PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kościelisko

Sport

Patronat medialny WATRA

Otwarcie nowej trasy biegowej w Kościelisku

Środa, 30 stycznia 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaWczoraj w Koscielisku na Chotarzu została oficjalnie otwarta ogólnodostępna trasa biegowa długości 10 km. Impreza odbyła się pod hasłem „Piknik z Olimpijczykami”. Oprócz olimpijczyków oraz przedstawicieli lokalnych władz wzięli w niej udział celebryci i amatorzy nart biegowych: aktor Krystian Wieczorek i lider zespołu Zakopower Sebastian Karpiel Bułecka, a także komandor „Biegu Piastów”, niezwykle zasłużony dla idei narciarstwa biegowego na całym świecie Julian Gozdowski.


Inicjatorami powstania tras biegowych na polanie Chotarz byli mieszkańcy Kościeliska: Halina Olejniczak, 10-krotna uczestniczka „Biegu Piastów”, miłośniczka biegów narciarskich, Maria Nędza, instruktor-wykładowca narciarstwa biegowego PZN, uczestniczka „Biegu Piastów” i Wojciech Styrczula - miłośnik narciarstwa biegowego, na co dzień zajmujący się również projektowaniem stacji narciarskich. Wszyscy to członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko.

Ponadto gmina Kościelisko dokonała zakupu ratraka do profesjonalnego przygotowania i utrzymania tras nie tylko na Chotarzu, ale także na Siwej Polanie i w Kirach. Przy społecznym zaangażowaniu organizatorów i finansowym wsparciu gminy trasy będą utrzymywane przez całą zimę, dopóki na polanach będzie leżał śnieg, i warunki na to pozwolą.

Celem tych działań jest uczynienie z Kościeliska drugiego obok Jakuszyc ważnego ośrodka narciarstwa biegowego w Polsce oraz rozwój turystyki w gminie.

Narciarstwo biegowe to jedna z najstarszych dyscyplin zimowych, to także turystyka i rekreacja, zdrowy wysiłek i przyjemność obcowania z naturą. Natomiast Kościelisko jest jedną z kolebek narciarstwa biegowego w Polsce. Pochodzi stąd ponad 30 olimpijczyków w tej dyscyplinie.

- Nasze położenie i ukształtowanie terenu jest wprost idealne do rozwoju tras i centrum narciarstwa biegowego. Mamy, widoki, zaplecze kwater, doskonale warunki klimatyczne. Brakowało nam tylko magnesu, by przyciągnąć ludzi w to urocze miejsce. Takim magnesem, mam nadzieję, będą profesjonalnie przygotowane i utrzymywane trasy biegowe – przekonywała Halina Olejniczak.

Stowarzyszenie Rozwoju Turystki w Gminie Kościelisko oraz Wójt Gminy Kościelisko dziękują wszystkim właścicielom działek po których przebiega trasa za zrozumienie inicjatywy "Kościelisko dla Biegaczy" i nieodpłatne udostępnienie swoich terenów na potrzeby tras biegowych. Mamy nadzieję, że postawa tych mieszkańców będzie wzorem do naśladowania dla wszystkich mieszkańców Podhala w stosunku do tego typu inicjatyw.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.