PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poronin

Kultura

Jubileuszowa uczta w Poroninie, czyli Konkurs Potraw Regionalnych

Poniedziałek, 8 listopada 2010 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycPo raz dziesiąty Urząd Gminy Poronin, Gminny Ośrodek Kultury i Poroniańskie Koło Twórców Ludowych zorganizowało Konkurs Potraw Regionalnych. W poronińskiej remizie OSP zebrał się w niedzielne popołudnie spory tłum koneserów góralskiej kuchni i miłośników jedzenia w ogóle.


Konkurs Potraw Regionalnych, to impreza kulturalno-promocyjna, odbywająca się co roku w poszczególnych sołectwach Gminy Poronin. Góralskie gaździny przygotowują potrawy oparte na tradycyjnych recepturach z ekologicznych gospodarstw agroturystycznych. Konkurs ma na celu utrzymanie tradycji sporządzania i podawania jadła na terenie naszej małej ojczyzny.

Jury degustowało potrawy i oceniało tradycyjne potrawy regionalne. Gaździny rywalizowały ze sobą prezentując potrawy według dawnych receptur i przepisów. W konkursie gościnnie wzięły udział gospodynie z Wieliczki.

Przyznano nagrody specjalne: za najlepszą tradycyjną potrawę, za najlepszą tradycyjną potrawę mięsną, za najlepszą tradycyjną potrawę z oscypka, za najlepszą regionalną nalewkę, za najlepszy tradycyjny świąteczny wypiek, za najlepszą tradycyjną potrawę ziemniaczaną.

Stoły uginające się od jadła - to piękny widok. Kolorowe nalewki i pękate butelki z domowym winem - jeszcze piękniejszy. Myśl, że wspaniałe potrawy zostały przygotowane na konkurs, a więc w sposób niecodzienny, z zachowaniem należytej "starożytnej" receptury, w której zawsze jest szczypta kulinarnej tajemnicy - pociąga.  Świadomość, że zaraz tego można będzie
skosztować, utwierdza uczestników w przekonaniu, że konkursy kulinarne są najfajniejsze.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor...
    40 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.