PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Barwy Małopolski dla Jana Pawła II

Niedziela, 15 czerwca 2014 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik, doradca Burmistrza ds. komunikacji społecznej

Barwy Małopolski dla Jana Pawła IIPrace plastyczne kilkudziesięciu artystów z całego świata składają się na nową wystawę pt. Barwy Małopolski dla Jana Pawła II otwartą uroczyście w czwartek w Galerii „Jatki”. Atrakcją wernisażu był list św. Jana Pawła II do artystów odczytany przez znanego aktora Piotra Cyrwusa. Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Marek Fryźlewicz. Wystawę przywiozła do Nowego Targu Krystyna Olchawa prowadząca Biuro Wystaw Artystycznych "U Jaksy" w Miechowie.


Od 2000-go roku, corocznie organizuje plenery malarskie dla profesjonalnych artystów reprezentujących różne kraje: Polskę, Włochy, Finlandię, Austrię, Słowację, Ukrainę, Litwę i Kurdystan. W wystawie uczestniczą artyści profesorzy, reprezentujący różne uczelnie artystyczne oraz inni artyści dla których malarstwo jest posłannictwem wobec ważnych wartości społecznych. Wielu artystów podejmuje wyzwanie ukazania w obrazie kształtu piękna, inspirowanego naukami Jana Pawła II, który głosił, że piękno uwidacznia dobro, a dobro jest metafizycznym warunkiem piękna.

Zanim Krystyna Olchawa opowiedziała kilka słów o każdym z wiszących w sali głównej „Jatek” obrazie, głos zabrał Piotr Cyrwus. Przeczytał list Papieża do artystów, w którym św. Jan Paweł II napisał m.in. iż „Społeczeństwo potrzebuje bowiem artystów, podobnie jak potrzebuje naukowców i techników, pracowników fizycznych i umysłowych, świadków wiary, nauczycieli, ojców i matek, którzy zabezpieczają wzrastanie człowieka i rozwój społeczeństwa poprzez ową wzniosłą formę sztuki, jaką jest sztuka wychowania”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria...
    145 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.