PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

XIII Kwesta Nowotarska

Sobota, 3 listopada 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik22.284,34 zł udało się zebrać podczas tegorocznej XIII Kwesty Nowotarskiej. Podczas całodziennej zbiórki pieniędzy prowadzonej przy wejściach do cmentarza w Nowym Targu gromadzone były środki na renowację zabytkowych nagrobków, które nie mają swoich opiekunów.


W tym roku dzięki Kweście Nowotarskiej udało się odrestaurować grobowce śp. Maryanny Głodek, śp. Barbary Rajskiej, śp. Dominika Batkiewicz, śp. Wincentego Panczakiewicza, i jeden nagrobek bezimienny, oraz wykonać konserwację zachowawczą nagrobka śp. Haliny Turschmidowej. Prace te przeprowadził dyplomowany konserwator dzieł sztuki mgr Jan Chodorowicz. 

Wśród pieniędzy wrzuconych do puszek XIII Kwesty znalazło się 5 dolarów, 5 euro i 20 czeskich koron. Łączna zebrana kwota uwzględnia je po przewalutowaniu. 

Pomysł organizowania Kwesty Nowotarskiej poddał w 2000 r. Burmistrz Marek Fryźlewicz, który chciał, by podobnie jak w innych większych miastach, ludzie związani z polityką, kulturą, sportem i organizacjami społecznymi włączyli się w społeczną akcję zbierania pieniędzy na zabytkowe nagrobki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor...
    40 zł
  • Grafika Folk w ramce VIIIGrafika Folk w ramce VIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm...
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.