PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Trebunie–Tutki z Kolędami i Pastorałkami w Kościelisku

Czwartek, 8 stycznia 2015 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Trebunie–Tutki z Kolędami i Pastorałkami w KościeliskuJak co roku, również na zakończenie obecnego, 31 grudnia w Domu Ludowym w Kościelisku wystąpił Zespół Trebunie-Tutki. Tym razem świąteczny koncert zespołu zawierał nie tylko tradycyjne góralskie pastorałki i polskie kolędy w nowych aranżacjach, ale był barwnym widowiskiem muzycznym, z elementami obrzędów kolędniczych, tańców i góralskiego humoru. Zabrzmiały też nowe pastorałki autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki, który wraz z zespołem kreuje charakterystyczne brzmienie swojej „nowej muzyki góralskiej” poprzez awangardowe wykorzystanie tradycyjnych elementów: oryginalnych głosów, skal, instrumentarium, sposób improwizacji. Całości dopełniała góralska gwara i zróżnicowane, paradne stroje podhalańskie.


Ciągłość rodzinnych tradycji muzycznych podkreślała obecność kolejnego pokolenia rodziny Trebuni – Tutków.W czasie koncertu gościnnie wystąpili: córka  Ani Trebuni Wyrostek - Basia  i syn Krzysztofa Trebuni - Tutki - Jasiek. Jasiek w czasie koncertu śpiewa, tańczy i gra na skrzypcach oraz na rogu a także bierze udział w przedstawieniu jasełek występując z piękną gwiazdą Betlejemską i biorąc udział w przemarszu po sali widowiskowej z turoniem ( Andrzej Wyrostek ). Basia tańczy z Jasiem i pięknie śpiewa kolędy.  Zespół Trebuni – Tutków wystąpił w składzie : Krzysztof Trebunia – Tutka, Ania Trebunia Wyrostek, Jan Trebunia – Tutka,  Andrzej Wyrostek i Andrzej Polak.

Zespół Trebunie – Tutki może się pochwalić nowym projektem autorstwa Krzysztofa Trebuni – Tutki – Legenda Tatr w wykonaniu Zespołu Trebunie – Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina miał premierę 3 września 2011 roku a kolejne wykonanie odbędzie się 8 lutego 2015 roku w Filharmonii Szczecińskiej. Wszystkie kompozycje muzyczne zostały opracowane na orkiestrę symfoniczną i chór filharmoniczny przez znanego kompozytora Bartłomieja Gliniaka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor...
    40 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.