PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Niedzica

Kultura

Barok na Spiszu

Wtorek, 30 sierpnia 2016 r.
Autor: Fundacja Kulturalny Szlak

Barok na SpiszuOstatni weekend upłynął na Spiszu przy dźwiękach muzyki barokowej, a to za sprawą dwóch koncertów wieńczących tegoroczny jubileuszowy V Festiwal Barok na Spiszu. W ten weekend zwiedzaliśmy dwa spiskie kościoły – kościół w Niedzicy, o którym opowiedziała pani Maria Waniczek oraz kościół w Nowej Białej, gdzie festiwal gościł po raz pierwszy i który zwiedziliśmy pod przewodnictwem księdza Tadeusza Korczaka.


W sobotę 27 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy festiwal odkrył czasy poprzedzające rozkwit stylu barokowego w Polsce. Usłyszeliśmy twórczość polskich kompozytorów przełomu XVI i XVII wieku. Zespół Filatura di musica wystąpił w niecodziennym, bardzo szlachetnie brzmiącym składzie: Marek Nahajowski i Magdalena Pilch – na fletach prostych i poprzecznych, Justyna Młynarczyk i Julia Karpeta – na violach da gamba, Patrycja Domagalska-Kałuża –  na pozytywie oraz  Katarzyna Wiwer – sopran, która posłużyła się na koncercie również instrumentami perkusyjnymi. Usłyszeliśmy psalmy Mikołaja Gomółki, kompozycje Wacława z Szamotuł, Marcina Leopolity, Jana Podbielskiego i innych, które znakomicie zestawione z muzyką twórców niderlandzkich, pokazały nam, jak wyrafinowana i bogata jest nasza rodzima twórczość przełomu wieków.

Finał festiwalu odbył się w niedzielę 28 sierpnia w kościele św. Katarzyny w Nowej Białej. Zespół Scepus Baroque (w składzie Katarzyna Wiwer, Anna Zawisza – soprany, Łukasz Dulewicz, Marcin Liweń – kontratenory, Łukasz Wilda, Karol Kusz – tenory, Dawid Biwo, Andrzej Zawisza – basy, Marian Magiera – cynk, Bogdan Piznal, Andrzej Tkaczyk, Bartłomiej Witek – puzony historyczne, Patrycja Domagalska-Kałuża – pozytyw) zaprezentował muzykę prekursora polskiego Baroku i mistrza muzyki polichóralnej Mikołaja Zieleńskiego. Tego wieczoru utwory tego polskiego mistrza polifonii spotkały się z kompozycjami jednego z najważniejszych kompozytorów szkoły weneckiej Giovanniego Gabrielego, a także innych kompozytorów, tworzących w tym samym czasie w Polsce. Koncert zwieńczył efektowny 12-głosowy „Magnificat” Zieleńskiego, pochodzący z wydanego w 1611 roku w Wenecji zbioru „Offertoria totius anni”. Koncert zakończył się owacją na stojąco i dwoma bisami, publiczność została oczarowana energią płynącą i od muzyki, i od muzyków.

Ambitny program idący w parze z wysokim poziomem wykonawczym, świeże zaskakujące pomysły muzyczne, akcja oprowadzania po zabytkach Spisza, mająca na celu zapoznanie mieszkańców i turystów z architekturą regionu powodują, że festiwal cieszy się licznym gronem wiernych słuchaczy, mieszkańców poszczególnych miejsc koncertowych, turystów i z roku na rok staje się imprezą coraz bardziej rozpoznawalną, promującą świetną, fantastycznie wykonywaną muzykę czasów baroku oraz zabytki baroku na Spiszu.

Tegoroczny festiwal zrealizowano ze środków Województwa Małopolskiego oraz Gmin: Łapsze Niżne, Bukowina Tatrzańska, Nowy Targ, przy wsparciu Partnerów: ZEW Niedzica SA, Kotelnica Białczańska, Tatrzański Bank Spółdzielczy, SHS Zamek w Niedzicy. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem...
    950 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość...
    130 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.