PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Lipiec 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Pilzno

Sport

Sukces krościeńskich szachistów w Pilźnie

Poniedziałek, 18 lipca 2011 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

fot. Zdzisław SoliwodaW dniach 16-17 lipca w domu kultury w Pilźnie rozegrano VII Turniej Szachowy o Puchar Firmy "Omega". Organizatorami tego prestiżowego turnieju byli: Firma Transportowa „OMEGA” Pilzno i Gminny Klub Szachowy „HETMAN” Pilzno działający w Domu Kultury. Przy szachownicach zasiadło 96 zawodników, wśród nich wielu z wysokimi kategoriami szachowymi m.in. z tytułami arcymistrza międzynarodowego, mistrza FIDE, mistrza krajowego, kandydata na mistrza krajowego.


Rozgrywki przeprowadzone zostały w trzech grupach: grupa A - dla zawodników z rankingiem powyżej 1600, grupa B - dla młodzieży z rankingiem do 1600, grupa C - dzieci z rocznika 2004 i młodsi.
W grupach A i B poza pucharami i nagrodami rzeczowymi można było zdobyć jedną z dziesięciu nagród pieniężnych.
Celami turnieju były: popularyzacja sportu szachowego wśród mieszkańców Pilzna, promocja Miasta Pilzna, nawiązanie kontaktów sportowych.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, tempo gry P- 30. Sędziował Jarosław Pietraszewski - arbiter klasy międzynarodowej. Podczas turnieju można było zdobyć normy na klasy sportowe i normy na kategorię PZSzach.

Krościenko reprezentowali młodzi szachiści: Damien Zygar, Dawid Zygar, Zygmunt Soliwoda i Michał Soliwoda. Walczyli dzielnie o każdy punkt.
Grali często jak równy z równym, mimo że nieraz po drugiej stronie szachownicy siedzieli zawodnicy dużo bardziej utytułowani, doskonalący na co dzień swoje umiejętności w renomowanych klubach szachowych.
Radość z krościeńskich szachistów jest tym większa, że od kilku lat nie mieli możliwości doskonalenia swoich umiejętności gry w szachy w sposób zorganizowany. Obecne władze Gminnego Centrum Kultury w Krościenku deklarują jednak chęć szybkiej reaktywacji zajęć koła szachowego.

Wśród krościeńskich szachistów największy sukces odniósł Zygmunt Soliwoda, uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku. Zajął II miejsce wśród 56 zawodników swojej grupy.

Organizatorzy zadbali o poczęstunek i miłą atmosferę. Burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska gratulowała wszystkim sukcesów. Zdaniem Pani Burmistrz i Organizatorów osobistym sukcesem młodego człowieka jest już samo oderwanie się od monitora komputera i sama chęć wspólnego spotkania się. Stąd władze samorządowe chętnie wspomagają tego typu turnieje.

Zdaniem organizatorów nagrody, w tym nagrody finansowe dla zwycięzców, są szczególnym docenieniem młodych za wytrwałość w rozwoju swoich zdolności matematycznych poprzez grę w szachy.

Wyniki:

Grupa A Ranking >1600

1. Kopczyk Daniel tytuł: kandydat klub KS Komunalni Sanok pkt 7.0
2. Malaniuk Vladimir tytuł: arcymistrz międzynarodowy AKSz Hetman PK Koszalin pkt 7.0
3. Markiewicz Jerzy tytuł: mistrz FIDE  GKSz Hetman Pilzno pkt 6.5

Grupa B Ranking <1600

1. Żuławiński Mariusz kat. III  PUKS Karolina Tarnów pkt 8.5
2. Soliwoda Zygmunt kat. III  Gimnazjum im. JP II w Krościenku. pkt 7.0
3. Gaj Szymon  kat. III  RzKSz Rzeszów pkt 7.0


Grupa C dzieci, rocznik 2004 i młodsze

1. Babiarz Arkadiusz
2. Mirowska Oliwia
3. Tatarczany, Michał

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    175 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.