PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Dorota Bąk w nowotarskich "Jatkach"

Poniedziałek, 18 marca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu gościła zakopiańska artystka Dorota Bąk. 15 marca odbył się wernisaż wystawy grafiki jej autorstwa zatytułowanej „Punkt Odniesienia”, a oprócz nowotarskiej i tym razem bardzo licznie wzięła w nim udział także zakopiańska publiczność. Wszystkich serdecznie witała szefowa Galerii BWA „Jatki" Anna Dziubas. Na wstępie zabrzmiał minirecital kwartetu gitar klasycznych działającego przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu. Natomiast po obejrzeniu ciekawej i inspirującej wystawy grafik, goście mogli zwiedzić także nową przestrzeń galeryjną w piwnicach, gdzie prezentowane są prace ze zbiorów własnych „Jatek”.


Artystka dziękowała wszystkim za przybycie, opowiadała także o swoich inspiracjach, wśród których najważniejsze to rodzina i podróże, a zwłaszcza górskie wędrówki, które tłumaczą tak częsty w jej twórczości motyw postaci z plecakiem, a także zamiłowanie do tatrzańskiego krajobrazu. I tu należy chyba szukać tytułowego punktu odniesienia. Wyjaśniała także jak wiele czasu, precyzji, wytrwałości i cierpliwości wymaga wybrana przez nią technika akwatinty i akwaforty.

Dorota Bąk urodziła się  w Zakopanem. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W 1992 r. ukończyła ASP we Wrocławiu, uzyskując dyplom z grafiki artystycznej u prof. H. Pawlikowskiej i dyplom z projektowania graficznego u prof. E. Smolińskiego. W 2005 r. ukończyła podyplomowe studia pedagogiczne w zakresie edukacji plastycznej na ASP im. Jana Matejki w Krakowie.

Artystka brała udział w międzynarodowych wystawach prezentujących współczesną grafikę m.in. w Caduqes, Barcelonie, Paryżu, Bages (Francja), Berlinie, Monachium, Wienfield (W. Brytania), Seulu (Korea Południowa), Joensuu (Finlandia), Lublianie (Słowenia) oraz Łodzi, Katowicach, Ostrowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Krakowie. Uczestniczyła w warsztatach artystycznych, m.in. „Praga – jej zabytki i muzea”, „Wenecja, Rawenna, Padwa i ich dziedzictwo kulturowe”. Jej pasją są góry i podróże, które stanowią zarazem ważny punkt odniesienia dla twórczości artystki.

Obecnie mieszka i tworzy w Zakopanem. Od 1997 r. prowadzi pracownię rysunku i malarstwa w ZSP im. A. Kenara w Zakopanem. Artystka prezentowała swój dorobek twórczy na wielu wystawach indywidualnych. Jej grafiki znajdują się w zbiorach: Muzeum miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Muzeum Tatrzańskiego, Państwowej Galerii Sztuki w Łodzi, Muzeum i Galerii Sztuki Współczesnej (Bitola, Macedonia), Sharjah Art Museum (Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.