PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Kultura

Warsztaty wokalne...

Wtorek, 27 listopada 2012 r.
Autor: Fundacja Korzenie

Warsztaty wokalne...Tydzień temu Fundacja Korzenie zorganizowała w Krakowie dwudniowe warsztaty tradycyjnych pieśni podhalańskich, które poprowadziła Hanka Rybka (hankarybka.pl), niezwykła artystka, dla której muzyka podhalańska jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia.


- " To były jedne z najciekawszych warsztatów, na których byłam. Nie dlatego, że działy się tam jakieś "cuda", ale właśnie dlatego, że było normalnie, swojsko. Hania zarażała swoim ciepłem, energią, opowiadała historie rodzinne wprowadzając nas, ceprów, do kultury podhalańskiej. Cała ta muzyka jest przesiąknięta codziennym życiem, to żywa tradycja, i o to właśnie chodzi. A Hania - rzadko używam tego słowa - stała się dla mnie autorytetem, jako kobieta. Po prostu była z nami i to było cudowne" - tak wspomina warsztaty jedna z ich uczestniczek - Katarzyna Adamowicz.

W warsztatach wzięły udział kobiety dla których śpiew to nie tylko hobby, ale także sposób na komunikowanie się z drugim człowiekiem. Pieśni podhalańskie są niezwykle emocjonalne. Są też bardzo trudne do wykonania. Stąd dużo czasu na warsztatach poświęcono m.in. ćwiczeniu prawidłowej wymowy słów w gwarze. Te ćwiczenia uzmysłowiły jakie naturalne bogactwo brzmień zawierają w sobie pojedyncze słowa.

Dwudniowe warsztaty to krótki czas na opanowanie techniki śpiewu góralskiego. Celem tych spotkań było przede wszystkim umożliwienie bezpośredniego, osobistego doświadczenia nuty podhalańskiej, spróbowania swoich sił. Organizatorzy zapowiadają, że osoby, którym w duszy zagrała ta nuta, będą mogli kontynuować swoją przygodę z tradycją muzyczną Podhala na kolejnych warsztatach, które są planowane w styczniu i lutym 2013 roku. - Mamy nadzieję, że wiosną uda nam się zaśpiewać z Hanią na jednym z jej koncertów. Zapraszamy dołączajcie do nas - Iwona Furmańczyk (prezes Fundacji). Szczegółowe informacje o następnych warsztatach będą zamieszczane na stronie www.fundacjakorzenie.eu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z...
    25 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.