PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Wiadomości

Zmarł dr Antoni Weyssenhoff. Górale pożegnali przyjaciela Bukowiny

Poniedziałek, 3 maja 2010 r.
Autor: Sylwester Pytel

fot. Krzysztof HaładynaW piętek 23 kwietnia Kraków pożegnał wielkiego człowieka. Na Cmentarzu Rakowickim żegnała Go Rodzina, władze Miasta Krakowa z prezydentem Jackiem Majchrowskim, harcerze i młodzież, dla której był postacią wyjątkową. Byli też Górale z Bukowiny Tatrzańskiej. Przyjechali przyjaciele z Rusińskiego Wierchu, z którymi znał się od dziecka, była muzyka pod wodzą Bartłomieja Koszarka – dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, z którym Zmarły przez lata współpracował. Przybyły władze Gminy Bukowiny Tatrzańskiej z wójtem Sylwestrem Pytlem i przewodniczącym rady gminy Franciszkiem Waliczkiem oraz radni.


Dr Antoni Weyssenhoff – fot. archiwumDoktor Antoni Weyssenhoff urodził się 63 lata temu w Krakowie. W 1977 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był dyrektorem Pałacu Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie (obecnie Centrum Młodzieży) i XXVII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Był też radnym Miasta Krakowa w latach 1994-1998.
Bardzo często bywał na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Za propagowanie walorów Bukowiny, za utworzenie ośrodka szkoleniowo – wypoczynkowego na Rusińskim Wierchu prowadzonego przez Towarzystwo Inicjatyw Wychowawczych im. Janusza Korczaka oraz wkład w takie wydarzenia jak „Góralski Karnawał” czy „Sabałowe Bajania” we współpracy z Domem Ludowym w dniu 29 września 1995r. uchwałą Rady Gminy Bukowina Tatrzańska został Mu przyznany tytuł Honorowego Obywatela Gminy Bukowina Tatrzańska. Został też w czasie „Sabałowej Nocy” w Bukowinie Tatrzańskiej pasowany przez Zbójnicką Brać na Zbójnika. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń w tym ten specjalny Order Uśmiechu, przyznany z inicjatywy m.in. zespołu góralskiego „Mali Wierchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej przez dzieci w 2002 roku, a wręczony tradycyjnie po wypiciu z uśmiechem szklanki soku z cytryny w dniu 28 maja 2003 roku w Rabce.

Antoni Weyssenhoff zmarł 16 kwietnia 2010 roku. Górale będą Cię pamiętać.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał...
    50 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.