PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Podszkle

Kultura

Kolejny sukces „Serdocków” z Podszkla

Wtorek, 18 lutego 2014 r.
Autor: Krystyna Chowaniec

Kolejny sukces „Serdocków” z PodszklaPo raz kolejny „Serdocki” z Podszkla odniosły sukces. Tym razem chodzi o Grupę Kolędniczą „Z kozą”. Po zajęciu I miejsca na I Podhalańskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Zakopanem, grupa uzyskała nominację do Podegrodzia. Tutaj na XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych zdobyła II miejsce. „Serdocki”- „serca dajemy” razem z kulturą, taką, która lęgnie się w sercu i do serca musi trafić. Taką nazwę i takie przesłanie nosi Dziecięcy Zespół Regionalny z Podszkla.


Grupa działa przy Związku Podhalan Górali Orawskich i przy Szkole Podstawowej  w Podszklu. Zespół powstał  w 2005 r. Swój program oparł na radosnych i spontanicznych zabawach dziecięcych przeplatanych orawskimi tańcami i śpiewami. Zespół kultywuje rodzimą tradycję, pokazując i odkrywając piękno swojego regionu. Najpiękniejszą rzeczą, jaką mogą młodzi członkowie doświadczyć jest oczarowanie tajemniczą dawną kulturą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki. Ten, kto go nie zna, nie potrafi się dziwić i nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeca. Ci, którzy rozpalają to uczucie i chcą się nim dzielić z innymi, to przede wszystkim założycielki zespołu Krystyna Chowaniec i Lucyna Hosaniak oraz instruktor Eugeniusz Karkoszka. Dobrze, że „chce się im chcieć”, tak w skrócie można powiedzieć o pracy, którą  wkładają, aby rozwijać swoich podopiecznych. Przy zespole działa także aktywnie kapela „Pośklanie”. „Serdocki” dorobek mają bardzo bogaty, wielokrotnie brały udział w różnych festiwalach i konkursach w Polsce i za granicą. Takie podsumowanie działalności zespołu nastąpiło na uroczystym opłatku w dniu 2 lutego 2014r. organizowanego przez Związek Podhalan Oddział Górali Orawskich w Podszklu z okazji Jubileuszowego 10- lecia istnienia tegoż oddziału. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. w Kościele Parafialnym pod przewodnictwem ks. kapelana ZP w Polsce Władysława Zązla, rodaka ks. Aleksandra Kasprzyka i ks. proboszcza Marka Kasperkiewicza. Uroczystość uświetnili przedstawiciele Zarządu Głównego ZP wiceprezes Adam Banaś i sekretarz Kazimierz Bielak oraz poczty sztandarowe. Oczywiście nie zabrakło również gratulacji i życzeń dalszej owocnej pracy na rzecz lokalnej społeczności, całego Podhala i Związku Podhalan w Polsce odebranych z rąk zaprzyjaźnionych oddziałów ZP z Oświęcimia, Żywca, Nowego Targu, Spytkowic i Rabki. Jubileusz zakończył się wspólnymi posiadami przybyłych gości i miejscowych członków ZP przy pięknie, smacznie i suto zastawionym stole.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIAniołek mały IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    175 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.