PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Meksyk

Kultura

Majeranki w Meksyku

Poniedziałek, 27 czerwca 2011 r.
Autor: Dorota Majerczyk

Majeranki w MeksykuPrawie dwa lata trwały przygotowania wyprawy „Majeranków” - Dziecięcego Zespołu Regionalnego działającego przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej do Meksyku. 6 czerwca 2011r. 35 osobowa grupa Majeranków wyruszyła na dwutygodniowe wojaże do Mexico City. Głównym organizatorem pobytu dzieci w Meksyku był prof. Pedro Alonso Paliacios Vargas, znakomity pedagog kultury, wykładowca w 30 krajach, znawca ponad sześćdziesięciu kultur Ameryki Łacińskiej i Południowej. Majeranki wystąpiły czternaście razy przedstawiając godzinne programy zawsze zakończone pieśnią w języku hiszpańskim.


Odbiorcami występów byli nauczyciele wychowania przedszkolnego, studenci, uczniowie, a także mieszkańcy Mexico City, Iztapalapa i Tula zgromadzeni w aulach uniwersyteckich, szkołach i centrach kultury. W sumie „Majerankowe” koncerty obejrzało kilkadziesiąt tysięcy widzów. Ważnym punktem pobytu w Meksyku był udział w Festiwalu Encuentro Internacional Arte, Kultura y Tradicion w Ciudad de Mexico, organizowanego 12 czerwca 2011r, a także w obchodach 90-lecia wyższej szkoły kształcącej nauczycieli nauczania początkowego. Dzieci zwiedziły miasto Meksyk, a w nim Bazylikę Matki Boskiej w Guadalupe, Narodowe Muzeum Antropologiczne Meksyku w Chapultepec, Teotihuacan, a nim kompleks piramid - kolebkę kultury Azteków, Muzeum Cerro dela Estrellaw Iztapalapa oraz pozostałości kultury Tolteków w Tula. Nie zabrakło też beztroskich chwil spędzonych w Aqua Parku. Przez cztery dni polskie dzieci mieszkały u meksykańskich rodzin zaprzyjaźniając się tym samym z członkami meksykańskiego dziecięco zespołu „Magisterial” z Mexico City. Podczas swojego pobytu, Majeranki zetknęły się zupełnie z odmienną, a jednocześnie  piękną i różnorodną kulturą meksykańską. Nie sposób wyrazić słowami podziękowań za życzliwość, przyjaźń i serce, które odczuwało na każdym kroku. Dziękujemy Prof. Perdo Alonso Paliacios Vargas z Rodziną, Prof. Viktorowi Mendoza, wszystkim przyjaciołom, a szczególnie Łukaszowi Malczakowi za profesjonalne podjęcie pracy tłumacza. Naszym darczyńcom: Pani Burmistrz Miasta Rabka-Zdrój Ewie Przybyło, Wójtowi Gminy Raba Wyżna Andrzejowi Dziwiszowi, Mariuszowi i Iwonie Łach z firmy Blachprofil 2, Janowi Wójciakowi z firmy Transmarino, Piotrowi Wójciakowi z firmy Petratrans, Zarządowi Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej, Ks. Józefowi Kapcia oraz Panu Markowi Zok z biura podróży Esky za pomoc w organizacji wyjazdu zespołu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIIIGrafika Folk w ramce VIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.