PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kościelisko

Sport

Kościelisko dla biegaczy!

Wtorek, 15 stycznia 2013 r.
Autor: AKS

Przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko z legendarnym Julianem GozdowskimNarciarstwo biegowe to jedna z najstarszych dyscyplin zimowych, jednak gwałtowny renesans tego sportu obserwujemy od paru lat a to dzięki sukcesom naszej rodaczki Justyny Kowalczyk. Kościelisko to jedna z "kolebek" polskiego narciarstwa. Świadczy o tym przede wszystkim wysoka liczba olimpijczyków pochodzących z Polan, jak kiedyś nazywano Kościelisko, jest ich aż 38. To ewenement w skali naszego kraju. Sporty zimowe w naszej Gminie nadal prężnie się rozwijają, o czym świadczą wysokie wyniki zawodników na arenie krajowej i międzynarodowej z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Regle" oraz Biathlonowego Klubu Sportowego "Wojsko Polskie".


Trzeba jednak pamiętać, że narciarstwo biegowe to nie tylko dyscyplina sportowa, to również turystyka i rekreacja. Liczba amatorów narciarstwa biegowego z roku na rok wzrasta, świadczy o tym m.in. liczba uczestników (ok. 5000 tys.osób) Biegu Piastów który odbywa się od 35 lat w Jakuszycach. Jakuszyce to jeden z najlepszych w Europie Ośrodek Narciarstwa Biegowego dla amatorów. Kościelisko chce iść w ślady Jakuszyc, dlatego już w kwietniu 2012 r. przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko i Samorządu Gminnego  pojechali zobaczyć jak trasy działają w Jakuszycach. Delegacja spotkała się z Julianem Gozdowskim, wielkim propagatorem narciarstwa biegowego i organizatorem Biegu Piastów. O tym, że pomysł "Kościelisko dla Biegaczy" mu się spodobał świadczy fakt, że trzy miesiące później przyjechał do Kościeliska obejrzeć tereny, gdzie powstają trasy. Spotkał się również z Wójtem Gminy Kościelisko. Członkowie stowarzyszenia pozyskali zgody współwłaścicieli gruntów gdzie mają przebiegać trasy. Będzie to 3-kilometrowa trasa na Chotarzu udostępniona bezpłatnie. Pod koniec grudnia gmina zakupiła ratrak, który będzie przygotowywał profesjonalnie trasy.
Stowarzyszenie przy współpracy z Urzędem Gminy planuje "Wielkie Otwarcie Tras Biegowych", które odbędzie się końcem stycznia. W otwarciu planowane jest uczestnictwo Olimpijczyków, zasłużonych ludzi sportu a swoją obecnością być może zaskoczą nas celebryci polskich mediów.

Ponadto Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki zaprasza w każdą środę w godzinach od 14 do 15 na darmowe, grupowe zajęcia z instruktorem PZN.
Celem operacji KOŚCIELISKO DLA BIEGACZY jest kultywowanie tradycji narciarskich w Gminie Kościelisko i upowszechnianie aktywnego wypoczynku na nartach wśród mieszkańców i turystów oraz promocja Gminy jako Centrum Narciarstwa Biegowego.

Inicjatorami tras biegowych na polanie Chotarz byli: - Halina Olejniczak,  Maria Nędza i Wojciech Styrczula. Dzięki ich entuzjazmowi, którym zarażali innych, konsekwentnym działaniu powstały trasy biegowe na polanie Chotarz. W tym miejscu należy podziękować również wszystkim właścicielom działek po których przebiega trasa za zrozumienie inicjatywy "Kościelisko dla Biegaczy" i nieodpłatne udostępnienie swoich terenów na potrzeby tras biegowych. Mamy nadzieje że postawa tych mieszkańców będzie wzorem do naśladowania dla wszystkich mieszkańców Podhala w stosunku do tego typu inicjatyw.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał...
    50 zł
  • Aniołek średni IAniołek średni IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.