PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kultura

Zbójnicek w Norwegii

Sobota, 20 lutego 2010 r.
Autor: Katarzyna Szwajnos – Różak

fot. Piotr KycW dniach 11 – 15 lutego 2010 r. zespół regionalny „Zbójnicek” wraz z przedstawicielami lokalnego samorządu przebywał na wyjeździe w Norwegii. Miejscem docelowym była miejscowość Verdal na północy Norwegii. Zespół wyjechał tam w ramach współpracy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury z Verdal Kommune.


W piątek 12 lutego odbyło się spotkanie w Ratuszu Miejskim w Verdal, w którym uczestniczyli:

 • Przewodniczący Miasta – Bjorn Iversen
 • Radca handlowy w ambasadzie w Warszawie – Vidar Segtnan
 • Szefowa kultury w Verdal – Randi Segtnan
 • Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego – Andrzej Skupień
 • Przewodniczący Komisji Budżetu Powiatu Tatrzańskiego – Piotr Kyc
 • Przedstawiciel Centrum Produktu Regionalnego – Sabina Wicher
 • Główny Księgowy Tatrzańskiej Agencji – Halina Ruszał
 • Przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie – Katarzyna Szwajnos – Różak

Na spotkaniu każda ze stron przedstawiła historię, kulturę oraz uroki swojej miejscowości. Jako pierwsza była to prezentacja gospodarzy – Verdal. Jest to miasto z ponad tysiącletnią historią, gdzie narodziła się Norwegia. Jest to miasto z najlepiej rozwiniętym rolnictwem na północy Norwegii. 20% terenu gminy to Park Narodowy. Wspaniałe miejsce do uprawiania rekreacji: żeglarstwo, jachty, rowery, north walking. Największym miejscem życia kulturalnego jest Stiklestad. Działa tam największe kinocentrum. Zarejestrowane jest 300 stowarzyszeń i związków artystycznych. Organizowane są festiwale i dożynki, w których bierze udział około 25 tysięcy uczestników. Miasto kładzie bardzo duży nacisk na wykształcenie dzieci i młodzieży.

Drugą prezentacją był pokaz uroków Powiatu Tatrzańskiego. A na zakończenie Sabina Wicher zachęciła i zaprosiła do udziału w Tatrzańskich Wiciach.

Zespół Zbójnicek został zaproszony na „Festivalen Midtvinterdansen 2010”. Są to międzynarodowe warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Uczestniczyli w nich: Norwegowie, Szwedzi, Finowie, Duńczycy i Polacy. Głównym dyrektorem był: Geir Egil Larsen.

Po oficjalnym spotkaniu wszyscy uczestniczyli wieczorem w koncercie zespołu: Majorstuen. Zespół z dziesięcioletnią historią, złożony z pięciu skrzypków, koncertujący po całej Europie. Z wieloma nagrodami zdobytymi na różnych festiwalach europejskich.

W sobotę przed południem zespół brał udział w warsztatach muzycznych, a po obiedzie w warsztatach tanecznych. Wieczorem odbył się koncert najsłynniejszej skrzypaczki norweskiej Ragnhild Hemsing, następnie występ Zbójnicka, a po nim pokaz tańca Martina Myhra.

W niedzielę odbył się koncert finałowy wszystkich uczestników biorących udział w warsztatach skrzypcowych.

Zespół w czasie podróży miał okazję podziwiać przepiękne krajobrazy Półwyspu Skandynawskiego. Góry, fiordy, rozlewiska wodne z naturalną roślinnością. Tereny bardzo czyste, nieskażone zanieczyszczeniami.

Serdeczne podziękowania dla Tatrzańskiej Agencji, dla Starostwa Powiatowego i dla Gminy Poronin za umożliwienie wyjazdu w tak urocze nieznane tereny, za możliwość poznania muzyki, tańca i norweskiej kultury.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
  60 zł
 • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
  35 zł
 • Flakon szklany VFlakon szklany VOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: Obwód ok. 30 cm. Wysokość: 9,5 cm.
  50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.