PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Wizyta czeskich studentów historii w Nowym Targu

Poniedziałek, 13 maja 2013 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Wizyta czeskich studentów historii w Nowym TarguW ostatnich dniach w Nowym Targu gościła grupa czeskich studentów historii i filologii polskiej z Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Odwiedzili oni stolicę Podhala w ramach wyprawy naukowej obejmującej wschodnią Słowację i południową Polskę. Jest ona częścią większego projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Centrum Pro Moderních Déjin A Multikulturní Společnosti.


Program ten realizuje Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Wraz ze studentami przyjechali ich opiekunowie i wykładowcy m.in. dr hab.  Tomáš Dvoŕak i dr hab. Jiří Friedl. Ten ostatni naukowo zajmuj się stosunkami polsko-czeskimi i często bywa w Polsce. Kilka razy odwiedził również Nowy Targ. W rolę przewodnika po mieście wcielił się Robert Kowalski, prezes nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. 

W czasie swej wizyty w Nowym Targu studenci poznali historie miasta oraz jego związki ze Słowacją i Czechami. Warto w tym miejscu wspomnieć choćby o tym, iż w stolicy Podhala znajdują aż trzy wizerunki św. Jana Nepomucena, biskupa, jednego z czeskich ze świętych, który zginął w nurtach Wełtawy.  Należy również pamiętać o postaci płk Otokara Brzozy Brzeziny – Czecha z pochodzenia, dowodzącego odziałem polskich żołnierzy, którzy w listopadzie 1918 r. zajmował koszary armii austro-węgierskiej na Czerwonym i przejął władze w mieście.

Studenci obejrzeli Rynek, Park Miejski, gmach Sokoła, kopiec wolności. Zwiedzili m.in. Muzeum Podhalańskie, kościół św. Katarzyny i św. Anny, cmentarz komunalny, Bursę Gimnazjalną, gdzie mieści się siedziba PTH oraz I Liceum Ogólnokształcące. Chwilę czas na spotkanie z gośćmi z Brna wygospodarował  p. Marek Fryźlewicz Burmistrz Miasta, który oprowadził ich po Izbie Zimnej Wojny, znajdującej się w Urzędzie Miasta. 

Podczas spaceru po mieście studenci poznali tragiczne dzieje społeczności żydowskiej zamieszkującej Nowy Targ. Oglądali zachowane do dziś domy modlitwy, cmentarz oraz synagogę, w której obecnie znajduje się Kino Tatry.  Byli również pod ścianą straceń i zobaczyli więzienie miejskie, w którym w 1914 r. przebywał m.in. Włodzimierz Ilicz Lenin.

Na zakończenie wizyty w Nowym Targu goście skosztowali słynnych nowotarskich lodów. Na pamiątkę pobytu otrzymali  materiały promocyjne o mieście i regionie oraz zaproszeniem do ponownego odwiedzenia stolicy Podhala. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.