PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Most, rondo i nowa ulica uroczyście oddane do użytku

Wtorek, 29 listopada 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikNowy most, rondo i ulica łączącą ul. Waksmundzką z Kowańcem zostały uroczyście otwarte i poświęcone przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej Grzegorza Rysia. Inwestycja wykonana w ekspresowym tempie niespełna półtora roku to pierwszy most oddany w ciągu 53 lat. W 1958 roku w Nowym Targu oddano most na ul. Waksmundzkiej i była to modernizacja wcześniej istniejącej drewnianej przeprawy.


Burmistrz Marek Fryźlewicz podczas przemówienia przed przecięciem wstęgi wspomniał, że w mieście potrzebne są jeszcze dwa mosty, jeden na Czarnym, drugi na Białym Dunajcu. – Obyśmy na ich realizację nie musieli tak długo czekać – powiedział. Dla tych, którzy mają na to jakiklowiek wpływ przytoczył cytat ze Stefana Żeromskiego, że „Wzdychać do wykonania i nic nie czynić, to chyba nie pochwała. Dużo jest wśród nas takich, co się podobnie ganią. Ogromne łakomstwo na wielkie czyny i bardzo mało jakiejkolwiek roboty. Uczą się wciąż swojego wielkiego czynu, trawią czas na milczeniu i rozważaniu, a roboty ich nie ma ani śladu. Byli tacy, co się przez całe życie ćwiczyli w sztuce wodzowania, a nie zostali nawet żołnierzami”. - Przyjmując to ostrzeżenie i pouczenie dajmy dobry przykład zgodnego współdziałania i współpracy dla dobrego rozwoju naszego ukochanego miasta Nowego Targu – zaapelował Burmistrz.

Rangę nowo oddanej inwestycji dostrzegli nie tylko zaproszeni goście, którzy licznie przybyli w osobach wspomnianiego bpa Rysia, senatora Stanisława Hodorowicza, posłów na Sejm RP Anny Paluch i Edwarda Siarki oraz przedstawicieli Powiatu Nowotarskiego, Rady Miasta, innych samorządów regionu (w tym Burmistrza Zakopanego Janusza Majchra) oraz szefów nowotarskich instytucji, urzędów i organizacji. Na otwarcie mostu przybyli najmłodsi nowotarżanie, młodzież oraz wielu Mieszkańców Miasta. Oprócz oficjalnych uroczystości z przecięciem wstęgi i błogosławieństwem obejrzeli oni spektakl w wykonaniu Stowarzyszenia „Rodowcy”, którego członkowie wcieliwszy się w nowotarskich i krakowskich rycerzy stoczyli widowiskową walkę o to kto będzie pobierał myto na nowej przeprawie.

Budowa mostu w rejonie skrzyżowania ulicy Kokoszków z ulicą Kowaniec wraz z drogą do ulicy Waksmundzkiej w Nowym Targu kosztowały 19.111.933,30 zł brutto. Plac budowy został przekazany 1 czerwca 2010 r. Prace objęły przebudowę skrzyżowania ul. Waksmundzkiej z ul. Bereki z budową sygnalizacji świetlnej, budowę nowej drogi od ul. Waksmundzkiej w kierunku ul. Kowaniec, ok. 400 mb, budowę mostu na pot. Czarny Dunajec, długości ok. 100 mb, oraz przebudowę skrzyżowania na rondo wraz z przebudową mostku na potoku Kowaniec - skrzyżowanie ul. Kowaniec z ul. Kokoszków.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31...
    60 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30...
    25 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.