PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

OKO-TEST bez kontraktu. Trudna sytuacja 1500 pacjentów

Czwartek, 19 stycznia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaOkulistyczny ośrodek NZOZ OKO-TEST w Nowym Targu otrzymał od Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ informację o wygaśnięciu umowy na wykonywanie zabiegów zaćmy w trybie chirurgii jednego dnia. Umowa miała obowiązywać do 2014 r. Na zabieg w kolejce oczekiwało ponad 1500 pacjentów, głównie z Podhala. Istnieje teraz obawa, że trafią oni na koniec kolejki w innych ośrodkach i czas ich oczekiwania znacznie się wydłuży.


Ośrodek 28 grudnia pozytywnie przeszedł kontrolę NFZ i nic nie wskazywało na taki obrót sprawy. OKO-TEST spełnia bowiem wszystkie wymagania, dysponuje nowoczesnym sprzętem, specjalistami i jako jedyny w tym regionie zapewnia pacjentom tego rodzaju zabiegi i kompleksowe leczenie bez konieczności wyjazdów do odległych ośrodków w innych miastach. OKO-TEST wykonuje także wyjątkowo skomplikowane zabiegi, których często nie chcą się podjąć inne ośrodki.

- Chcemy wyrazić oburzenie i zaniepokojenie tym faktem i zaprotestować przeciwko tej decyzji, ponieważ według naszej wiedzy i wiedzy prawników nie ma żadnych podstaw prawnych, które pozwoliłby Funduszowi na podjęcie takiego kroku. Choć Fundusz zapewnia, że wszyscy pacjenci znajdą opiekę w innej placówce, to jednak nie wiadomo, jaki będzie czas oczekiwania na zabiegi – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Paweł Zieliński, dyrektor NZOZ OKO-TEST w Nowym Targu.

- Stawia to w trudnej sytuacji nie tylko nas, ale także naszych pacjentów, którzy są zakwalifikowani do zabiegów. Na nasze pisma wysłane do NFZ nie było do tej pory żadnej odpowiedzi, dlatego zgodnie z przepisami złożyliśmy zażalenie na czynności dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego do prezesa NFZ. Droga odwoławcza, czy też sądowa to jednak okres wielu miesięcy -wyjaśniał współwłaściciel OKO-TEST Igor Dorożyński.
- Ta sytuacja jest tym bardziej dziwna, że wprowadzając co roku nowe procedury, obecnie osiągnęliśmy już taki stan, że możemy wykonywać wszystkie zabiegi medyczne dostępne w okulistyce w trybie chirurgii jednego dnia – i w jednym momencie ktoś to wszystko przekreśla, uniemożliwiając pacjentom korzystanie z tego potencjału – dodał.

Rzecznik Prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Jolanta Pulchna przyznaje, że placówka została bardzo dobrze oceniona w rankingu podczas podpisywania umowy na rok 2011.
- OKO-TEST jest jednak najemcą sali operacyjnej wchodzącej w skład bloku operacyjnego Szpitala w Nowym Targu. Tymczasem zgodnie z przepisami niedopuszczalnym jest, aby szpital mający umowę na udzielanie świadczeń całodobowych, niezależnie od ilości sal operacyjnych, wynajmował część bloku operacyjnego. Szpital musi bowiem zabezpieczyć 24-godzinną dostępność bloku operacyjnego do własnych celów. Podczas wizytacji w placówce w grudniu 2011 przedstawiciele MOW NFZ mieli za zadanie jedynie stwierdzić stan faktyczny (posiadany sprzęt, infrastrukturę), ocena zgodności z wymogami była wynikiem późniejszej analizy – wyjaśnia.
Z taką interpretacją przepisów nie zgadzają się jednak właściciele OKO-TEST.

- Małopolski Oddział NFZ zabezpieczył środki finansowe na operacyjne leczenie zaćmy dla mieszkańców Nowego Targu. Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs ofert na ten typ świadczeń, by możliwe było podpisanie umowy z placówką, w której pacjenci będą mogli skorzystać z zabiegów. Może w nim wziąć udział każda placówka spełniająca wymogi określone przepisami. Także OKO-TEST, jeśli np. zdecyduje się na stworzenie bloku lub Szpital w Nowym Targu, jeśli dojdzie do porozumienia z OKO-TEST i podpisze umowę na podwykonawstwo lub wydzieli dodatkowy blok operacyjny – zapewnia rzeczniczka.

Sprawą zbulwersowani są pacjenci, a interweniować postanowił także poseł Andrzej Gut Mostowy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria...
    145 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.