PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Robert Mendler – wspomnienie

Czwartek, 21 stycznia 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

Robert Mendler – wspomnienie„Region traci ‘głos’ Holokaustu” – nowotarskiego Żyda, który przeżył koszmar II Wojny Światowej, pożegnał takim tytułem amerykański dziennik „Pittsburgh Tribune Review”. 10 grudnia w szpitalu w Latrobe (USA) zmarł Robert Mendler, znany przed wojną w Nowym Targu jako Roman Reibeisen.


Urodził się w Nowym Targu w 1925 roku. Kiedy naziści wkroczyli do Polski, został zamknięty w getcie, a następnie wysłany do obozu koncentracyjnego. Był wielokrotnie przenoszony, w sumie sześć lat wojny spędził w dziesięciu obozach zagłady. 2 maja 1945 r. został oswobodzony przez Amerykanów. Przez ten czas stracił 89 członków swojej rodziny.

W 1949 r. wyjechał do Latrobe w stanie Pensylwania sponsorowany przez swojego wuja Emila Mendlera prowadzącego tam sklep obuwniczy. Wuj uczynił go swoim wspólnikiem.

W nowej ojczyźnie poświęcił swoje życie świadectwu koszmaru holokaustu opowiadając młodemu pokoleniu o nazistowskim ludobójstwu. Swoje przeżycia opowiadał mieszkańcom zachodniej Pensylwanii włączając w to studentów Uniwersytetu Seton Hill i St. Vincent College. Obydwie te placówki nadały Mendlerowi doktoraty honoris causa.

Robert Mendler był aktywnym członkiem i byłym prezesem Synagogi Beth Israel w Latrobe, gdzie odbyły się uroczystości pogrzebowe. Po nich został pochowany na Żydowskim Cmentarzu B’nai w Hempfield. Jak pisze w liście do Burmistrza Marka Fryźlewicza Edmund Kornbut, kolejka składających kondolencje nie miała końca.

Robert Mendler odwiedził rodzinny Nowy Targ w 2006 r. wraz z grupą młodzieży żydowskiej, której pokazywał materialne dowody zbrodni holokaustu w Polsce – hitlerowskie obozy zagłady. W tej podróży znalazł także czas na element sentymentalny. Pokazał młodym ludziom miejsce gdzie naziści brutalnie przerwali jego dzieciństwo. W miejskim ratuszu cała grupa spotkała się z Burmistrzem Markiem Fryźlewiczem, Mendler otrzymał też medal 660-lecia miasta.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół...
    35 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.