PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Wiadomości

Zmarł dr Antoni Weyssenhoff. Górale pożegnali przyjaciela Bukowiny

Poniedziałek, 3 maja 2010 r.
Autor: Sylwester Pytel

fot. Krzysztof HaładynaW piętek 23 kwietnia Kraków pożegnał wielkiego człowieka. Na Cmentarzu Rakowickim żegnała Go Rodzina, władze Miasta Krakowa z prezydentem Jackiem Majchrowskim, harcerze i młodzież, dla której był postacią wyjątkową. Byli też Górale z Bukowiny Tatrzańskiej. Przyjechali przyjaciele z Rusińskiego Wierchu, z którymi znał się od dziecka, była muzyka pod wodzą Bartłomieja Koszarka – dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, z którym Zmarły przez lata współpracował. Przybyły władze Gminy Bukowiny Tatrzańskiej z wójtem Sylwestrem Pytlem i przewodniczącym rady gminy Franciszkiem Waliczkiem oraz radni.


Dr Antoni Weyssenhoff – fot. archiwumDoktor Antoni Weyssenhoff urodził się 63 lata temu w Krakowie. W 1977 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był dyrektorem Pałacu Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie (obecnie Centrum Młodzieży) i XXVII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Był też radnym Miasta Krakowa w latach 1994-1998.
Bardzo często bywał na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Za propagowanie walorów Bukowiny, za utworzenie ośrodka szkoleniowo – wypoczynkowego na Rusińskim Wierchu prowadzonego przez Towarzystwo Inicjatyw Wychowawczych im. Janusza Korczaka oraz wkład w takie wydarzenia jak „Góralski Karnawał” czy „Sabałowe Bajania” we współpracy z Domem Ludowym w dniu 29 września 1995r. uchwałą Rady Gminy Bukowina Tatrzańska został Mu przyznany tytuł Honorowego Obywatela Gminy Bukowina Tatrzańska. Został też w czasie „Sabałowej Nocy” w Bukowinie Tatrzańskiej pasowany przez Zbójnicką Brać na Zbójnika. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń w tym ten specjalny Order Uśmiechu, przyznany z inicjatywy m.in. zespołu góralskiego „Mali Wierchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej przez dzieci w 2002 roku, a wręczony tradycyjnie po wypiciu z uśmiechem szklanki soku z cytryny w dniu 28 maja 2003 roku w Rabce.

Antoni Weyssenhoff zmarł 16 kwietnia 2010 roku. Górale będą Cię pamiętać.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IVSpinka góralska IVMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 4,5 cm, długość (z przekolacem) 10 cm.
    120 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.