PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kluszkowce

Wiadomości

Wąwóz Papieski w Kluszkowcach zostanie poświęcony w niedzielę

Sobota, 20 sierpnia 2011 r.
Autor: Piotr Twardowski

Wąwóz Papieski w Kluszkowcach zostanie poświęcony w niedzielęW niedzielę 21 sierpnia przy ołtarzu polowym w grocie u wejścia do wąwozu nad stacją narciarską w Kluszkowcach zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia, podczas której kapłani poświęcą ścieżki nowo otwartego papieskiego wąwozu. Ta Msza św. rozpocznie Dzień Kluszkowiec, który odbywać się będzie w amfiteatrze przy szkole.


Wąwóz Papieski w Kluszkowcach to unikatowe i jedyne w Polsce takie miejsce poświęcone pamięci największego z rodu Polaków bł. Janowi Pawłowi II. Inicjatywa podjęta przez sołtysa wsi Wojciecha Bednarczyka, aby przez dawne wyrobisko kamienia przeprowadzić ścieżkę dydaktyczną, spotkała się z ciepłym przyjęciem zarówno zarządu Stacji Narciarskiej Czorsztyn-ski, jak i ówczesnego proboszcza parafii Matki Bożej Częstochowskiej o. Włodzimierza Tochmańskiego OCD oraz o. Tomasza Maślanki OCD.

Dzięki pomocy finansowej ze środków unijnych, udało się zainstalować bariery, ławki i tablice informujące o specyfice wąwozu. A jest to miejsce bardzo ciekawe zarówno pod względem występowania roślinności, jak i panującego wewnątrz wąwozu mikroklimatu. Śmiało można stwierdzić, że Wąwóz Papieski w Kluszkowcach przypomina w pewnych względach znany Wąwóz Homole. Trasa ścieżki przebiega głównie po wyrobisku dawnego kamieniołomu andezytu, poczynając od „ołtarza papieskiego”, a kończąc na szczycie góry Wdżar. Poruszanie się po trasie to czynne uczestniczenie w programie edukacyjnym. Na trasie napotkać można tablice przystankowe, na których umieszczone zostały najbardziej interesujące informacje przyrodniczo-historyczne wraz z fotografiami. Całą ścieżkę można przebyć w około 30 min. Trasa ma długość około 600 m., a różnica w wysokości n.p.m. od pierwszego przystanku do szczytu wynosi w przybliżeniu 120 m.

Dnia 19 sierpnia 2007 r. w ramach jubileuszu 700-lecia lokacji wioski w wąwozie skalnym poświęcono obelisk z Krzyżem i został otwarty szlak papieski biegnący z góry Lubań poprzez Wdżar do Czorsztyna. Fundacja Szlaki Papieskie ofiarowała sadzonkę dębu ku uczczeniu wielkiego pontyfikatu i kamień z Zakrzówka ze słynnego kamieniołomu „Solvay”, gdzie podczas okupacji pracował młody Karol Wojtyła.

Wąwóz Papieski został otwarty w tym roku w 33. rocznicę pobytu w tym miejscu kardynała Karola Wojtyły, który 9 lipca 1978 roku, z inicjatywy Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, sprawował Mszę świętą podczas oazowego dnia wspólnoty Ruchu Światło – Życie właśnie na polanie przed wejściem do wąwozu. Doroczną piosenką oazową był wówczas śpiew pt. „Zwiastunom z gór”, który został po raz pierwszy publicznie odśpiewany na pożegnanie Kardynała. On, wsiadając do samochodu, powiedział: „Ilekroć będziecie śpiewać tę piosenkę, zawołajcie mnie, a ja wam pomogę”. 8 czerwca 1979 r., Jan Paweł II na spotkaniu w Nowym Targu, po homilii, kiedy młodzież oazowa odśpiewała piosenkę „Zwiastunom z gór”, wyraźnie się wzruszył i powiedział: „Chcę wam przypomnieć, gdzieśmy tę piosenkę razem śpiewali. Było to na skarpie w Kluszkowcach i ufam, że mi ją jeszcze kiedyś zaśpiewacie w Rzymie”.

Uroczysta Msza św. rozpocznie się o godz. 12.00. Ojcowie karmelici bosi, którzy posługują w kluszkowieckiej parafii, zapraszają nie tylko mieszkańców Kluszkowiec i sąsiednich miejscowości, ale także wszystkich turystów i gości na tę Eucharystię na wolnym powietrzu. Odprawią dwaj proboszczowie: obecny o. Jacek Pawlikowski OCD i poprzedni o. Włodzimierz Tochmański OCD z Krakowa.

Podczas Dnia Kluszkowiec wystąpią zespoły regionalne i muzyczne, odbędą się prezentacje potraw regionalnych i festyn ludowy.

Ścieżka edukacyjna - zdjęcia

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.