12: 00 – abordaż - zabawy z mieczem, pojedynki – finały
14: 00 – – wczesnośredniowieczne gry i zabawy z publicznością m. in. (m.in. przeciąganie liny, kręcenie na mieczu, gry średniowieczne – Kubb, Pentanka)
15: 00 – turniej łuczniczy - finały
16: 00 – Bitwa o Perunowy Gród - inscenizacja bitwy na 120 wojów walczących na miecze, łuki i broń drzewcową
17: 00 – walka w kręgach – pokazy techniki walk
18: 00 – zakończenie imprezy

Przybywajcie na Głodówkę! wstęp jedyne 5 zł

Schronisko Głodówka, Bukowina Tatrzańska, www.glodowka.com.pl, Tel. 18 2077188

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.