PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krościenko n.D.

Kultura

Jasełka z błogosławionym Edmundem

Wtorek, 7 stycznia 2014 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Jasełka z błogosławionym EdmundemW krościeńskiej parafii pełnią służbę zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Realizując ideę bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia, siostry wychowują i nauczają dzieci w ochronce, katechizują w szkołach oraz prowadzą różne grupy chóralne i dziecięce przy parafii. Zakon wpisał się na stałe nie tylko w życie religijne, ale także w życie kulturalne Krościenka. Tradycyjnie siostry przygotowują dla parafii m.in. przedstawienia, w tym przedstawienia jasełkowe.


Tegoroczne spektakle jasełkowe z błogosławionym Edmundem miały wyjątkowy charakter. Wystawione zostały z okazji dwusetnej rocznicy Jego urodzin. Wiązały się z Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego i pragnieniem uproszenia kanonizacji dla Ojca Założyciela Zakonu. Dlatego już od pierwszej sceny w sztuce opowieść bożonarodzeniowa przedstawiana jest małemu Edmundowi przez jego rodziców. Mały Edmund, z nim wszyscy widzowie, poznają cud Bożego Narodzenia i sens poświęcenia się dla dla innych. W kolejnych scenach, już dorosły Edmund pokazuje jak zdobywać ludzi do życia w wierze i kształtować ich w duchu Ewangelii. W scenariuszu przeplatają się wątki Bożego Narodzenia z elementami ciekawej biografii błogosławionego Edmunda.

Niedzielne oraz poniedziałkowe przedstawienia odbyły się w remizie OSP w Krościenku. Zarówno w niedzielę jak i dzisiaj sala widowiskowa remizy była całkowicie wypełniona widzami. W jasełkach zaangażowali się: dzieci, młodzież i dorośli z parafii Wszystkich Świętych w Krościenku, Gminne Centrum Kultury w Krościenku n.D., Milena Walosik, zespół "Małe Pieniny" z kapelą Jaśka Kubika oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pieniny" z muzyką "Białopotocanie".

Widzowie i występujący  mogli się dobrowolnie włączyć w zbiórkę pieniędzy na budowę nowej ochronki. Na zakończenie niedzielnego przedstawienia ksiądz proboszcz Henryk Homoncik podziękował wszystkim, którzy się zaangażowali w jasełka: siostrom zakonnym za organizację, wszystkim aktorom-amatorom za występ, muzykom, zespołom regionalnym za uświetnienie widowiska, Gminnemu Centrum Kultury za pomoc w organizacji oraz zebranej publiczności za tak liczne przybycie.

Z kolei po dzisiejszym przedstawieniu słowa podziękowania dla wszystkich przekazała siostra Julitta. Podziękowała za to, że mogła wziąć udział w jasełkach w charakterze aktorki. Wspomniała, że chociaż już od sześciu lat jest na emeryturze, ale wcześniej przez 34 lata, także na tej scenie krościeńskiej remizy, organizowała przedstawienia jasełkowe ze swoimi podopiecznymi z ochronki. Wspomniała, że wielokrotnie modliła się o to, aby mogła powstać nowa ochronka, bo dotychczasowy budynek jest już bardzo stary. Cieszy się więc z wszystkimi, że powstaje nowy budynek. Podziękowała także wszystkim, którzy wspierają tę budowę, także widzom na wczorajszych i dzisiejszych jasełkach.

Siostra Julitta została pożegnana wielkimi brawami oraz góralskim "sto lat".

Planowane jest, aby to widowisko zostało wystawione ponownie 19 stycznia w Starym Sączu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.