PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Leśnica Groń

Kultura

VI Festyn Bacowski - Redyk i Wybór Gazdy Roku 2011

Piątek, 16 września 2011 r.
Autor: Joanna Fajna

VI Festyn Bacowski - Redyk i Wybór Gazdy Roku 2011VI Festyn Bacowski odbył się 11 września na stadionie sportowym przy Zespole Szkół w Leśnicy. Impreza rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą odprawioną przez Ks. Mariana Dziubasa. Podczas Mszy Św. przygrywała muzyka góralska Janusza Pilnego, Jacek Mucha, Jakub Bochnak, Adam Dziadkowiec, śpiewały dziewczęta z zespołu "Zawaternik". Na festynie powitała wszystkich zebranych Maria Dudek i następnie głos oddała konferansjerom: Agnieszce Gąsienicy-Giewont i Danielowi Szewczykowi.


Po przywitaniu gości nastąpiło uroczyste otwarcie VI Festynu Bacowskiego przez Panią Aniele Dziadkowiec – przedstawiciela Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, Pana Zbigniewa Proszowskiego – członka Zarządu Powiatu Tatrzańskiego oraz Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu przy Starostwie Tatrzańskim w obecności Pani Marii Kukuczki wice dyrektora Zespołu Szkół w Leśnicy i sołtysów Leśnicy - Gronia, dobrej zabawy życzył Pan Karol Zachwieja przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego.
Jako pierwszy zaprezentował się Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik” – grupa młodsza pokazała zabawy dziecięce na polanie, a potem śpiewała i tańczyła grupa starsza "Zawaternika”. Następnie prowadzący zaprosili na scenę baców – Kazimierza Furczonia, Stanisława Rychtarczyka, Jana Mąke Polcynego i wspólnie wspominali słynnych baców z Leśnicy – Gronia, z gminy Bukowina Tatrzańska i Podhala. "Pasterskie nucicki” zaśpiewały młode dziewczęta z Zespołu Góralskiego "Ślebodni”.
W dalszej kolejności zaprezentowani zostali kandydaci na Gazde Roku 2011: Wacław Cetera z Zaskala, Andrzej Waliczek z Gronia, Stanisław Łukaszczyk z Poronina, Stanisław Sikoń z Białego Dunajca i Edward Gał z Leśnicy. Na scenę zaproszono jurorów: Pana Zbigniewa Proszowskiego, Panią Anielę Dziadkowiec, Pana Kazimierza Furczonia, Pana Bronisława Skowyrę, Pana Edwarda Pająka i szczególnego Gościa – Gażdzinę Roku 2011 Panią Annę Kuchtę z Bukowiny Tatrzańskiej wybraną podczas festynu "Brzegowskie Nucicki” w Brzegach.
Rozegrano pierwszy konkurs – cięcie drzewa na czas, z czym gazdowie nie mieli najmniejszego problemu, bo robią to często na gazdówce. Dalej zagrała i zaśpiewała Muzyka Janusza Pilnego z Leśnicy. Rozegrano drugi konkurs. Kandydaci na Gazde Roku odpowiadali na pytania dotyczące regionu Podhala, gazdowania, musieli też wykazać się dobrym humorem. Siłą i sprytem mogła się wykazać także licznie przybyła publiczność, która współzawodniczyła w przeciąganiu liny. I tak: dzielnie walczyły dziewczęta z Leśnicy – Gronia z dziewczętami z zespołu "Krzesany” z Cichego, a także sportowcy z Klubu Sportowego "Hetman” Leśnica – Groń ze strażakami OSP Leśnica – Groń. Wszyscy uczestnicy tego konkursu otrzymali koszulki ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy z Łapsz Niżnych.

Nagrody wręczali: Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy Pan Julian Kowalczyk oraz Pan Józef Górka działający również od lat w Stowarzyszeniu. W dalszej kolejności zaśpiewały pięknie dziewczęta z Zespołu Góralskiego "Krzesany” z Cichego pod kierunkiem Ani Jakubiec.

Trzecim konkursem było wiertanie i składanie ostrewki na czas, a ostatnim konkursem na Gazde Roku 2011 był śpiew i taniec góralski, po czym jury udało się na obrady. Wtedy na scenie zaprezentował się z oryginalnym programem Zespół Regionalny "Śpisoki” z Niedzicy pod kierunkiem Pani Elżbiety Łukuś. Po koncercie gości, ogłoszono wyniki Konkursu na Gazde roku 2011 i rozdano nagrody. Jednak nie obyło się bez dogrywki, ponieważ dwóch kandydatów miało taką samą liczbę punktów. Stanisław Łukaszczyk i Andrzej Waliczek rozegrali jeszcze jedną konkurencję - rąbanie drewnianego kłotka na sajty.

