PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE

Piątek, 9 grudnia 2016 r.
Autor: PTH NT

Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLEPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr Małgorzaty Wójtowicz-Wierzbickiej (Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju), Postać dziecka w polskiej kulturze tradycyjnej. O ludowym postrzeganiu mitycznych obcych, który odbędzie się w dniu 9 grudnia (piątek) 2016 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


Przez dziesięciolecia dziecko postrzegane było (również w Polsce) jako miniatura człowieka dorosłego. Granica między dzieciństwem a dorosłością nie odgrywała żadnej roli w sensie kulturowym. Zresztą większość średniowiecznych języków nie znało takiego słowa jak dziecko. Idea dzieciństwa została wynaleziona stosunkowo niedawno i należy do kategorii naszego świata. Również ludowa percepcja dzieciństwa i jego przywilejów różniła się znacznie od współczesnej optyki. Ludowa kultura przypisywała dziecku cechy Tamtego świata, konotując postać dziecka jako wysłannika zaświatów, stąd częste w wierzeniach ludowych wyobrażanie demonów pod postacią dzieci. Wykład będzie dotyczył wierzeń związanych z narodzinami dziecka, jego społecznej roli, oraz dawnej codzienności chłopskich dzieci. Poruszone zostaną także aspekty zabawy i zabawek a także pieśni śpiewanych przez dzieci.


Mgr Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, absolwentka Etnologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 2006 r. obroniła pracę magisterską pt. Stereotyp "szaleńca" w polskiej kulturze typu ludowego. Stażystka w Dziale Folkloru Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej – Prüfferowej w Toruniu, pracowała w Dziale Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej a obecnie w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Kuratorka i autorka scenariuszy wystaw, badacz terenowy. W latach 2008-2011 brała udział w obozach etnograficznych w powiecie niżańskim, ropczyckim, bojanowskim i leżajskim realizowanych w ramach projektu pt. Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej. Współautor filmów promujących wystawę „Zabawki ludowe” oraz „Heródek orawski Nikifor”. Współautor projektu Rabczańskie mikrohistorie. W kręgu jej zainteresowań znajduje się m. in. etnopsychiatria.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    45 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.