PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Styczeń 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Poręba Wielka

Wiadomości

Opłatek w Orkanowej dziedzinie

Poniedziałek, 25 stycznia 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Opłatek w Orkanowej dziedzinieW środku Gorców, w Porębie Wielkiej, gdzie wysoko na Pustkach stoi dom (dziś muzeum) piewcy góralszczyzny – Władysława Orkana, odbyły się tegoroczne uroczystości opłatkowe Zarządu Głównego Związku Podhalan. Wybór miejsca był przemyślany i miał symboliczno – metafizyczne znaczenie. Orkan był współzałożycielem i wieloletnim prezes Związku, który dopiero co obchodził 90 lat istnienia. Do dziś jego „przykazania dla górali” są dla Podhalan ważne i często przywoływane podczas różnych uroczystości i wystąpień. Powstały w 1919 roku Związek Podhalan to wciąż licząca się organizacja społeczno – kulturalna nie tylko na Podhalu, ale wszędzie tam, gdzie żyją polscy górale (od Żywiecczyzny po Sądeckie).


Związek skupia ponad 7 tysięcy członków zrzeszonych w 77 oddziałach, prowadzi działalność wśród górali w USA i Kanadzie. Opiekuje się obecnie 45 zespołami regionalnymi. Obecny rok to dla Podhalan „Rok Orkanowski”. 27 listopada obchodzona będzie 135 rocznica urodzin pisarza, a wcześniej – 14 maja 80 rocznica jego śmierci.

Zgodnie z tradycją tegoroczny opłatek ZGZP poprzedziła msza święta w porębiańskim kościele p.w. Matki Boskiej Fatimskiej. Wnętrze świątyni wypełniły setki wiernych, w tym wielu w góralskich strojach z różnych regionów Karpat. Stawiło się dwadzieścia pocztów sztandarowych, w tym Zarządu Głównego. Mszę celebrował kapelan ZGZP ks. Jan Gacek, który długie kazanie wygłoszone gwarą poświęcił związkom spolegliwości ludzi wierzących wobec Pana Boga i wzajemnej międzyludzkiej spolegliwości tworzącej zaufanie wewnątrz społecznych organizacji. Oprawę liturgiczną zapewnił śpiewając kolędy i pastorałki zespół „Porębiański ród”.

Następnie uczestnicy przeszli do Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Tam po uroczystym łamaniu się opłatkiem i składaniu życzeń spożyli obiad i wysłuchali koncertu pastorałek oraz obejrzeli przedstawienie jasełkowe. Z najlepszej strony zaprezentowały się miejscowe zespoły „Turbacyki – Gorcanie” i znów „Porębiański ród”.

W spotkaniu wzięło udział wielu polityków i działaczy samorządowych. Był oczywiście Maciej Motor-Grelok – prezes Zarządu Głównego ZP, również poprzedni prezes, członek zarządu sejmiku małopolskiego Jan Hamerski. Do Poręby przyjechali także, posłanka Anna Paluch, senator Stanisław Kogut i członek sejmiku małopolskiego Barbara Dziwisz. Władze powiatu limanowskiego reprezentowali starosta Jan Puchała, wicestarostowie Franciszek Dziedzic, przewodniczący rady Jacek Musiał, a władze gminy Niedźwiedź, na terenie której leży Poręba – wójt Janusz Potaczek i przewodniczący rady Marian Domagała.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.