TYTUŁ GAZDY ROKU 2011 otrzymał ANDRZEJ WALICZEK z Gronia.
GAZDA ROKU 2011 otrzymał piłę motorową ufundowaną przez Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska oraz górlaski oposek ufundowany przez Janinę i Jacka Walasów – sklep regionalny w Groniu. Wyróżnieni i nagrodzeni zostali również: Stanisław Łukaszczyk z Poronina, Wacław Cetera z Zaskala, Stanisław Sikoń z Białego Dunajca i Edward Gał z Leśnicy. Nagrody dla wszystkich Gazdów ufundował Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, każdy nagrodzony otrzymał także obrazki malowane na szkle ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy.

Po gratulacjach dla Gazdy Roku 2011 i wszystkich gazdów biorących udział w konkursie, Gazda Roku 2011 Andrzej Waliczek i Gażdzina roku 2011 Anna Kuchta dali popis w tańcu góralskim. Prowadzący przeprowadzili jeszcze konkurs wiedzy o regionie dla dzieci i młodzieży, a nagrody wręczała Pani Zofia Zaremba ze Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy. Ogłoszono wyniki Zgadywanki – Niespodzianki organizowanej przez Związek Podhalan O. Groń – Leśnica, z której dochód przeznaczono na remont Domu Kultury w Leśnicy – Groniu. Serdeczne podziękowania dla fundatorów nagród Zgadywanki - Niespodzianki:
Panu Edwardowi Tyborowi – Prezesowi Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego z Bukowiny Tatrzańskiej
P. Bożenie i Mieczysławowi Furczoniom z Leśnicy – Firma Panel
P. Halinie i Bronisławowi Furczoniom z Leśnicy
P. Marii i Marianowi Furczoniom z Leśnicy "Tatrzański Gościniec”
P. Krzysztofowi Gąsiorowi - Sklep Muzyczny MEGA z Nowego Targu
Związkowi Podhalan Oddział Groń – Leśnica
Klubowi Sportowemu "Hetman” z Leśnicy - Gronia

Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna grał zespół wokalno-instrumentalny "Sewen 7” w składzie: Piotr Ondycz – kierownik grupy, Magdalena Bryja, Dorota Sobczyk, Witek Bryniarski, Wojtek Węglarz, Dominik Pietraszek, Artur Waniczek.

Komitet Organizacyjny serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego i udanego zorganizowania festynu.
Dziękuje Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska Panu Stanisławowi Łukaszczykowi za ufundowanie nagród, Pani Anieli Dziadkowiec – Skarbnikowi Gminy Bukowina Tatrzańska i wszystkim w/w fundatorom nagród.
Serdeczne podziękowania dla Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem i Firmy HARNAŚ za współpracę i sponsorowanie imprezy, Pani Agacie Jandura – przedstawicielowi Tatrzańskich Wici za wsparcie i obecność na festynie.

Serdeczne podziękowania Panu Prezesowi Julianowi Kowalczykowi, Panu Józefowi Górce i Pani Zofii Zarembie - przedstawicielom Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy z Łapsz Niżnych, dzięki którym VI Festyn Bacowski był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania – funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja, w ramach osi 4 Leader programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007 – 2013.

Podziękowania dla BCK w Bukowinie Tatrzańskiej za ufundowanie dyplomów.
Podziękowania dla Spółki Leśnej z Leśnicy za wsparcie finansowe, dla bacy Kazimierza Furczonia za pyszne wyroby z sera owczego, dla Janiny i Jacka Walasów za ufundowanie opaska skórzanego dla Gazdy Roku 2011, dla sołtysów Gronia i Leśnicy – Tadeusza Muchy i Edwarda Pająka oraz Franciszka Waliczka za wsparcie finansowe. Podziękowanie dla konferansjerów Agnieszki Gąsienicy – Giewont i Daniela Szewczyka za prowadzenie imprezy.

Impreza została przygotowana i przeprowadzona przez Komitet Organizacyjny reprezentowany przez organizacje działające na terenie Gronia – Leśnicy: Związek Podhalan, Ochotnicza Straż Pożarna, radni, sołtysi w składzie: Przewodnicząca - Maria Dudek – prezes Związku Podhalan Oddz. Groń-Leśnica, Zastępca przewodniczącej – Jacek Mucha – wiceprezes Związku Podhalan Oddział Groń – Leśnica oraz członkowie: Edward Pająk - radny i sołtys Leśnicy, komendant OSP Leśnica – Groń, Marian Gacek – prezes OSP Leśnica - Groń, Franciszek Waliczek - radny Gronia, Tadeusz Mucha - radny i sołtys Gronia, Janusz Pilny – radny Leśnicy, Jan Mąka Polcyn – pierwszy Gazda Roku 2006, Bronisław Furczoń z Leśnicy - członek Związku Podhalan O. Groń - Leśnica. WSPÓŁORGANIZATORZY: Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Pan Stanisław Łukaszczyk, Rada Gminy Bukowina Tatrzańska, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury - Zakopane, Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy z siedzibą w Łapszach Niżnych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm...
    60 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.