PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ponice

Kultura

Wilijno przypowieść

Poniedziałek, 14 stycznia 2013 r.
Autor: Zofia Skawska

fot. Jan CieplińskiMyliłby się ten, kto sądzi, że słynny dickensowski motyw bożonarodzeniowy jest mocno ograny i niegodny uwagi w czasie Godnich Świąt, czyli w okresie Bożego Narodzenia. Dowiódł tego spektakl pt „Wilijno przypowieść”, który można było obejrzeć w sobotę 12 stycznia w budynku zespołu szkół w Ponicach.


Scenariusz powstał na podstawie pracy Stefanii Ulanowskiej – słynnej etnografki, która przebywając w Ponicach w latach 80 – tych  XIX wieku sporządziła dokładny zapis obyczajów związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia w tej wsi. Autorka adaptacji tekstu Ulanowskiej - Anna Skawska-Kapłon – opiekun i instruktor zespołu regionalnego Prymni, znakomicie połączyła wspomniany opis z nieśmiertelną historią przemiany człeka złego na lepszego pod wpływem nocy wilijnej. Wzruszeni widzowie doznali niezwykłych wrażeń, obserwując sugestywne sceny, obrazujące ginące już bożonarodzeniowe zwyczaje swojej wsi, niegdyś powszechne – dziś zanikające. Poziom emocji podnosiła wspaniała gra aktorska uczestników tego przedsięwzięcia – dzieci, młodzieży i dorosłych członków oraz przyjaciół zespołu Prymni. Spektakl ten zapewne na długo zagości w pamięci widzów i w zgodnej opinii obserwatorów winien doczekać się pokazania go szerszemu audytorium.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i...
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.