PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowa Biała

Wiadomości

Akcja artystyczna w obronie rzeki Białka

Czwartek, 18 kwietnia 2013 r.
Autor: AKS

Akcja artystyczna w obronie rzeki Białka"Warkocze Białki" - to tytuł artystycznej akcji w obronie rzeki Białka, której inicjatorka jest artystka Cecylia Malik. 27 kwietnia o godz. 12.00 w okolicy przełomu Białki w Nowej Białej odbędzie się wspólny performance i piknik – wielkie liczenie i zaplatanie kilometrów warkocza.


- Uplećmy razem warkocz długości rzeki Białki i obrońmy ją przed regulacją! Niech wspólna praca nad warkoczem połączy nas tak, jak łączą nas rzeki, woda i wspólna odpowiedzialność. Dzięki temu, że działamy w ramach projektu artystycznego, możemy podjąć tak idealistyczne i piękne wyzwanie. Uratujmy rzekę za pomocą dziewczyńskiego warkocza! - zachęca Cecylia Malik.

Przypomina ona także Dyrektywę 2000/60/WE: „Woda nie jest produktem handlowym jak każdy inny, ale raczej dziedzictwem, które musi być chronione, bronione i traktowane jako takie”. 

Warkocze Białki to akcja artystyczna podjęta w celu ratowania rzeki Białki przed regulacją i pogłębieniem. Projekt rozpoczął się w trakcie wystawy Cecylii MalikRezerwat Miasto w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Do współpracy artystka zaprosiła ekspertów z zakresu ochrony środowiska – prof. Romana Żurka i Pawła Augustynka Halnego. W ramach wystawy zaprezentowali oni opracowaną przez siebie fotograficzną dokumentację procesów dewastacji rzek w Małopolsce. Celem Warkoczy Białki jest nagłośnienie problemu dewastacji rzek w Polsce.  

Białka powstaje wysoko w Tatrach z połączenia Rybiego Potoku i Białej Wody. To jedyna w Polsce tak dzika rzeka górska. Każdego roku zmienia swoje koryto poprzez gwałtowne wezbrania. Jest odzwierciedleniem charakteru gór i symbolem Podhala. W regionie znaleźli się lobbyści, a w Małopolsce urzędnicy i eksperci, którzy uważają, że to natura musi ustąpić interesom człowieka. Rzucone po raz kolejny hasło dotyczące potrzeby „ochrony przeciwpowodziowej poprzez ujarzmianie rzek” zostało podchwycone; jest powtarzane przez okolicznych wójtów i posłów związanych z regionem. Nie bez znaczenia dla losu rzek są europejskie dofinansowania na ochronę przeciwpowodziową.

Akcja angażuje coraz więcej organizacji i prywatnych osób w różnych polskich miastach. Jak dotąd w przygotowania włączyli się: Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie, Klub Przyjaciół Dunajca, Klub Przyjaciół Raby, Paweł Augustynek Halny (Stop! Przegradzaniu Rzek), Małgorzata Nieciecka i Martyna Biernacka (założycielki Wodnej Masy Krytycznej), Monika Kotulak (ekspertka w sprawie Białki z klubu Przyrodników), Sylvie i Krzysztof Derdaccy (Fundacja Europejskie Centrum Ziemi), Jakub Wesołowski (Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów z Bytomia), Klub Gaja oraz Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki UJ.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, prześlemy obszerne i rzeczowe informacje na temat ratowania rzek w Polsce i nauczymy pleść warkocz. Zapraszamy do udziału w akcji - zacheca jej organizatorka.

W ramach przygotowań do akcji zaprasza ona na wspólne plecenie warkocza na krakowskim Rynku – w sobotę 20.04.2013 o godz. 12 (przed Ratuszem). Pół godziny później na schodach ratusza rozpocznie się konferencja prasowa dotycząca projektu. 

Więcej informacji:

www.warkoczebialki.blogspot.com

Cecylia Malik
Malarka, performerka, aktywistka. Zdobywczyni tytułu „Kulturystka roku 2010” Programu III Polskiego Radia i „Artystka Roku 2010” plebiscytu „Gazety Wyborczej” w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury w roku 2012. Jej ostatnie projekty to: 365 Drzew, Ikonostas Miasto, Modraszek Kolektyw, 6 Rzek.

www.cecyliamalik.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny...
    30 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor...
    40 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.