PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Opera Góralska w Nowym Targu

Niedziela, 26 czerwca 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikOwacją na stojąco ponad sześćsetosobowa publiczność dziękowała wykonawcom opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, która wystawiona została w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Było to już drugie wykonanie tego dzieła w reżyserii Józefa Pitonia opartego na libretcie Franciszka Łojasa-Kośli.


Opera wykonywana przez ponad 120 muzykantów i śpiewaków z całego szeroko rozumianego Podhala składa się z czterech aktów. Pierwszy to czas, w którym polski kardynał Karol Wojtyła zostaje wybrany na następcę świętego Piotra. Drugi akt przenosi słuchaczy do Nowego Targu, gdzie bł. Jan Paweł II po raz pierwszy spotkał się z góralami jako Papież. Dwa kolejne akty, jak łatwo się domyślić, to Zakopane i Ludźmierz.

Premiera tego regionalnego arcydzieła, którego inicjatorem był ks. Władysław Zarębczan odbyła się 12 czerwca w Zakopanem z udziałem kard. Stanisława Dziwisza. Wielką pomocą w stworzeniu góralskiej opery wykazały się podhalańskie samorządy, w tym nowotarski, a także kustosz Bazyliki Matki Boskiej Ludźmierskiej ks. Tadeusz Juchas i rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Stanisław Hodorowicz.


W serwisie WATRA wkrótce obszerna fotorelacja z nowotarskiej premiery opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    65 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.