PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Kościelisko

Rozmaitości

Sykowne Gaździny z Kościeliskiej Gminy

Niedziela, 15 lutego 2015 r.
Autor: Justyna Watycha, Małgorzata Karpiel-Bzdyk

Sykowne Gaździny z Kościeliskiej GminyW Kościelisku odbył się Konkurs „Sykowne Gaździny z Kościeliskiej Gminy” na najlepsze Gaździny Gminy Kościelisko, które przyrządzą najlepszą podhalańską potrawę tradycyjną oraz współczesna potrawę z użyciem produktów lokalnych. Zgodnie z regulaminem do dnia 10 lutego 2015r. wolę uczestnictwa w konkursie wyraziło 15 dwuosobowych ekip z terenu Gminy Kościelisko.


W dniu 12.02.br. do konkursu z przyczyn niezależnych od organizatora przystąpiło 13 spośród 15 zgłoszonych ekip, które zaprezentowały swoje potrawy, oraz stanowiska konkursowe.

Jury w składzie:
Małgorzata Wnuk, z rodziny kontynuującej najstarsze tra dycje restauratorskie na Podhalu, członek zarządu ZP Zakopane.
Anna Nędza Kubiniec - etnolog, autor pracy o tradycjach w kuchni podhalańskiej, laureatka wielu konkursów kulinarnych.
Małgorzata Lizoń - Gąsienica, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kościelisku
Wojciech Styrczula Maśniak - restaurator z Gminy Kościelisko, członek zarządu ZP Kościelisko
Roman Krupa – Przewodniczący Rady Gminy Kościelisko

dokonało oceny wzrokowej stoisk oraz smakowej prezentowanych potraw i postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia zgodnie z regulaminem konkursu.

Laureaci konkursu:

I. Maria Krzeptowska i Ewa Słodyczka z Kościeliska
II. Ewa Barnowska i Kazimiera Bzdyk  z Witowa
III. Jagoda Jabłońska i Anna Pabin z Kościeliska.

Wyróżnienia:
Stanisława Karpiel i Józefa Obrochta, Anna Michalic i Halina Urbaś oraz Janina Zborowska i Krystyna Lassak

Regulaminowa nagroda rzeczowa: Nagroda Wójta
Czesława Klejka i Anna Bąk

Regulaminowa nagroda rzeczowa: Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko
Maria Kowalska i Zofia Stopka


W dniu 12 lutego 2015 r. odbył się w Domu Ludowym w Kościelisku Konkurs na najlepsze Gaździny Gminy Kościelisko, które przyrządzą najlepszą podhalańską potrawę tradycyjną oraz współczesną potrawę z użyciem produktów lokalnych pod nazwą „Sykowne Gaździny z Kościeliskiej Gminy”.
 
Organizatorem konkursu  był Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko, a  projekt współfinansowany  został ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju  dla małych projektów tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania Osi3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi- objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013.

Wsparcia merytorycznego udzielili: Gmina Kościelisko i Związek Podhalan  oddział w Kościelisku.

W imieniu organizatorów bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby impreza była udana.

Dziękuję gaździnkom z całej gminy, które tak licznie odpowiedziały na nasze zaproszenie i poprzez swój udział sprawiły, że impreza miała wyjątkowy charakter i, jak podkreśliło jury, przeniosły nas w piękny świat dzieciństwa naszych dziadków.

Dziękuję jury, Państwu : Małgorzacie Wnuk, Annie Nędza Kubiniec , Małgorzacie  Lizoń-Gąsienicy, Wojciechowi  Styrczuli Maśniakowi i Romanowi  Krupie za nieocenioną pracę w komisji konkursowej. Gminie Kościelisko oraz Związkowi Podhalan w Kościelisku dziękuję serdecznie  za pomoc merytoryczną. Fundacji Majowe Granie za użyczenie białych obrusów. Dziękuję Józefowi  Pitoniowi ,  Zespołowi „Polany”, muzyce góralskiej, a także Zofii Kubiniec Stanuch za stworzenie  podczas imprezy klimatu nawiązującego do naszych tradycji. Dziękuję wreszcie wszystkim uczestnikom, bez których zabawa nie byłaby tak udana. Gratuluję jednocześnie wszystkim naszym laureatom i zapraszam na kolejne wydarzenia realizowane przez nasz ośrodek.
 
W załączniku przeczytają Państwo protokół  jury z konkursu Sykowne Gaździny z Kościeliskiej Gminy.

Małgorzata Karpiel-Bzdyk, Dyrektor GOKR Kościelisko

 

 

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.