PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

O rodach magnackich w Bursie Gimnazjalnej

Poniedziałek, 21 marca 2011 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

O rodach magnackich w Bursie GimnazjalnejPrzy niemal pełnej sali w Bursie Gimnazjalnej w Nowym Targu odbył się interesujący wykład dr Jerzego M. Roszkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem nt. polskich i węgierskich rodów magnackich pogranicza karpackiego. Była to niezwykła opowieść o rodach Thurzonów, Horvathów-Palocsayów, Salomonów, Łaskich, Komorowskich, Lubomirskich i Zamoyskich a także o księciu Christiane Hohenlohe. Była to również interesująca podróż po ich rodowych siedzibach m.in. Zamkach Orawskich, Kieżmarku i Lubowli na terenie dzisiejszej Słowacji oraz Niedzicy i Czorsztynie w Polsce.


Na licznie zaprezentowanych zdjęciach można było podziwiać te wspaniałe średniowieczne budowle obronne. Na przygotowanej prezentacji multimedialnej można było również zobaczyć wizerunki najznakomitszych przedstawicieli rodów magnackich. W trakcie wykładu można było posłuchać o dokonaniach magnatów na arenie międzynarodowej, o ich życiu prywatnym, roli jaką odgrywali w swych państwach oraz o wzajemnych relacjach rodów żyjących po obu stronach granicy. Wszystko to ukazane zostało na tle historii pograniczy karpackiego na przestrzeniu kilku stuleci od XIV do XX w.

W trakcie dyskusji, jaka wywiązała się po zakończeniu wykładu, nie zabrakło odwołań i pytań o legendę związaną ze skarbem inkaskim ukrytym na Zamku „Dunajec” w Niedzicy, czy też do wygranego przez Polskę sporu z Węgrami o Morskie Oko. Poruszono również sprawę wykonania dwóch kopi insygniów koronacyjnych królów polskich. Dzisiaj jedna z nich znajduje sejfie w Nowym Sączu, druga zaś na Zamku w Lobowelskim na Słowacji. Na zakończenie spotkania zdjęcia wspomnianych regaliów królewskich otrzymał każdy z uczestników spotkania. Wyjątkowy wykład dr Jerzego Roszkowskiego ściągnął do Bursy szereg osób w tym m.in. uczniów z Gimnazjum nr 2 w Nowym Targu. Młodzież przyszła pod opieką Janusza Misińca swojego nauczyciela historii. W spotkaniu wzięła również udział m.in. Ewa Jaworowska-Mazur, dyrektor Zamku „Dunajec” w Niedzicy i ks. Marian Wanat proboszcz nowotarskiej fary p.w. św. Katarzyny.

Spotkanie odbyło się w ramach comiesięcznego cyklu pod wspólnym hasłem „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycja w tle.” Jest on organizowany wspólnie przez nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej. Projekt dofinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.