PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krościenko

Kultura

IV Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum”

Niedziela, 21 lipca 2013 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

IV Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum”W sobotę 20 lipca 2013 roku w krościeńskim kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza został zainaugurowany IV Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum” pod honorowym patronatem J.E. Biskupa Wiesława Lechowicza oraz Krzysztofa Fabera-Starosty Nowotarskiego. Na początku sobotniego koncertu Dyrektor Artystyczny Festiwalu Agnieszka Radwan-Stefańska przedstawiła sylwetki artystów: wybitnego aktora, byłego rektora PWST w Krakowie Jerzego Trelę, organistę i pracownika naukowego Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie Marka Stefańskiego oraz krościeńską kapelę Jaśka Kubika (Jan Kubik, Izabela Dusik i Marian Jarosz).


Dyrektor a zarazem pomysłodawca festiwalu Agnieszka Radwan Stefańska zaprezentowała także Organizatora : Stowarzyszenie PianoClassic, którego ideą jest promocja muzyki poważnej i organizacja imprez artystycznych na najwyższym, profesjonalnym poziomie, współorganizatorów: parafie w Krościenku i Sromowcach Wyżnych, Mecenasa Fesiwalu: ZEW Niedzica S.A. oraz Partnerów: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Crosna SPA - Pensjonat, Publiczne Gimnazjum im Jana Pawła II w Krościenku oraz drukarnię Veraprint.

Widownia, która wypełniła po brzegi krościeński kościół, mogła się wiele dowiedzieć o filozofii i to w zupełnie nieszablonowy sposób. Obszerne fragmenty "Historii filozofii po góralsku" księdza Józefa Tischnera można było wysłuchać na żywo w znakomitej interpretacji prof. Jerzego Treli. Znakomity aktor bezbłędną góralszczyzną sugestywnie i wiarygodnie tłumaczył, że Tales to "Stasek Nędza nie z Miletu ino z Pardałówki". Poznaliśmy dowody, że Hipokrates to Wincenty Galica z Białego Dunajca, Anaksymander to Stefan Łaciok z Chyźnego, Heraklit z Efezu to jednak Jędrek z Pyzówki, trudno się było nie zgodzić, że Diogenes jest z Ochotnicy a Pitagoras z Ostrowska.

W przerwach między opowieściami można było wysłuchać muzycznych improwizacji organisty Marka Stefańskiego oraz góralskich melodii w wykonaniu kapeli Jaśka Kubika.

Na zakończenie ksiądz Janusz Pabian podziękował artystom za występ, młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II za pomoc oraz licznie zebranej publiczności za uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu artystycznym. Po zakończeniu koncertu krościeńczanie i liczni turyści mogli swobodnie porozmawiać z artystami zdobyć pamiątkowe zdjęcia i autografy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.