PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ludźmierz

Kultura

Wieczornica historyczna

Sobota, 13 listopada 2010 r.
Autor: Adam Błaszczyk

fot. Janusz BorzęckiW listopadowy wieczór w przeddzień 92 rocznicy odzyskania niepodległości w 1918 r. uczniowie SP w Krauszowie zaprezentowali spektakl pt. „Za wolną ojczyznę i góralską ojcowiznę” (reż. Renata Lipkowska i Celina Błaszczyk). XIII już edycja parafialnej wieczornicy historycznej poświęconej twórcom II RP i żołnierzom Niepodległej miała miejsce w Domu Związku Podhalan w Ludźmierzu. Spektakl poprzedziła Msza św. w ludźmierskiej bazylice odprawiona w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych oraz chóru „Magnificat” pod kierunkiem Adama Rajskiego.


Przybyłych gości, a wśród nich Wójta Gminy Jana Smarducha i rektor PWSZ w Nowym Targu dr Annę Mlekodaj, sekretarz gminy Marię Ligęzę, radnych, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców w imieniu organizatorów przywitały Prezes ludźmierskiego oddziału Związku Podhalan Ewa Iwulska i Dyrektor SP w Krauszowie Barbara Stala:
- Występ naszych uczniów SP w Krauszowie dedykujemy pamięci Polaków wielu pokoleń a szczególnie tych z Podhala, którzy dla Polski walczyli, umierali, poświęcali i cierpieli. Bowiem to z ich „trudu i znoju Polska powstała by żyć…" Tragiczny rok 2010 przypomina nam, że historia nigdy się nie kończy, a wielką cenę płaci kolejne pokolenie.

Historia kilku spośród tych 2 tysięcy chłopców-górali, którzy w 1914 „szli ojczyźnie służyć” opowiedziana została podhalańską gwarą i legionową poezją (m.in. Edwarda Słońskiego i Eugeniusza Małaczewskiego – ten spoczywa na zakopiańskim cmentarzu), wspomnieniami żołnierzy z 20 pp „cwancygierów” z włoskiego frontu (jak kpt. Stanisław Kawczak zamordowany w Katyniu) i generała Andrzeja Galicy z walk Legionów w Karpatach, a także pieśniami i piosenkami w wykonaniu szkolnego chórku. Młodzi aktorzy z klas I-VI z przejęciem odtwarzali sceny tęsknych pożegnań, dramatycznych losów i wymodlonych przed wizerunkiem patronki Strzelców Podhalańskich – MB Ludźmierskiej szczęśliwych powrotów żołnierzy-tułaczy z Wielkiej Wojny. Końcowa scena zabrzmiała tryumfalnie gromkim hymnem I Brygady. Nie zabrakło góralskiego tańca i muzyki kapeli dzięki utalentowanej młodzieży Krauszowian i Ludźmierzan pod kierunkiem Włodzimierza Majerskiego i Adama Długopolskiego.

W drugiej części wieczornicy widzowie wysłuchali niezwykłej opowieści o najsłynniejszym Ludźmierzaninie, bowiem kończący się rok to rok 145 rocznicy urodzin i 70 rocznicy śmierci Kazimierza Przerwy-Tetmajera /1865-1940/. Gawędę o ludźmierskim Poecie Młodej Polski od tych słynnych słów „U nas w Ludźmierzu było ślicznie…” wysnuła Pani Maria Łaś /Związek Podhalan/, córka bohaterskiego dowódcy placówki  ZWZ-AK z Czarnego Dunajca, recytując fragmenty poezji „Panicza z Ludźmierza” i dzieląc się swymi osobistymi wspomnieniami z powrotu prochów Poety na Podhale w 1986 r. do Ludźmierza i na Pęksowy Brzyzek. Warto przecież pamiętać o zasługach Tetmajera chociażby dla sprawy odzyskiwania, po zakończeniu I wojny, południowych Kresów Rzeczpospolitej – Podhala, Spisza, Orawy, Czadeckiego.

Dyrekcja szkoły w Krauszowie dziękuje za wielotygodniowy trud przygotowań do tak trudnych ról. Serdeczne gratulacje dla małych aktorów, którymi byli:

Narrator: Basia Błaszczyk

Kasia: Kasia Topór

Franek: Sławomir Strzęp

Matka: Sabina Cisoń

Józek; Paweł Szczęch

Galica: Kacper Jania

Zosia: Samanta Kwak

Marysia: Dominika Sopiarz

Góralki: Klaudia Lipkowska, Klaudia Topór, Anielka Szczęch, Ola Długopolska,

       Natalia Borzęcka, Sabina Cisoń

Góral: Kamil Sojka

A ostatnie słowa Franka, górala-legionisty, poległego w ataku na Moskali o tej Polsce, dla której warto cierpieć, a która nigdy nie zaginie, zabrzmiały wyjątkowo w tym roku wielkich rocznic i narodowych doświadczeń.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.