PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Z Ludmiłą Figiel na „nieludzkiej ziemi”

Wtorek, 5 marca 2013 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Zbigniew KrauzowiczAutentyczne wydarzenia i sytuacje z pełnego dramatycznych przeżyć życia polskiej rodziny na Syberii i w Kazachstanie są tematem książki Ludmiły Figiel pt. „Przez czerwone morze”. Piątkowa promocja publikacji była wypełniona emocjami, a sala obrad UM – publicznością, która słuchała, rozmawiała i gratulowała autorce, nauczycielce nowotarskiego I LO im. Seweryna Goszczyńskiego.


Już tytuł opowieści, będący celowym i zamierzonym nawiązaniem do biblijnych historii Starego Testamentu, staje się wprowadzeniem Czytelnika w jej treść. Przedstawione w niej bogate tło socjologiczne, kulturowe i polityczne życia kilkupokoleniowej rodziny Sobczaków obejmującego lata 1917-2003, jest podłożem do ukazania ludzkich wyborów, podejmowanych często w sytuacjach ekstremalnych. Opisane przeżycia bohaterów książki na Syberii i w Kazachstanie zdają się być także obrazem dziejów kilku milionów Polaków, którzy nie z własnej woli znaleźli się na „nieludzkiej ziemi”. 

Spotkanie prowadzone przez Joannę Szwedowską na co dzień redaktora audycji w Polskim Radiu było niezwykle ciekawe. Krok po kroku, z dużym znawstwem rzeczy przepytywała zarówno autorkę publikacji, jak i jedną z jej bohaterek - Elwirę Sobczak obecną na promocji. Mocnym akcentem był również występ wychowanek nowotarskiego „Gimpla” Alicji i Aleksandry Luberdy, które zaprezentowały utwory Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy i Marka Grechuty. Książka jest do nabycia w nowotarskich księgarniach. Z pewnością warto po nią sięgnąć.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.