PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Sabałowa sława, czyli spotkanie z Wiesławem A. Wójcikiem, autorem ksiązki o Homerze Tatr

Poniedziałek, 22 lutego 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba odbyło się spotkanie z Wiesławem Aleksandrem Wójcikiem, autorem książki "Sabała". Książka ukazała się nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jej autor jest dyrektorem Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK, redaktorem naczelnym rocznika „Wierchy” i wybitnym znawcą tematyki tatrzańskiej. Materiały do książki o Sabale Wiesław Wójcik zbierał przez wiele lat. Podczas promocji opowiadał o Sabale i dziejach jego recepcji społecznej.


Promocja tej książki to wydarzenie oczekiwane od lat. Bardzo się wszyscy cieszymy. Jestem także ogromnie wdzięczna, że promocja odbywa się właśnie w Kolibie, w domu który jest symbolem góralszczyzny i który uwiecznił Sabałę rzeźbą na szczycie ganku, zaprojektowaną przez Witkiewicza, a wykonaną wiele lat później przez górala Michała Gąsienicę Szostaka. W tym domu obecny jest duch Sabały i jest tu idealny klimat, by mówić o nim jako jednej z legendarnych postaci Zakopanego – mówiła podczas promocji dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska.
Cieszę się, że mieliśmy możność wydania książki dotyczącej tak wspaniałej osoby i tematu związanego z kulturą tatrzańska, jak również przyrodą. Ja zawsze przypominam, że celem TPN jest nie tylko ochrona dziedzictwa przyrodniczego, ale również kulturowego. Książka o Sabale to jest akurat przykład, że w serii tatrzańskiej są pozycje nie tylko stricte przyrodnicze. Jest to również piękne uzupełnienie działalności Muzeum Tatrzańskiego, z którym zresztą bardzo dobrze współpracujemy – mówił dyrektor TPN Paweł Skawiński.
Sabała, jak go określił prof. Kolbuszewski, to Homer, Ezop i Milton w jednej osobie, inspirator pisarzy i muzyków, artysta funkcjonujący na zasadzie profety i instytucji symbolizującej całą kulturę góralską, ucieleśniający również sens związku panów i górali. I tu jest zawarte wszystko, co o Sabale można powiedzieć. Sabała bez wątpienia jest najwybitniejszym i najsławniejszym polskim góralem, potwierdza to bardzo bogate piśmiennictwo. Po raz pierwszy nazwisko Jana Krzeptowskiego zaistniało w 1859 r. na łamach krakowskiego „Czasu” w notatce o polowaniu Homolacsów w Tatrach. Podczas tego polowania Sabała ubił niedźwiedzia – autor książki Wiesław Aleksander Wójcik opowiadał, jak rozwijała się sabałowa sława.
Książka „Sabała” jest obszernym monograficznym dziełem ukazującym Sabałę w wielu aspektach jego działalności oraz późniejszej społecznej recepcji. Słowem wstępnym książkę opatrzył prof. Jacek Kolbuszewski. Publikacja zawiera także kalendarium życia Sabały oraz bibliografię.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Zakopanem obchodzono 200-lecie urodzin Jana Krzeptowskiego Sabały.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.