PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Jarmark Podhalański już za tydzień!

Piątek, 12 sierpnia 2011 r.
Autor: Marcin Jagła

fot. Mateusz ZamojskiNiecodzienny przebieg miała konferencja prasowa Burmistrza Miasta poświęcona organizacji XII Jarmarku Podhalańskiego, która odbyła się nie jak zwyczajowo w Urzędzie Miasta, a w plenerze przed nowotarskim Ratuszem. Tegoroczny Jarmark Podhalański rozpocznie się 19 a zakończy 21 sierpnia. Tradycyjnie odbędzie się na nowotarskim Rynku.


- "Jarmark Podhalański" to impreza łącząca w sobie elementy handlu i występów scenicznych gwiazd polskiej estrady, to najważniejsza impreza kulturalna w naszym mieście – powiedział Eugeniusz Zajączkowski zastępca Burmistrza Miasta. A skoro o gwiazdach mowa to trzeba wymienić te najjaśniej świecące czyli zespół HEY, Monikę Brodkę i Martynę Jakubowicz. W tym roku pojawiło się kilka nowości. Impreza odbędzie się nie na jednej, a na dwóch scenach, które znajdą swoje miejsce na Rynku i przy ul. św. Katarzyny. Jarmark zostanie podzielony na strefy tematyczne w których każdy znajdzie coś dla siebie.

STREFA: skansen góralski

Muzeum czy skansen nie musi być nudny! Strefa jest adresowana dla wszystkich, dorosłych i młodszych. Nazwy: przetok, kiyrnicka, sónsiek, dzieska, kosołka, puciyra, putnia, wialnia, kobylica; brzmią znajomo czy obco? Teraz pozwolą poczuć czar starych sprzętów gospodarskich. Będą także handlarze i przekupki namawiający do nabywania własnoręcznie wyhodowanych płodów rolnych - „gruli”, zboża i nie tylko. A wszystko z humorem góralskim – Tyz prowda!

Gra miejska: „Nowotarskie tajemnice”

Nietypowe zwiedzanie i poznawanie historii Miasta Nowego Targu w formie terenowej gry miejskiej ułożonej w 14 punktów/zadań do wykonania. Podczas pokonywania gry przeżyją Państwo dreszcz emocji (cmentarz, stara wieża widokowa, spotkanie z szulerem), zdziwienie niespodziankami (Lenin wiecznie żywy!), zachwyt historią (gałka, tajemnice Bursy, kopiec), jak i chwile humoru (brońcie dzwonów!, rogatkowe golenie). Będą chwile wysiłku (mąka bez końca; worek do worka), jak i przyjemności (tradycyjne lody nowotarskie). A kluczem do rozwiązania tajemnic mogą być…to pozostawimy w ukryciu, bo przecież trzeba być czujnym!

STREFA: dla rodziny

Ciągle słyszysz: „Znajdź czas dla siebie i swojej rodziny”? Masz ochotę odpocząć, ale musisz zająć się wszystkim i wszystkimi? Wejdź w naszą strefę dla rodziny, gdzie zabawa, animacja i odpoczynek tworzą spójną całość. Plac zabaw pod Ratuszem umożliwi Wam rodzinne spędzenie czasu. Proponujemy warsztaty cyrkowe, teatrzyki, rowerową ścieżkę bezpieczeństwa, a ponadto konkursy z nagrodami, plastyczne zabawy z kredkami, farbami, plasteliną…Zaraz obok Kawiarenka z pyszną kawą i smakołykami. A jeśli Wasza Rodzina zbierze grupę 4 osób możecie wyruszyć w śladami „Nowotarskich tajemnic” czyli włączyć się w grę miejską!

STREFA TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ

Sercem Podhala i góralszczyzny jest twórczość ludowa, która jest nawet czymś więcej niż dziedzictwem kulturowym zawierającym się w tradycyjnym rękodziele. W czasach, gdy wiele osób tęskni za przedmiotami wytwarzanymi nieprzemysłowo, takimi które nacechowane są indywidualnością, twórcy podhalańscy i nie tylko, umożliwią dotarcie bezpośrednio do danej dziedziny działalności rzemieślniczej. Spotkajcie się Państwo z twórcami, dla których tradycja ta jest żywa, często przekazywana z pokolenia na pokolenie, prawdziwie odczuwana, rozumiana i szanowana.

Srtefa Handlu

Jednym zdaniem szwarc mydło i powidło, tu kupisz wszystko lub prawie wszystko, czyli strefa „wszystko na sprzedaż”. I to niekoniecznie z Chin!

Zapraszamy do Nowego Targu na Jarmark Podhalański.

Kompleksowy program Jarmarku Podhalańskiego znajduje się pod adresem: http://www.mok.nowytarg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=135&Itemid=124&lang=pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.