PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Święto Niepodległości na Podhalu

Sobota, 19 listopada 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiW tym roku mija 93. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju obchodzono ten dzień uroczyście i radośnie (może z wyjątkiem popołudnia w Warszawie!). Na Podhalu Dzień 11 Listopada obchodzony jest uroczyście zarówno przez mieszkańców Zakopanego, jak również mieszkańców gmin Powiatu Tatrzańskiego. W tym roku gospodarzem powiatowych uroczystości Święta Niepodległości była Gmina Kościelisko.


Już w przeddzień święta w Zespole Szkół w Kościelisku odbył się finał konkursu dla gimnazjalistów „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”. To już po raz czwarty rywalizowały drużyny z Powiatu Tatrzańskiego (w październiku odbyły się eliminacje gminne). Po „zaciętej walce”, zdecydowało przedostatnie pytanie dogrywki, konkurs wygrał zespół z Gimnazjum w Białce Tatrzańskiej w składzie: Dominika Brynkus, Iwona Madeja, Jakub Złahoda (opiekun – Urszula Madeja), przed drużyną z 2 Gimnazjum im. ks. J. Tischnera w Zakopanem w składzie: Ewa Mikołajczak, Paulina Gawlak-Socka, Monika Skała (opiekun – Ewa Sakowicz). Trzecie miejsce zajęła drużyna gimnazjalistów z Poronina w składzie: Marcin Cudzich, Rafał Haza, Krzysztof Świder (opiekun – Jacek Kuć), a czwarte drużyna z Dzianisza w składzie: Małgorzata Staszel, Anna Ogórek, Paweł Klejka (opiekun – Agnieszka Topolska), reprezentująca Gminę Kościelisko.

Cenne nagrody i dyplomy uczestnikom i opiekunom wręczali: Zbigniew Proszowski, członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego i Józef Pitoń, wójt Gminy Kościelisko. Niestety po raz kolejny w edukacyjnym i wychowawczym „spotkaniu” nie wzięła udziału Gmina Biały Dunajec – mimo, że jednym z bohaterów konkursu był gen. Andrzej Galica (pochodził z Białego Dunajca; jego pomnik stoi przed urzędem gminy).

Jury, pod przewodnictwem dr Jerzego Roszkowskiego, pracownika Muzeum Tatrzańskiego, przygotowało również pytania dotyczące działalności politycznej i wojskowej Ignacego Paderewskiego, gen. Mariusza Zaruskiego, Wojciecha Gąsienicy-Roja, gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza oraz pytania o miejsca pamięci narodowej na Podtatrzu. Młodzież gimnazjalna i tym razem wykazała się dużą wiedzą historyczną, w tym także wiedzą o historii regionu. Dopisała również publiczność oraz władze powiatowe – konkurs otworzył Starosta Tatrzański, Andrzej Gąsienica-Makowski i miejskie – obecny był wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego, Marek Trzaskoś.

Organizatorem imprezy było Starostwo Tatrzańskie. W przyszłym roku głównym tematem konkursu będzie „Wojna obronna Polski w 1939 roku, bitwy, dowódcy, bohaterowie”.

11 listopada świętowanie Dnia Niepodległości rozpoczęto uroczystą Mszą świętą w Kościele p.w. św. Kazimierza  w Kościelisku, którą koncelebrował w asyście księży ks. proboszcz Jacek Mola. Po Mszy poczty sztandarowe, księża i zebrani przeszli na cmentarz parafialny. Ksiądz proboszcz odczytał apel poległych i wspólnie z mieszkańcami regionu i turystami odmówił modlitwę za poległych w I wojnie światowej. Następnie delegacje władz powiatowych, gminnych, organizacji politycznych i społecznych złożyły wiązanki kwiatów pod Krzyżem Polskim. Na cokole widnieje napis: Poległym za wolną i niepodległą Polskę w latach 1939-1989 i nadal…(krzyż postawiono w 2009r.). Zgromadzeni odśpiewali hymn polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Kolejnym akcentem Święta Niepodległości był przemarsz pocztów sztandarowych i mieszkańców Podhala i gości z cmentarza do Domu Ludowego w Kościelisku. Maszerujących prowadziła kapela góralska i Parafialna Orkiestra Dęta z Witowa, a asystowali z pochodniami strażacy OSP z Kościeliska.

Ostatnim, szczególnie radosnym, akcentem obchodów była wieczornica patriotyczna przygotowana przez uczniów z Kościeliska pod kierunkiem pedagogów – Jolanty i Mieczysława Jasińskich. Na widowni zasiedli m. in. przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, mieszkańcy Kościeliska, Zakopanego, Zębu, Witowa, Bukowiny Tatrzańskiej, Poronina i duża grupa wypoczywających w tych dniach turystów. Młodzież recytowała utwory poetów legionowych, np. E. Słońskiego, a publiczność śpiewała wspólnie z występującymi piosenki żołnierskie, np. Wojenko, wojenko, Piechota, My I Brygada. Wszystkim szczególnie podobało się wykonanie utworu B. Okudżawy Modlitwa F. Villona. Na zakończenie wieczoru wiązankę melodii wojskowych zagrała orkiestra dęta z Witowa. Organizatorzy obchodów Święta Niepodległości zaprosili wszystkich uczestników na tradycyjny poczęstunek … żołnierską grochówkę!

To był udany dzień i wieczór. Życzmy sobie takich obchodów w wolnej Polsce każdego roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor...
    40 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.