PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

„Kwietno Pani. O gwarowej poezji Podhala w ujęciu kulturowym”

Poniedziałek, 20 kwietnia 2015 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

„Kwietno Pani. O gwarowej poezji Podhala w ujęciu kulturowym”W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyła się promocja najnowszej książki dr Anny Mlekodaj „Kwietno Pani. O gwarowej poezji Podhala w ujęciu kulturowym”, wydanej przez wydawnictwo „Zachylina” z Rabki Zdroju. Sala widowiskowa z trudem mieściła licznie przybyłych gości. Wielbiciele poezji pisanej gwarą podhalańską, poeci, studenci, członkowie zespołów, samorządowcy, ludzie kultury dziękowali dr Annie Mlekodaj za jej pracę, miłość do literatury, poezji i Podhala.


Książka stanowi naukowe opracowanie poezji Podhala pisanej gwarą, zawartej w sześciu rozdziałach. Wydaje się, że książka stanowi ważny fakt w historii kultury Podhala oraz w historii literatury polskiej. Przenosi bowiem, jak pisze Autorka poezję gwarową z półki opatrzonej etykietą „literatura ludowa” do obszaru badawczego krytycznoliterackich eksploracji. Badaczka przenosi ją więc z peryferii literatury polskiej i stawia na równi z tzw. kulturą wysoką. Wieloletnie badania naukowe dr Anny Mlekodaj, wykładowcy w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu zaowocowały pozycją, do której odwoływać się będą kolejne pokolenia badaczy szeroko pojętej kultury Podhala. Z pewnością stanowić będzie także materiał do nauczania regionalizmu na różnych etapach edukacji regionalnej, służyć także będzie dalszym badaniom naukowym.

Promocję poprzedziło widowisko słowno-muzyczne przygotowane przez MOK, nowotarski oddział Związku Podhalan, góralski zespół „Śwarni” z Nowego Targu przygotowane w oparciu o teksty poetyckie podhalańskich poetów, z muzyką tradycyjną oraz muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza z „Nieszporów ludźmierskich”. Całość poprowadził Marcin Kudasik.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.