PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Wystawa plenerowa XXX-lecie powstania NSZZ Solidarność na Podhalu

Środa, 1 września 2010 r.
Autor: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

fot. Powiatowe Centrum Kultury w Nowym TarguPrzed budynkiem Starostwa Powiatowego uroczyście otwarto plenerową wystawę związana z 30-leciem powstania NSZZ Solidarność na Podhalu. Na wystawie zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oglądać można zdjęcia oraz kserokopie dokumentów dotyczących powstania Solidarności, które udostępnił organizatorom Władysław Skalski działacz społeczny, poseł na Sejm X kadencji. Ekspozycję przygotował i wykonał artysta plastyk Marcin Ozorowski.


Otwierając ekspozycję, jej pomysłodawca wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak przywitał szczególnie serdecznie uczestników wydarzeń z 1980 roku, osoby, które 30 lat temu czynnie brały udział w "wydarzeniach sierpniowych". Władysław Skalski omawiając wystawę stwierdził „Na wystawie są prawdziwe rarytasy - zdjęcia, kserokopie dokumentów. Cieszę się, że mogłem je udostępnić".

Piosenki Jacka Kaczmarskiego wykonał duet Jagoda Kret i Łukasz Rajski. Później na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Nowym Targu odbył się spektakl uliczny w wykonaniu „Śwarnych”. Spośród stojących ludzi wybiegły młode osoby z transparentami i okrzykami "Solidarność", "Solidarność". Rozdawano ulotki, wybuchały petardy. Pojawił się umundurowany milicjant próbujący rozgonić młodych demonstrantów. Przez megafony popłynęły komunikaty nawołujące do rozejścia się i przestrzegając, że "zgromadzenie jest nielegalne". Słychać było przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego. Po chwili na placyk przez starostwem wpadli uzbrojeni w pałki i tarcze funkcjonariusze ZOMO. Po krótkiej szamotaninie z demonstrantami - z taśmy rozległ się głos Joanny Szczepkowskiej, aktorki, która 28 października 1989 w "Dzienniku Telewizyjnym" powiedziała znane słowa "Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm."

Goście, uczestnicy wernisażu, wśród, których znajdowali się między innymi posłowie Anna Paluch i Edward Siarka zaproszeni zostali na poczęstunek. Przechodząc pomiędzy ustawionymi w szpalerze "milicjantami" i „zomowcami” odbierali kartki żywnościowe. W sali na pierwszym piętrze na stole przygotowano chleb, kiszone ogórki, ocet i alkohol. Ze ściany zniknęło godło i insygnia starostwa. Zastąpiono je ogłoszeniami: "Losowanie papieru toaletowego odbędzie się we wtorek" oraz rysunkami nawiązującymi do "WRON-u". Wspomnienia i opowieści o „wydarzeniach sierpniowych” długo snuły się w budynku Starostwa Powiatowego w Nowym Targu.

Wystawa czynna będzie do końca września. Serdecznie zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.